Syndróm P(re)CO? II

hiva
3. jún 2009

Tak Vas vsetky vitam v druhom pokracovani nasej diskusie o syndrome PCO....v prvom fore sa podarilo viacerym dievcatam (napriek tejto nie zrovna najprijemnejsej diagnoze) stat sa mamickami. Tak nech taketo uspechy v hojnom pocte pokracuju aj v tejto druhej serii 😉

hiva
autor
28. sep 2011

@katka.gzd no Katka... neviem... dostala si ma ☹... v case ked som bola ja tato moznost nebola... a embriologicka, co tam poznam je zrovna na materskej, takze tiez o tom moc nevie 😉... ja ti neviem povedat... 270 - 300 eur je celkom palka, takze fakt neviem ☹ ... v principe to nevyhnutnost nie je, lebo tak doteraz to robili bez neho a bolo vela tehuliek... ale tak za zvysenie sance ak na to mate, tak preco nie 😉... my si to este rozmyslime... ak budeme mat vela vajicok, tak sa na to asi vykasleme....ale ak by bolo zas len nejak malicko, a nie uplne dozrete, tak by sme do toho asi isli 😉

drzim palce, nech to vyjde na prvu supu 🙂... ja este stale cakam na mrchu... dnes 33DC, prsia bolia, brucho tiez malicko, tak snad sa coskoro rozbehne 🙂

katka.gzd
28. sep 2011

@hiva skoda, som sa spoliehala ze ty to za mna rozlustis 😀 ale nevadi...Harbulak po mne chcel rozhodnutie v pondelok az som sa citila pod tlakom...na jednu stranu chapem ze po OPU uz moze byt neskoro si to pytat...ale tvoja logika mi pride najlepsia...no nezajednat si to a potom lutovat je tiez take....ale je to fakt vela penazi... ked som mu povedala ze sa musim poradit s priatelom tak si napisal ze "zvazuje" ... financne na tom niesme tak aby som do toho bez rozmyslu mohla ist, ale zasa ak by to malo vyznam tak sa na to peniaze naskrabu...ja fakt neviem...ak by to dopomohlo k uspechu na prvy pokus tak kvazi clovek usetri za cely dalsi cyklus ze ano....ale zarucit ti to nikto nezaruci....ja fak nevieeeeeeeeeeeeeeeem... 🙄
ja inak tiez cakam na mrchu po vyvolavacke...som len 26DC ale pichli mi to v pondelok...uz aby dosla nam obom...

hiva
autor
28. sep 2011

@katka.gzd ... ja neviem, kolko sanci to zvysi.... neviem, ci to prostredie ma nejaky vplyv na vyvin.... ako doteraz sa to robilo bez toho, a pokial boli vajicka aj spermijky OK, embrijka sa vyvijali.... nie sice vsetky, ale tazko povedat, ci za tym bolo to prostredie v ktorom sa vyvijaju.... keby to bolo len o prostredi, asi by doteraz umele oplodnenia az tak uspesne neboli... fakt ti neviem povedat ☹... ale pride mi to dost vydieranie na city .... mozno az zneuzivanie zien co tak tuzia po babatku.... ved ktora by si nechcela zvysit sance, ze jo?... ale fakt sa tazko radi... ja uz tiez osobne rozmyslam, ze co s tym... asi to fakt zavisi od financnych moznosti.... ak by som mala peniaze, tak si dam spravit aj tu embrio genetiku za 1900 Eur ....ved jasne, ze to zvysi sance.... ale tak niekde ta hranica musi byt.... a aj tak nevies dopredu povedat, kolko ta to vyjde... napr. take ISCI sa rozhodujes az po odbere, ked ti povedia, kolko vajicok je a aky je spermiogram.... a to ti tiez moze rozpocet hned vyletiet na nejakych 500 eur... plus aj mrazenie potom, tiez sa neda dopredu planovat lebo nevies, kolko bude folikov a ci vobec bude co mrazit..... takze ja si to asi nedam... predsa len 300 eur je pomerne dost a nezda sa mi to uplna nevyhnutost ako napr. tie ostatne veci - ISCI, predlzena kultivacia, mrazenie...

