Syndróm P(re)CO? II

hiva
3. jún 2009

Tak Vas vsetky vitam v druhom pokracovani nasej diskusie o syndrome PCO....v prvom fore sa podarilo viacerym dievcatam (napriek tejto nie zrovna najprijemnejsej diagnoze) stat sa mamickami. Tak nech taketo uspechy v hojnom pocte pokracuju aj v tejto druhej serii 😉

bubbles
2. jan 2013

ahojte baby..
mam 27 rokov, 105 kil, beriem HAK asi 5 rokov a asi mam neliecene PCO.. to aby ste si ma vedeli lepsie predstavit 🙂
- odkedy mi zacala menstruacia (vo zvycajnom veku, neviem presne, ale ked aj ostatnym..) mala som hned problemy.. strasne ma bolelo brusko a intervaly som mala coraz castejsie, az ma mamka zobrala za detskym gynekologom.. ten mi parkrat napisal nejake tabletky, cim nasledujuci menzes oddialil a ked sa to po polroku trosku stabilizovalo, tak mi uz nic nepisal.. az po case, ked sa to znova pokazilo :D inac aj rodicov ukludnoval, ze som vo vyvoji, ze to sa stava.. inac krvacala som aj 10 dni, raz skoro 3 tyzdne, ale to uz som letela pre injekciu.. cize casto a vela..
- trochu preskocim, ale v ostatnom case som bola na krvnom vysetreni, som anemicka, ale to cely zivot 🙂 nevedia z coho.. mäsko papám..
- nasla som si priatela, chceli sme byt zodpovedni, tak mi doky predpisal nejaku HAK.. na prehliadky som chodila pravidelne, ale nic nehovoril, ani špeciálne vysetrenie pred HAK nebolo..
- zmenila som casom doktora a ten ma poslal preventivne na nejake vysetrenia.. tak mam PCO, vlastne nemam... vsetko je "na hrane".. bola som na farebnom ultrazvuku, ten doktor mi odporucil prejst na Yadine, aby sa nejake hladiny hormonov drzali v norme.. takze asi 3. rok papam toto..
- mam autoimunnu tyreoiditidu, beriem euthyrox 25 (1 tbl. rano), mam momentalne 105 kil (za poslednych 10 rokov som pribrala 30 kil, boli aj nejake problemy v skole, doma, myslela som, ze to je aj tym.. momentalne este zijem s nasimi, strava sa neda upravit a koncim skolu, takze sa ladujem cokoladami pocas skuskoveho.. diety zabrali vzdy len na isty cas a potom jojo.. cize musim mat vlastne nakupy a vlastny jedalnicek.. to bude mozne tak do pol roka).. este mam zvyseny testosteron, ale nemam tmave chlpy :D
- inac kozne problemy - ekzem, sucha koža plus alergia na pel, prach, perie a roztoce.. kozna mi pise antihistaminika, na imunologii mi nic ine nedavali, vraj uz je neskoro od zistenia diagnozy..
- cukrovku nemam.. na interne chodim tiez raz rocne, posiela ma gyndos, vsetko v norme..
- dost ma teraz na preventivke vystrasila obvodna, ze pri HAK by malo byt vysetrenie na trombo.. a vlastne tak o pol roka by som uz mohla planovat aj babätko.. tak ze po dlhodobejsom uzivani HAK moze byt par potratov a az potom sa posiela na to vysetrenie a vlastne je to problem zrazanlivosti krvi, neviem presne, ale absolvujem to na vlastnu ziadost..
- a teraz sa dostavam k otazke - mam vysadit HAK, ak chcem ist na trombo vysetrenie, alebo im to nevadi, nerozhadzem si nieco, co oni chcu skumat?

ale preco to pisem do Vasej temy.. citala som niekolko stran.. aj teraz, aj pred casom som to sledovala.. vidim, aby mate prehlad, na co vsetko si davate pozor.. mne doktor PCO neriesi.. asi caka, kym sa to zhorsi, a tak skonstatuje, ze tam sa uz vela robit neda.. zmenit ho nemam na koho ineho, jedine na toho co som mala predtym, a ten mi ani raz v zivote nepovedal, ze mam viac vajicok ako treba, ze tam mam zhluky.. ale v karte to bolo.. nechcem riesit, ci doktori su lenivi, nieco zanedbali, alebo tak.. chcem vediet, co by som mohla spravit, aby som aj so zalepenymi vajecnikmi mohla mat babätko..
- nestresujem zbytocne, ina znama lekarka ma upozornila, ze aj PCO "na hrane" je nebezpecne, aj preto som presla na Yadine, hoci bol drahy.. mam ho teraz vysadit, pockat kym sa telo ocisti a potom len tak skusat otehotniet?

