Syndróm P(re)CO? II

hiva
3. jún 2009

Tak Vas vsetky vitam v druhom pokracovani nasej diskusie o syndrome PCO....v prvom fore sa podarilo viacerym dievcatam (napriek tejto nie zrovna najprijemnejsej diagnoze) stat sa mamickami. Tak nech taketo uspechy v hojnom pocte pokracuju aj v tejto druhej serii 😉

valika_val
25. feb 2012

@janusa_ no to prave neviem, ale baby vyssie pisali nejake davkovanie... akurat ze to je silno individualne.
hadam si ho nechces nasadit sama... ci? 😕

janusa_
25. feb 2012

@valika_val nie len zbieram info, spominala mi to aj moja dr., len chcem si nazbierat info co a ako to funguje ci pomaha atd

valika_val
25. feb 2012

@janusa_ a vies nieco o vedlajsich ucinkoch? alebo napis co vies, aj mna to zaujima 😉

katkaajurko
25. feb 2012

@valika_val aaale vies co,aj mam v pase co mam mat-ale ako som si nastavovala sukromnie a dala ze len pre priatelov-nie je to vobec vidno

nas maly ma 7 a pol mesiaca a sice stale nebola noc bez zobudenia,vnoci kojim dva krat ale da sa to a tesime sa strasne z neho 😵 a tesim sa aj na obdobie co popisujes 🙂 len si ma teraz prekvapila s tym autizmom. to naozaj? myslis vazne? podla akych symptomov si to myslite? len koli tomu , ze nerozprava? niektore deticky vraj dlho nerozpravaju,nie? dufam,ze to su len obavy no, nech T zdravucky..ja tiez furt maleho pozorujem za vsetko... hlavne-on je taky papkac velky a tazky a tak sa zacal neskoro prevalovat,nelozi,aj ked sa snazi..o sedeni ani reci 😀 a kazdy sa pyta,tak potom tiez zistujem,kedy je co normalne a co nie... ale usmieva sa a jasi sa dost a vyzera vnimavy no...vela sa vie hrat s hrackami

metformin je dobra vec 😀 mozno pomoze aj schudnut , ja som skoro na povodnej vahe-jedno kilecka mi tam lieta -ale trebalo by mi dat take tri nadol aby som bola spokojnejsia.... ale teda mne tehu nepomohlo-v polroku dosla mrcha jak hodinky a prvy cyklus tusim 39 dni a druhy v strede spinenie klasika-takze zase "zly"... uplne jak predtym podla sablony je to "pokazene"... paradoxne mi pozerala doktorka cukor-ale len na lacno ked mal maly asi tri mesiace-ale som mala moc nizky dokonca-ale to podla mna tym-ze som kojila a este som nemala cyklus,ja si nabeton myslim,ze tu IR mam.... sak ked dokojim budem to riesit u diabetologicky...

janie80
25. feb 2012

@valika_val dakujem... zatial nic nove... 38DC ovula nikde, tak cakame... meriam si BT, tak viem, ze nic... 😖 zatial som si aspon poriesila materske znamienka, ktore museli von... 😉 ,mne tiez hrozi metformin a obavam sa toho... tiez som pocula, ze je zle znasany... ☹

stellamaris
25. feb 2012

@valika_val dakujem za gratulaciu,moja,velmi pekne od teba🙂
s tym pco je to takto:su dve moznosti terapie(pco je vraj neliecitelne),ak nechces otehotniet,tak dostanes len antikoncepciu alebo nejake hormony,bez nicoho sa ti pco neskor zhorsi(viem podla seba a dalsich znamych s pco).
ak chces otehotniet,potom je niekolko sposobov terapie,mal by ti byt urobeny hormonalny profil,vysetrenie krvi na krvny cukor a tak dalej,a podla toho ako vysetrenie dopadne,sa urci dalsia liecba,obvykle dostanes asi hormony,ten duphaston a ine,lebo doktori len skusaju,na co zareagujes,u kazdej je to ine....no a ten metformin sa dava tym,ktore maju zvyseny krvny cukor,cize inzulinovu resistenciu,co je uz skoro cukrovky,metformin znizuje krvny cukor,ktory maju skoro vsetky s pco zvyseny a nevedia to ani.Ja som si dala niekolkokrat zmerat cukor v lekarni testom a potom som nabehla s tym k doktorovi a ten ma poslal k diabetologovi.Ten metformin vylepsuje znizenim cukru metabolizmus a v spravnom davkovani (podla tvojej hmotnosti)by mal pomoct k obnoveniu menstruacie a dozrievania folikul,cize ovulacii.Ja som mala vsetky hormony znizene,masivnu podfunkciu stitnej zlazy a inzulinovu resistenciu.Branie hormonov bez uspechu,branie Jodthyroxu na stitnu zlazu(so stalym zvysovanim davky!!) bez uspechu.....metformin po par tyzdnoch plny uspech!!!odmitla som hormonalnu stimulaciu vajecnikov injekciami(Menopur a ine),pretoze som vedela,ze mi nepomozu a peniaze na liecbu som nemala.Metformin sa berie dlhodobo,2-3 denne,moze sa brat aj roky,ja som tehotna a berem ho stale,aj po narodeni dietata,dohodli sme sa s gynekologom,podla anglickych vyskumov metformin pri pco znizuje aj rizio potratu.
vsetkym snazilkam odporucam zacat terapiou metforminom,nez prejdete na hormony a injekcie,ktore su silne a este financne dost drahe dlhodobo,skuste zmenit stravu(ja som prestala jest mäso,mlieko a mliecne vyrobky a obmedzila som kavu),skuste zacat ocistou vasho tela(cajove kury,Gynex a podobne)a zacnite mysliet pozitivne,to znamena vsetky negativne myslienky(" aj tam mi tie lieky nepomozu","naco budem tabletky hltat,aj tak neotehotniem"...)zabudnut a zacat mysliet pozitivne(napr.:skusim vsetko,co sa da,raz otehotniem"....),sila psychiky a pozitivneho myslenia je neskutocna a prestante riesit take fakty,kolko mate cyst na ktorom vajecniku,kolko progesteronu mate a tak....da sa otehotniet aj s mizernymi vysledkami ,ja som dobry priklad!🙂 😉