katka.gzd
28. sep 2011

@hiva mna na tom nepresviedca to prostredie ale skor to, ze v tom EbryoScope sa s tymi embryjkami vobec nemanipuluje...on ich kazdu chvilu foti a teda embryolog vidi snimky ale nieje s nimi horedole manipulovane.... pride mi aj celkom logicke ze ked s nimi stale niekto naraba tak to niektore vzdaju aj ked by nemuseli....
ja som tiez skor naklonena tomu nedat si to na prvy krat......no ak bude malo vajicok a spytaju sa ma to po OPU tak poviem ano...ale pochybujem ze s tym budu na mna cakat....musime sa obidve spolahnut na to a verit tomu ze nasi bojovnici to vydrzia aj bez toho inkubatoru....chjo

hiva
autor
28. sep 2011

@katka.gzd .. no neviem Kati... mne sa nejak nezda, ze by sa s embrijkami nejak velmi manipulovalo.... to asi nie.... ale pisala som tej kamoske, co robila v gynfive ale je na materskej ze co si ona o tom mysli.... tak ked mi odpise, dam ti vediet 😉

a inak uz si aj pichas injekcie?... ako to zvladas?

katka.gzd
28. sep 2011

@hiva no mne prave Harbulak hovoril ze to ich vyberanie prezeranie a naspat vkladanie je pre tie embryjka skodlive a ze toto sa eliminuje...no to je jedno....pockame co povie ta tvoja kamoska....budem jej strasne vdacna ked sa stihne vyjadrit kym sa ma to zasa Harbulak bude pytat....
inak este nepicham nic, dal mi nakoneic kratky protokol, co som bola hodne prekvapena....na vsetky moje papiere napisal PCOS so 4ma !!!! a dal mi vsetky tie recepty takze domov som isla s dvoma igelitkami...akurat mi dali tu vyvolavacku a teraz cakam, no a od 2DC picham Gonal...davkovanie nizucke..len 125 tych jednotiek 1x za den...ale povedal ze pri mne sa hodne boji OHSS takze radsej pomaly a opatrne a na 7DC mam prist sa ukazat...a zdoraznoval mi ze pri mojich hladinach sa mam pripravit na to ze OPU sice bude ale ET nemusi byt v tom istom cykle, ze je mozne ze vsetko co bude budu mrazit a vlozia az dalsi cyklus....tak uvidime...pripravena som na vsetko...(len na negativny test nie 😉) mrchu cakam niekedy velmi skoro po vikende...takze uvidime buduci tyzden co ten gonal so mnou porobi....ty si mala prvy raz tiez gonal? nespominam si...

hiva
autor
28. sep 2011

@katka.gzd ...fuuu... som ani nevedela, ze pri kratkom to ide takto... 2DC zacnes pichat a az 7DC na prvu kontrolu.... ja som pichala uz predtym dipherelin, potom som aj pocas mrchy musela prist, tusim na 5dc aby pozreli aka velka je sliznica... kedze bola vysoka, isla som tam opat az o dva dni... na a az potom som zacala pichat lieky na stimulku... ale teda je som nemala Gonal, ale Fostimon.... a tento druhy pokus ideme na to rovnako 😉... ale tak mozno je to dobre znamenie pre teba 😉 .... u mna sa tiez brutalne bali OHSS a nakoniec sa to aj vypomstilo....stimulku mi stopli moc skoro, foliky nedozreli, a z 5 vajicok boli iba 3 embrijka a po dvoch dnoch uz len 2, co sa vkladali....ale vraj velmi boli malicke ... tak snad to teraz uz lepsie odsleduju 🙂

tak sa drz a nech uz pride ta mrcha 😀... ak sa mi kamoska ozve, dam ti hned vediet 😉

katka.gzd
28. sep 2011

@hiva no sila ze taketo rozdiely...mne Harbulak pozrel sliznicu v pondelok, povedal ze dobra...povodne mal na takom sprievodnom protokole co mi odovzdal napisane ze kontrola az na 8-9ty den ale zmenil mi to na 6-7 myslim (niesom si ista ci nie 7-8, ale to je jedno). Brala si popri tom Fostimone aj nejake ine lieky este? lebo ja mam este predpisane dalsie dva, ktore sa maju postupne pridat po tej kontrole...teraz si rychlo nespomeniem ako sa volaju...mozno tie su na sliznicu...netusim...
boze dufam, ze tu stimulku ti po predoslej skusenosti uz ozaj usiju na mieru...musia...
a ja sa musim len spolahnut na Harbulaka ze to odhadne spravne...zacinam trosililinku stresovat 😝 uz je to tu...
dakujem krasne za vsetky rady a pomoc a veru, uz nech tie mrchy dorazia nech mozeme ist na vec 🙂