- existuje nieco prirodne, co mi pomoze? (jo, diéta :D) nejaký manuál, čo je vlastne PCO a čo s ním - lebo doktori mi vobec nic nepovedali a na nete mam nastudovane, ale tu si merate hodnoty ako proficky, robite tabulky, ale netusim na ktorej strane je nieco k tomu napisane, vysvetlene 🙂
- sory, ze sa tak rozpisujem, ale snazila som sa uviest vsetky moje udaje, aby ked sa do toho niekto rozumie, mohol mi s tym pomoct, vyjadrit sa k tomu..
- a vopred velmi dakujem za kazdu odpoved.. 🙂

belalinda
2. jan 2013

@jurkovci Ahoj, ja som riesila vyber centra tak pred pol rokom, vsetky sa mi zdali byt viac menej rovnake... Vsetky maju aj cennik zverejneny, mozes si porovnat ceny. Co sa tyka pristupu su to vsetko ludia, ludia su rozny maju dobre dni zle dni.... Kazdy ma svoj nazor... Ja som si vybrala GF a som spokojna. 🙂 Ide to tam ako na pase, to je pravda, inak sa to ale neda... Zbytocne budeme naivni a ocakavat ze niekde s nami bude lekar sediet tri hodiny, usmievat sa a vysvetlovat nam vsetko dopodrobna... Takto by sa mohli venovat trom babam za tyzden a objednala by si sa teraz na rok 2065... 😉 Nejdes si tam robit kamaratov ale sa liecit a referencie maju dobre vsetky, uspesnost zhruba rovnaku... Vstupne vysetrenie a konzultacie sme neplatili nic... Samotne vykony uz podla toho co Vam bude treba, napr laparoskopia cca 250, iui 55, ivf podla toho co vsetko Vam bude treba, kolko vajicok atd, je to individualne ale cca 1000 (so spoluucastou poistovne)..... Budem drzat palce aby si sa rozhodla spravne a dosiahla vysledku co najskor....

belalinda
2. jan 2013

@bubbles Ahoj, to ze zijes s Vasimi este neznamena ze si nemozes upravit stravu! To je len vyhovorka! Sorry ale je to tak!
PCO su polycisticke vajecniky - (skor by sa mali nazyvat "polyfolikularne") vo vajecnikoch je vela nevyvinutych folikulov, ktore su vacsie a vytvaraju akokeby "nahrdelnik z peral" alebo "strapec hrozna". Samotne PCO nemusi sposobovat velke problemy ani nemusi ovplyvnovat plodnost. Problemy sa zacnu vyskytovat az ked tieto nedozrete folikuly alebo cysty z nich vytvorene zacnu sposobovat hormonalnu nerovnovahu co dalej sposobuje dalsie problemy ale vtedy uz hovorime o PCOS alebo teda syndrome PCO....
Co sa tyka PCO, bude naozaj najlepsie zacat spravnou zivotospravou a upravenim jedalnicka, sportu atd... Teraz je velky boom okolo nosifolu a inofolicu-su to potravinove doplnky, ktore su urcene presne na PCO, upravuju funkciu vajecnikov atd... Neviem o tom, ze by sa dalo robit este nieco ine, myslim teda co sa liecby PCO tyka... Co sa tyka tabuliek, tak to asi myslis grafy s bazalnou teplotou 😉 Tie s PCO priamo nesuvisia, robia sa aby sme si vedeli zistit kedy mame plodne dni/ovulaciu...
Dufam, ze som aspon trochu pomohla 😉

bubbles
2. jan 2013

@belalinda ďakujem 🙂 a nevies mi teda poradit, ci mam HAK vysadit teraz pred trombo-vysetrenim, alebo este mesiac to brat? pomaha mi to vobec na tie folikuly?
(tu stravu nechcem rozoberat.. ja viem ake su problemy a moznosti, a Vy si mozete mysliet, ze su to vyhovorky 🙂