stellamaris
25. feb 2012

@valika_val este k metforminu,vela ludia ma na zaciatku z neho hnacky,bolesti brucha,nafukovanie,je to normalne,malo by to prestat po takych dvoch tyzdnoch,ak nie,nemozes ho dalej brat...ja som bola bez problemov,preto som si dala neskor zvysit davku...vylepsil mi dlzku menstruacie,mam po nom 35dnove cykly a davkou 850mg 2x denne aj ovulaciu,na druhu ovulaciu pod metforminom sa nam podaril drobcek 😉

janusa_
26. feb 2012

@valika_val moja mam robi sestricku na diabetologii, v utorok pojdem k nej a opytam sa priamo doktorky- kedze metformin moze napisat diabetolog, budem mudrejsia a napisem. 😉

kacnov
26. feb 2012

@janusa_ ahojík já mám taky metformin ale napsal mi ho gyndař takže jestli bys řekla Dr at ti ho napíše myslím že by nebyl problém

chlpacik
26. feb 2012

@katkaajurko ahojky 🙂) až sa cervenam, dakujem moooc, vies Hivuša sa posnazila , zeby som vyzerala dobre 😀 😉

chlpacik
26. feb 2012

@janusa_ ahoj, davkovanie Ti urci lekar, predsa len mi nevieme v akom stave mas HP, a co presne potrebujes ;) lieky sa nasadzuju postupne, aby si telo zvyklo. Myslim ze najprv 500mg denne cca tyzden, potom 2x500mg druhy tyzden a treti tyzden 3x500mg a to uzivas dlhodobo. Ale to Ti fakt musi lekar. Ja po roku a 5mesiacoch uzívam 850+500+850 na den

janusa_
26. feb 2012

@kacnov s gyn. som o tom hovorila a ona mi povedala nech sa obratim k diabetologicke - skusim zajtra zajst a uvidim 😉

@chlpacik HP mam v katastrofalnom stave 😒 ale dakujem za odpoved uvidim co mi povie dr. 😉

ame
26. feb 2012

@valika_val dakujem za objasnenie, tak nejako som to pochopila aj ja
Endokrinologicka mi nasadila Metformin, berie ho uz 4. mesiac, vraj by mal nastartovat cyklus a mala by prebehnut aj ovulacia. Ja som musela/musim brat Duphaston, nakolko si nemozem dovolit (kvoli problemom v minulosti so sliznicou a naslednou hyperplaziou), aby mi pravidelne chodil menzes a sliznica odchadzala. neviem, ako to mam inak riesit. Tento mesiac nechcem Duphaston nasadzovat a pockat, co a ako bude.....

labanka
27. feb 2012

@stellamaris ahojky, mozem sa len opytat, ako si dlho brala Metformin?:

nienna
27. feb 2012

@stellamaris to s tým metforminom znie veľmi povzbudivo 🙂 len teraz neviem či si mám želať aby mi ho predpísali, lebo to znamelo že mám IR a to je fakt už skoro cukrovka a dokonca o pár rokov z toho môže byť ozajstná cukrovka 😕 ozaj a ked už budem tehotná, aj porodím už a tak, že už nechcem deti, tak sa stále berie ten metformin, celý život? či je to len na to otehotnenie? a dúfam, že z neho aj schudnem 😀

stellamaris
27. feb 2012

@labanka ahoj,tak ten metformin berem od augusta 2011 a berem ho stale 😉

stellamaris
27. feb 2012

@nienna no to,ci mas IR a budes brat metformin,asi rozhodne tvoj lekar...ja som ten metformin chcela sama,pretoze som vedela,ze mam IR a hormonalnu terapiu som nechcela.moj diabetolog vravel,ze metformin sa berie dovtedy,kym sa zdravotny stav neupravi,moze sa brat dlhodobo,schudnes s nim urcite,aj mne par kil odcaroval 🙂 ja metformin mozem iba odporucat,pretoze mi pomohol a to uz po par dnoch....