hiva
autor
28. sep 2011

@katka.gzd ... no ja som najprv brala dipherelin....ten som vlastne pichala do brucha pocas celej doby, po mrche sa nasadil fostimon.... a potom uz len pregnyl a potom utrogestan.... nic viac.... len sa vysky davok trochu menili.... postupne mi ich zvysovali 😉

ale neboj....stresovat netreba 😉... vsetko bude ako ma byt 😉... drzim moc prsty, nech to klapne na prvu supu 🙂

katka.gzd
28. sep 2011

@hiva hmm, zaujimave, ja mam aj pregnyl aj utrogestan ale okrem toho a Gonalu este dalsie dva lieky, z toho jeden su velike injekcie, ktore posobia desivo uz v baleni..normalne ze roztok, prasok, ihla...vsetko je tam...neviem jak si to budem pichat sama....uvidime po kontrole...ked pridem dnes domov aj sem napisem jak sa to vola...musim si najst cas a precitat si na co je to dobre v pribalovych letakoch...od pondelka som este nemala cas, furt som v jednom kole...aj dneska dojdem domov niekedy v noci....
a ono, ja sa snazim drzat v pohode, a aj sa mi to hodne dobre darilo doteraz...snad pred OPU nebude zo mna uz troska 😀

kikaneu
28. sep 2011

no dievčatá, ja mám podobný problém, PCO mi doktor diagnostikoval asi pred 10 rokmi, sucho to oznámil mame, nič bližšie nepovedal, len, že sa uvidíme pri prípadnej gravidite, ja som mala 15, ale ten názov mi nejak utkvel v hlave....no a teraz sa s manželom snažíme o bábo, zhruba od minulých Vianoc, takže do roka nám už veľa nechýba (ale do júla sme sa videli len cez víkendy, takže paniku ešte nerobím)
no a môj problém spočíva v tom, že doktora som vymenila za doktorku, ale tá o PCO ani necekla, tak ja už neviem, z príznakov mám viac chĺpkov ako je u žien bežné a aj nejaké to kilo navyše, ale cyklus pravidelný každých 29 dní +/- 2 dni.....asi ma zase čaká zmena lekárky, hm? čo myslíte?

sofia2008
28. sep 2011

ahojte..trosku som sem nazrela, co mate nove 🙂
@katka.gzd drzim palce pri stimulke, mas najkvalitnejsi liek Gonal 🙂 aj ja som si ho pichala a mala som 17vajok, nakoniec z toho 11 embryi 🙂 ale dostala som mierny hyperstimulak..pichala som si 180 jednotiek, uvidis kolko jednotiek si budes pichat..pri PCO je to zradne, lebo ked su davky nizke vajicok je malo, nerastu a ked je davka vyssia, tak sa ich urodi vela..ale neboj, vsetko dopadne dobre 😵
@hiva aj tebe drzim palce 😵 😵 😵

katka.gzd
29. sep 2011

@hiva tie dalsie dva lieky co mam je Cetrotide a Luveris....to prve mam brat od 7meho dna cyklu (na 6ty mam tu kontrolu) a Luveris podla toho ako urci lekar, takze ten este neviem...a tiez su to injekcie...v pribalovom letaku citam ze cetrotide potlacuje tvorbu LH a brani predcasnemu uvolneniu vajicka kt. je este nezrele...a Luveris citam, ze je cisty opak...ze obsahuje synteticky LH a pouziva sa na podporu FSH u zien ktore maju nizke vlastne hladiny aby dopomohol k rastu folikulov...zaujimave ze mi predpisal dva komplet protichodne lieky ale budiz...nejdem sa v tom rypat a verim ze Hruzik presne vie co robi.
@sofia2008 ahoj, dakujem ti...moje davkovanie je zatial 112,5 jednotiek...cize malicke...presne z toho dovodu co pises...ze je riziko OHSS vyssie...podla toho ako dopadne kontrola na 6DC mi potom davku bud zvysia alebo nechaju tak jak je..uvidime. inak aj ty si mala tie lieky co menujem vyssie??
@kikaneu pri PCOS nieje obvykly pravidelny cyklus takze by som sa tohoto neobavala...pre svoj klud sa mozes dat vysetrit u druheho lekara, no myslim ze u teba bude problem nieco ine. ale nemam patent na rozum takze......uvidis.....