belalinda
2. jan 2013

@bubbles to Ti neviem povedat, ako to ovplyvni to vysetrenie... Cim skor ju vysadis tym lepsie, co sa tyka planovania tehu... a zase nema zmysel robit to vysetrenie ak HAk uz nechces brat... Na folikuly Ti to urcite nepomaha...
No mne sa to s tymi vyhovorkami nezda :-P Sorry ale stale si myslim, ze su to vyhovorky! Aj to ze koncis skolu a napchavas sa cokoladou... Ja som tiez studovala tak ako miliony dalsich ludi a zvladli sme to bez priberania alebo prejedania cokoladou... Co sa tyka tej stitnej, predpokladam, ze to nie je az take vazne (sudim len podla liekov, ktore mas) aby si si nevedela kontrolovat vahu 😉

katinka4
3. jan 2013

Ahojte,chcem sa opytať či je možne aby som mala PCO ak nemam ziadne priznaky okrem toho ze mi meska ms a nemala som ovu.,dnes som bola u doktorky a robila mi sono,povedala mi ze mam poruchu men.cyklu a zajtra mi bude robit hormonalny profil,no ale chcela som sa opytat ze zrejme by vydela na sone zhrubnute vajecniky keby som trpela na PCO?myslite si mozem toto ochorenie vylucit?

stela91
3. jan 2013

Ahojte baby, prosim poradte...bola som u gyndosa..povedal ze mam PCO, skoncila som na CAR ale tam ma nemohli vysetrit nakolko neviem odhadnut ci menzes bol alebo nie...a vraj ide o vysetrenie v 2.den MC,len problem je v tom ze v pondelok som mala menzes pol dna aj to vela hovorim a potom uz len zltohnedy vytok..a asi styrikrat po kazdej stolici krv na toaletaku...tak som sa tesila ze menzes dosiel...ale po chvili na vlozke nic...vcera som aj zvracala vecer,uz dva dni poriadne nic nejem...tak ma boli v podbrusku ze som o druhej rano ani nemohla spat...a este k tomu nadcha...test som si robila vcera ale negativny..myslite ze je to skoro?posledna M bola 5.12. Inak ziadne ochlpenie ani obezitu nemam...skor podvahu..
Vie sa mi niektora k tomu vyjadrit?dakovala...pekny dnik 🙂

belalinda
3. jan 2013

@katinka4 Ahoj, tazko povedat, ci mozeme PCO vylucit... Je pravda, ze PCO je vidno perfektne na sone, vo vajecnikoch ako keby si mala nahrdelnik z peral 😉, skus si vygooglit fotky PCO a budes to tam vidiet. Som si ista, ze Tvoj lekar by to neprehliadol.... Zrejme potrebuje este hormonalny profil k tomu aby dokazal vyvodit nejaky zaver... Len on Ti bude moct PCO potvrdit alebo vylucit....

belalinda
3. jan 2013

@stela91 Ahoj, co sa tyka vysetrenia v care na druhy den mc, predpokladam ze ide o odber krvi na hormonalny profil. Ak si v pondelok dostala tak utorok si 2.den cyklu a odber Ti urobia bez ohladu na to kolko trva/trvala menstruacia... Co sa tyka toho ze si ju mala pol dna, s tym skusenosti nemam... Ak to bolo skor len take spinenie, skus si este urobit o dva dni dalsi test... Hladiny hcg v moci su nizsie ako v krvi, a v sucinnosti s citlivostou testu, je mozne ze test tehu nezachytil...

stela91
3. jan 2013

@belalinda ale ja som ten druhy den prepasla..malla som volat Dr. Ako som dopadla v car, povedala som ze neviem urcit den menzesu a on na to ze nemate ???tak pridte na vyvolavacku..lebo ked sa mi pozeral na tie moje cysty a po vybrati toho kukadla mal na nom krv...cize z toho usudzoval ze mi spustil menzes.ale ja opat mam len mierne spineni z toho...a straaasne bolesti vajecnikov ani sa pohnut neviem...testovat uz asi nebudem nechcem uz traposit pred manzelom...neviem si rady a som velmi smutna....

stela91
3. jan 2013

Brala som cca 5rokov Hak,v maji som vysadila...a v septembri som brala duphaston...momentalne nic neberiem a menzes nikde...neznesitelne bolesti uz tri dni...preco mi je tak zle?mal to niekto pri PCO?..bolesti,zvracanie a vytoky,krv len po stolici?a ked chcem odupat cizmy od snehu ide mii spadnut maternica az na dno...ani dupnut nemozem...🙂 akoze uz mi je jedno ci som tehotna alebo nie ale keby tie bolesti prestali....ak by som sla na pohotovost vedia ma vysetrit popripade zobrat krv alebo nasadit tabletky?nebola som este nikdy....