nienna
27. feb 2012

@stellamaris no znie to fakt sľubne 🙂 ja som sa chcela celkovo vyhnúť chémii, mrchu som mávala len pár krát do roka, no od januára som začala brať bylinky, Vitex + čaj Gynastan a fakt mi to pomohlo, mrchu som mala každý mesiac, len neviem či je aj ovulka 😠 a tiež ma trápi váha, poctivo držím 90 dňovú diétu, no kilá nechcú ísť dole, ešte len 1kg sa mi podarilo ☹
preto asi kašlem na to že je to chémia a dám si ho tiež predpísať.....čo už narobím....ozaj, a Ďakujem za odpoveď 🙂

micak
2. mar 2012

Môže autoimunitný zápal ŠŽ spôsobiť PCOS ? ENDO mi zistila len tento zápal z krvi, funkcia je v norme. K terajšej gyneko už ísť nechcem, som z nej sklamaná. Tak budúci týždeň pôjdem k novej a u nej niečo pozisťujem. Viete mi ale predom poradiť vy, ktoré máte skúsenosť s niektorým z pojmov, resp. sa tejto problematike rozumiete? Vopred ďakujem !

moischaaa
3. mar 2012

Ahojte kocky pridavam sa do klubu , ja len zacinam s metforminom zatial 500 1x denne , dufam a verim ze sa nam coskoro zadari 🙂

petusssik89
4. mar 2012

@nienna ahojte! tiez mam problem s PCO.. a ten vitex uzivas tabletky, ci tiez caj, alebo co to je?
v juni som vysadila HAK, potom som hned musela na vyvolavacku, lebo som mala priserne krce v bruchu, potom sept. okt., nov. som normalne dostala menstruaciu a v decembri nic.... v januari som bola zase na vyvolavacke a teraz mi uz 20 dni meska... a pritom mam aj naliate prsia, a uz 4 dni mam krce v bruchu... myslite, ze tento cyklus este dostanem? ci sa uz mam vzdat? mavate aj vy taketo problemy? ze su priznaky ale menzes nikde?

isabellaa
6. mar 2012

@leeena_4
ahoj, ake injekcie si pichas do brucha na ovulu? vdaka

leeena_4
6. mar 2012

@isabellaa Puregon, jako stimulaci k IUI, když už si pícháš na ovu injekce, dělá se inseminace 😉

isabellaa
6. mar 2012

@leeena_4
vdaka, drzim palce 😉

franzziska
7. mar 2012

ahojte baby, viete poradit, ak nechcem pouzivat hormony, ake su ucinne latky z bylin, caje atd. ??? dakujem

nienna
7. mar 2012

@petusssik89 ahoj 🙂 ten vitex užívam pomletý, vždy nalačno ráno pol čajovej lyžičky zapiť čajom Gynastan....mne to asi pomáha, ved skús 😉

isabellaa
21. mar 2012

@franzziska
@leeena_4
@stellamaris
a dalsie
je tu este nejaka ina aktualnejsia tema k pco? Nezda sa mi tato velmi pravidelna, ste rozlietane v inych forach?
Ma niektrora nieco taketo ako ja?- pco, nemam IR, som stihla, HP skoro v norme, testosteron labakova horna hranica 1,65, ja mam 1,93-co sa mi nezda enormne zvysene... Ak mam s niekym podobne vysledky, aku mate liecbu? Iba clostyl? A mrchu mavam cca kaz.33-35dni.
Dakujem

leeena_4
21. mar 2012

@isabellaa já jsem to měla podobně. PCO jako vyšité, ale IR nemám, HP v normě, jen všechno hrozně nízké. Ale mrchu jsem dostala i za 50 dní a totál bez ovulace, clostil nezabral, takže jsme šli na IUI se stimulací Puregonem a povedlo se na poprvé, vlastně dvakrát na poprvé. Držím pěsti, ať se brzy zadaří 😉

isabellaa
21. mar 2012

@leeena_4
dvojcata?
Blahozelam 😀 😀 😀
Dufam, ze coskoro sa ozvem a napisem aj ja taku radostnu spravu 😉

leeena_4
21. mar 2012

@isabellaa né, to jsem se blbě vyjádřila, byly jsme na IUI otěhotněli, ale nedopadlo to dobře a teď jsme byli znova a to už vypadá nadějně 😉. Určitě jo, PCO se dá překonat, jsou mnohem horší překážky 😉