sofia2008
29. sep 2011

@katka.gzd ja som mala len Gonal, nic ine..OHSS som mala nastatsie mierny, nemala som kvoli tomu vklad a vsetko mi zamrazili a nakoniec som prirodzene otehu 🙂

katka.gzd
29. sep 2011

@sofia2008 waw, no tak to gratulujem ze to slo prirodzene a preco ste vy vlastne isli na IVF?

hiva
autor
29. sep 2011

@kikaneu ... no zatial to fakt u teba nevyzera na tazke PCO... pokial je cyklus pravidelny, je to dobre znamenie 😉... bolo by dobre overit si, ci mavas ovulaciu... odporucam merat BT.... hned na prvej strane tejto temy mas o tom pisane 😉... mozno je u Vas problem len otazka toho nacasovania 😉

pripadne ma este napada, ze mozno ti aj foliky dorastu, mozno aj prasknu, ale ked sa nebude dlhsie darit, treba porozmyslat nad vysetrenim, ci su vajickovody v poriadku a pripadne aj pozriet vajecniky napriamo.... tym chcem vlastne povedat, ze mozno by bolo dobre zvazit laparku... tam pozru vsetko nazivo a pripadne chybicky rovno napravia 😉... ale tak v tvojom pripade je to mozno este skoro... ja na tvojom mieste by som fakt najprv merala BT a skusila zistit, ci mavas ovulku a kedy presne ju mavas, aby ste potom snazenie mohli presne nacasovat 😉... a samozrejme, ako prvu vec by som manzela poslala na spermiogram..... v poslednej dobe je to tak 50:50 ze problem moze byt aj u muza 😉

hiva
autor
29. sep 2011

@katka.gzd ... no tie lieky mi nic nehovoria.... ako aj ked su protichodne, nic sa nedeje... urcite si ich nebudes pichat naraz 😉 ....neboj.... lekar ti vsetko povie 😉

no a tie ihly... neboj, zvyknes si.... ten Gonal to mas take to pero, co?... to som pocula, ze sa ovela lepsie picha....

ja som mala ten fostimon klasika striekacka.... rozmiesat prasok s vodickou, natiahnut injekciu a sup ho do zadku 😀... zo zaciatku mi ich do zadku pichal manzel, hold nebol z toho moc nadseny, ale potom mi raz odisiel na 3 dni na sluzobku a tak som si pichala sama... vykrutena ako paragraf, ale islo to 🙂... nejak sa mi nechcelo lietat kazdy vecer na pohotovost 😀... no a potom som uz pokracovala sama.... u mna to boli vzdy 2 injekcie... najprv jedna do brucha a potom hned na to dalsie do zadku... a obe najprv namiesat 😉

neboj....zvladnes to 🙂... ja uz sa na to aj celkom tesim 🙂... beriem to ako hru na sestricku 🙂... striekacky, ihly, miesat prasky, dezinfikovat, pichat 😀... celkom zabava 😀

a samotne OPU nie je nic...toho sa neboj 😉... pekne si pospis a bude to 😀

sofia2008
29. sep 2011

@katka.gzd kvoli tomu, ze sa nedarilo a gyn mi tvrdila, ze som zdrava 😠 tak mi CAR povedali, ze mam PCO a mm katastrofalny spermiogram, tak nam dali na pol roka Metformin a ked sa nepodari, tak az potom pojdeme na ivf..no a nepodarilo sa, tak sme sli na ivf..no a dva mesiace po ivf, ked som mala pauzu kvoli OHSS sa podarilo 🙂 vtedy, ked by ma to ani nenapadlo 😀 a od porodu mam troska lepsi cyklus a ovulku kazdy mesiac 😀
neboj sa, kazdej to vyjde..su ovela horsie diagnozy, co maju zeny a maju deti 😵