stela91
3. jan 2013

Prosim niekoho o odpoved.....

nikola81
3. jan 2013

@stela91 Toto poznam...niekedy som aj tri tyzdne trpela, neskutocne bolesti, zvracanie, vyrazky menzes nie a nie dostat. Ak by si isla na pohotovost, bud by ti dali proti boliesti analgetikum ktore si mozes daj aj sama alebo pokial by na sone nebol nejaky nalez, tak by ti pichli Agolutin..Ja som si ho roky pichala sama

effkaa
3. jan 2013

@stela91 co najskor k lekarovi. Idealne hned zajtra rano. Ak si z BA, tak by som na pohotovost nesla, vzdy som tam len zabijala cas... Bohuzial a to sme tam boli viackrat so znamymi a tak. Lahni si, oddychuj a zajtra k lekarovi. Take pocity s maternicou som mala ked som bola tehotna, ale tak cca v 4. mesiaci a neskor. Nemohla som cestovat autom, lebo kazda jama na ceste mi sposobovala strasne bolesti. Ale tie bolesti, zvracanie, krv... to netusim co je. Drzim palce, hlavne klud, lahnut a nech manzel obskakuje...

stela91
3. jan 2013

@nikola81
@effkaa
Ahojte dakujem pekne za odpovede...no ved dnes som bola u lekara...mam to Pco ale nic ine nezistoval...a poslal ma na to car...ale nie som s tym stotoznena...uz mi je trosku lepsie..ale som slaba nic som nejedla poriadne cely den ...a ak som tehotna len to este nevidno?chcem brat panadol ak by som zase mala bolesti v noci...klud asi nebude bo stresujem od vcera....

effkaa
3. jan 2013

@stela91 ja by som si panadol na noc dala... Jeden by ti nemal ublizit, pozrela som letak a pisu,ze po porade s lekarom ho mozu uzivat aj tehotne zeny. No pre istotu by som to neprehanala. ja som nevedela, ze to si bola dnes u lekara... Tak uvidis cez vikend ako ti bude...

stela91
3. jan 2013

@effkaa dakujeeeem krasne

effkaa
3. jan 2013

@stela91 nie je za co... hlavne nech si co najskor v poriadku.

mambba
3. jan 2013

kocky nemate skusenosti s meskanim MS po brani clostilu? som dnes 38 den cyklu, mam PCO a vzdy boli problemy s MS, aj ked posledne mesiace som na metformine a menzes som mala pravidelne po cca 32 -33 dnoch. teraz som mala prvy mesiac clostil len 1 tabletku denne a menzes nikde, tehotna zrejme nie som, uz by to mali testy ukazat keby som bola..
k lekarovi som objednana v pondelok a neviem co s tym.. zrejme mi bude chciet pichnut agolutin.. mam si ho dat alebo mam nechat ten cyklus prirodzene dobehnut?

nikola81
3. jan 2013

@stela91 Treba skusit tehu test...

stela91
4. jan 2013

No baby,vcera pred spanim som opat vracala...a dnes rano tiez ale uz ani nema co zo mna ist...ako je to mozne?ze dr. Nevidel zeby som bola tehotna,ale vraciam jak na kolotoci...ako toto su priznaky sa mi to nezda..nie je eto skoro???si myslim ze mam crevnu chripku....asi neviem uz co robit...

jurkovci
5. jan 2013

Ahojte koceny, tak ako sa Vam dari? Co noveho ste podnikli? Ja sa chystam zmenit lekara, ten moj ma hned poslal do BA, a dnes mi jedna kamoška, ktora si celym tymto prešla povedala, že určite veci si viem aj mimo centra dať spraviť, moj lekar mi to nepovedal, v centre by som za to musela zbytocne mozno platit, a pritom to mozem mat aj zadarmo :( naco platim take odvody? Jaj mavam hrozne zmeny nalad, odkedy to viem, niekedy som optimista, inokedy mam chut plakat :( Urcite to je rovnake aj u Vas, len som sa s tym chcela s niekym podelit 🙂

stela91
5. jan 2013

@jurkovci ahoj ako chut plakat alebo sa smiat kvoli tomu PCO?netreba stracat nadej...hlavu hore...nikdy nie je tak zle,aby nemohlo byt este horsie...takzeeeeee myslim si ze vsetko sa da riesit...pekny vecer