lauricka
29. sep 2011

@kikaneu hiva Ti odpovedala dobre, laparka nie je na zahodenie pri tomto, tiez som na tom bola, robili zaroven drilling. No a co sa tyka zmeny doktorky, kym si jej nepredostrela tento problem, nezaoberala sa tym. Skus to s nou prekonzultovat, az potom uvidis, ako bude postupovat a ci ju treba zmenit. Moj lekar mi o PCO nepovedal nic a to som k nemu chodila 11 rokov, vobec som netusila, ze to mam. Aj som bola nahnevana, ze si take nieco nevsimnu niektori, pretoze to je vidno, v CAR gynekolog len pozrel a hned videl, v podstate uz podla priznakov to odhadol. Ale ked uz prislo iste k istemu a zacalo sa riesit konkretne PCO, tak mi moj gynekolog pomohol k otehotneniu velmi rychlo. Tiez som mala, ako Ty, kazdy mesiac menzes, co bolo este celkom dobre. Niektore nemaju menzes vobec.

kaaaty
29. sep 2011

Ahojte baby, tiež som nemohla otehotnieť a problem bol PCO 😒 .... Prvá inseminácia v marci 2011 nevyšla, chcela som ísť na IVF ale dr povedala že aby som vyskúšala laparoskopiu spolu s drillingom vaječníkov. Poslúchla som išla na laparku v apríli 2011, robili mi to ako jednodňovú chirurgiu, nebolo to nič hrozné. Bola som 2 týždne PN ale v pohode stačí týždeň, ja som bola dva bo sme sa v robote sťahovali. Po laparke som išla opať na insemináciu a podarilo sa 🙂.....všetkým odporúčam laparku, a dôležité je aby ste mali dobrého droktora ktorému dôverujete. Držte sa, všetkým vám veľmi prajem vytúžené detičky.

katka.gzd
29. sep 2011

@hiva hej, ten gonal to je pero a tenucka ihla, to by malo byt v pohode a picha sa do brucha tak to snad zvladnem....inak odporucas radsej vecer pichat ako rano? byva po injekcii zle? tie ostatne este neviem kam budem pichat, este mi nepovedali...povedia mi na kontrole... ak do zadku tak sa drahy bude cinit, inak to nevidim....OPU sa nebojim, kedze budem v narkoze tak ani nebudem vediet co mi robia, skor mam strach co bude potom ako ma prebudia, ci mi bude zle, ci budem potrebovat PNku... kto mi ju napise a co na nu aby v praci nechytili podozrenie....ale to poriesim az ked to pride...ty si toto ako poriesila?

hiva
autor
29. sep 2011

@katka.gzd neboj... po OPU iba lezim v GynFive az kym sa nepreberies a potom tam este chvilu lezis a okolo 12-tej ta pustia domov... al emusi ta prist niekto zobrat, lebo z narkozy mozes byt otapena... sestricky mi odporucali zobrat si so sebou cocacolu, lebo ta je vraj super po narkoze, ak je nahodou zle 😉... ale tak ono to nie je nic bolestive... netreba ani PN-ku... ved to ta nikde nerezu, ani nic podobne... tak nie je preco treba zostavat doma... aj som to riesila jednym dnom dovolenky.... a kedze som mala OPU tusim v piatok, vklad som mala potom hned v nedelu.... a v pondelok normalka v robote, takze pohoda 😉... nikto nic nevedel 🙂

ja som si pichavala vecer... lebo ma sa to pichat vzdy v tom istom case a pre mna vecer 20:00 bol jediny cas, pri ktorom som si bola ista ze budem vzdy doma 🙂... a nebyva po tom zle... teda podla toho, ako znasas pohlad na injekcie... niekomu byva zle uz len ked vidi injekciu... ale tak to su psychicke stavy... fyzicky ti nema byt preco zle z injekcie 😉

to skor potom neskor, mozno budes citit vajecniky, alebo tlaky v podbrusku... ale tak to je vlastne bezne 🙂

kikaneu
29. sep 2011

hiva, katka.gzd, lauricka....dakujem kočky, trosku ste ma upokojili....kupim si teda teplomer a skusim merat tu BT 🙂 som zvedava, ze co zistim

zabka60
1. okt 2011

ahojte snazilky 🙂 ..mozem sa k vam pridat???nam bolo istene pco a mam nizky amh hormon len 0.8 a nevytrvaraju sa nam foliky ☹ ..uz sme boli na jednou iui,ale nepodarilo sa ☹ a tak mame ist na druhe,ale nenarasti foliky bez clostiku,este v utorok jedno sono ak nepodrastu,tak az dalsi cyklus..je tu enjaka spolocna bojovncika co ma taky isty problem,ako my??? 😅

katka.gzd
3. okt 2011

@zabka60 nezufaj, ked neporastu bez clostilu, porastu s nim a bude babo ani sa nenazdate ;)

zabka60
3. okt 2011

@katka.gzd ano ja viem,ale chcela som zistit nieco o tom aky mame problem 😉

katka.gzd
3. okt 2011

@zabka60 no to ti my tu velmi tazko povieme bez dalsiho opisu tvojich symptomov pretoze sa vtejto teme snad nenajdu dve baby co maju komplet rovnaku diagnozu...PCOS je bohuzial obsirny problem a bohuzial aj s roznymi pricinami na zaklade ktorych vznikol, alebo ako v mojom pripade na ziadnu pricinu vobec neprisli napriek mnozstvu vysetreni....mozes mat problem so stitkou, mozes mat zlu inzulinovu rezistenciu, moze byt u teba niekde v tele chronicky zapal, ktory sa inak neprejavuje...moze to byt naozaj vsetko mozne....niektore kocky menzes maju, niektore len niekedy, niektore maju dlhoke cykly (okolo 40dni) niektore (ako ja) nemaju cyklus ziaden...niektore ovuluju, ine nie....
otazne je o co tebe momentalne ide....ci o vyliecenie PCOS alebo "len" o uspesne otehotnenie....
kedze uz si bola na jednom IUI predpokladam, ze spermiogram mate dobry a aj priechodnost vajcovodov mas v poriadku a teda jediny problem je v tom ze neovulujes (resp. netvoris foliky) a ak je toto jediny problem tak ti pomozu clostilom a sance na otehotnenie mas vysoke...ak by si chcela PCOS liecit/vyliecit tak to chce mnostvo vysetreni poabsolvovat aby sa nasla ta pricina...glukozovy test, vysetrenie na endokrinologii, serologicke vysetrenie atd....

zabka60
3. okt 2011

@katka.gzd ako som pisala vyssie jednalo sa mi o AMH HORMON ci ho ma niekto tak nizky ako ja 😉 ...a mam stitku mam hypo cca 3 roky a mam aj lieky,stitka je v norme a nezvacsuje sa,pco mame anovulacne,ziadna ovulk nikdy,cyklus 35 vyssie a vdaka duphastonu chodi 28 den maximalne den dva meska...na prvom iui sme mali clostil a pregnyl,ale nevyslo,no,zajtra mame sono ci foliky podrasti aj bez clotilu,ale pochybujem,kedze piatok mali len 10mm a boli len jeden na lavom a jeden na pravom vajku...nechcu narast ani podrast 😒

katka.gzd
3. okt 2011

@zabka60 aha, tak ja som teda nepochopila...pardon...no tak drzim palce aby podli podrastene....niektore kocky tu otehotneli aj prirodzene aj pri dlhom cykle vdaka poctivemu meraniu bazalnej teploty...a dokazali si ze aj ked pomaly, ale foliky predsalen narastli....aj ked nie na 14ty den, ale 20ty....mozno by ti stacilo len na ten folik dlhsie pockat....neviem.... ale zasa predpokladam ze ti sledovali aspon jeden cyklus cely ultrazvukom, ze ci tvoje telo nieco robi a kedy to robi....kym povedali ze mas anovulacne cykly.....a oneskorenu ovulaciu by ti asi zistli...
no ale kazdopadne po jednom nepodarenom IUI by som este nadej nestracala...jak nastimulovali raz, nastimuluju znova a budeme dzrat silno paste aby sa to podarilo.. 😉

zabka60
3. okt 2011

@katka.gzd ano sledovali a zaver bol pco anovulacne,nikdy som ovulaciu nemala...no uvidime zajtra abo na dalsi cyklus ako sa nam foliky predvedu,aj ked vdaka clostilu,len dufam,ze sa nevytvori cysta kedze clostil vytvara cysty.a dakujem pekne za drzanie pasticiek 😉