jurkovci
5. jan 2013

@stela91 dakujem za podporu 🙂 ono to niekedy na cloveka tak pride, ked sa nieco nedari. Dufam, ze to pojde, a spravim vsetko pre to, aby sa to podarilo, aj ked, ked vidim ako hocijaka otehotnie, ani nechce, pride mi to tak luto ... ale ja sa vzdy pozbieram, len sa mi treba trosku vykecat 🙂

stela91
6. jan 2013

@jurkovci no ved prave...poznam to aj ja ..v mojom okoli je dalsia taka tehotna...ale nevadi, si myslim,ze vsetko ma svoj zmysel...nikdy som nic nezavidela druhym..ale toto uz stve aj mna...ale co ma prist pride...mna len hnevaju tie krce ktore trvaju tyzden a menzes a vytoky tyzdnove tiez..a teraz neviem ci mam ist na vyvolavacku alebo'nie...vykecat sa treba hlavne tu,lebo tu fa'vzdy niekto'povzbudi...

mambba
6. jan 2013

@stela91
@jurkovci
kocky, nie ste v tom same. ja mam okolo seba naozaj len a len same tehotne, od mojej sestry, s ktorou byvam v jednom dome a ma pardnove babatko , cez moju sekretarku az po vsetky sesternice. len my s muzom nic..uz niekolko rokov.. takze sa trapime tiez a uz mam fakt plne zuby tych otazok na nas, kedy budeme aj my cakat

jurkovci
6. jan 2013

@mambba no presne, my sa snazime 2 roky, pred rokom sme povedali, ze uz by sme aj chceli, tak neviem, preco sa nas to stale niekto pyta :( ved asi ked stale nemame, tak to nebude len tak :( neznasam tieto otazky, hlavne ked teraz viem, ze mame problem :(

@mambba aj nieco robite? nejako sa liecite?

mambba
6. jan 2013

@jurkovci
u nas to budu take mozno tri roky, porve dva sme to nejak neriesili, bola svadba, stahovanie do domu atd.. posledny rok to uz nejak riesime, problem je zatial diagnostikovany u mna, PCO podla hormonalneho profilu, udajne ako povedala endokrinologicka uplne ucebnicove vysledky PCO.. som od septembra na metformine, ten aspon ako tak pomohol nahodit cyklus, predtym to bola katastrofa.. teraz som mala jeden cyklus clostil, za 4 dni zacinam s dalsim clostilom, co nie som nijak nadsena, lebo dost som si ten prvy clostilovy cyklus odtrpela. tento cyklus budem mat aj opakovane 3 odbery hormonalneho profilu, folikulometriu a muz spermiogram. V podstate plan je asi taky, ze ( za predpokladu dobrych vysledkov spermiogramu) ze sa este take dva cykly potrapim s clostilom, potom skusim laparoskopicky drilling vajecnikov a ked ani to do 3 mesiacov nezaberie, ideme do CAR.
V podstate ked to tu tak pisem, tak je to hrozne, ako to vsetko trva a aka dlha cesta niekedy je k dietatu, najma ked vsetky zena naokolo tehotneju len co okolo nich prejdu nejake trenky

mambba
6. jan 2013

@jurkovci este k tym otazkam okolia. nas sa uz aj nejak prestali pytat , aspon ta najblizsia rodina a to ze mame nejaky problem v podstate nikto nevie, nechcem tym nikoho zatazovat, najma ked sa kazdy v rodine tesi z nových babatiek, ktore pribudnu alebo uz pribudli do rodiny. Takto si vsetci myslia, ze som sialena karieristka, ktora odklada deti do vysokého veku.

stela91
6. jan 2013

@mambba ahojky dakujem za tvoje reagovanie, je nas tu viac to viem, a velmi ma to mrzi zienky...inak ani som nevedela co vsetko zena si prejde kym bude mat babiku v rukach..uvidime ako este to dlho potrva..ale bez boja sa nevzdavame...a to najlepsie a najkrajsie nedostava clovek zadarmo a kazdy den...
myslim si, ze bude problem v tej antikoncepcii...clovek ju bral taku dobu az to telo totalne zmiatlo a hlavne narobila vacsiu sarapatu ako pomohla.. 😒
co sa tyka tej rodiny, je to tak aj u mna a u vsetkych znamych..len sa pytaju..ale nevadi..ja aj poviem priamo ze to nejde a dalej sa o tom nebavim...a potom v rozpakoch su oni nie ja.. 😅

@nikola81 baby zajtra si idem skusit ten test rano, lebo to spinenie a sem tam kvapocka krvi pretrvava ..tak uvidime.. 😀
@effkaa