Syndróm P(re)CO? II

hiva
3. jún 2009

Tak Vas vsetky vitam v druhom pokracovani nasej diskusie o syndrome PCO....v prvom fore sa podarilo viacerym dievcatam (napriek tejto nie zrovna najprijemnejsej diagnoze) stat sa mamickami. Tak nech taketo uspechy v hojnom pocte pokracuju aj v tejto druhej serii 😉

mili78
6. aug 2010

@hiva ....áno presne taky test mam, stale som do toho kukala, ale prd som tam videla, nic co by nasvedcovalo ovulke som tam podla navodu nevidela :( ....no neviem si predstavit ako si budem merat bazalku ked kazde rano vstavam o 4:00 a utekam na vlak :( kolko to musim vydrzat, staci mesiac? a zaberie to vela casu? ja som tiez mala ten Femigard, asi 5 som ich vypila....ako som pisala, vtedy som mala menzes presne na 28 dni aj plet som mala v poho, ale potom ked som prestala zase sa to pokaslalo :( citam, ze sa chystas na dovču, tak sa aj ja pripajam a prajem ti nech si na nej oddychnes a nacerpas novych sil do dalsieho boja 🙂

mili78
6. aug 2010

@slivocka ....slivocka no je to veru smutne, ze v dnesnej dobe sa pacient musi sam vzdelavat a pytat sa na vysetrenia :( poznam to velmi dobre....a na tu diabetologiu ti vypisal vym.listok gynekolog ci obvodak?

slivocka
6. aug 2010

@mili78 ...gynekolog mi dal lístok a trvalo to mesiac kým ma objednali , zobrali mi krv a povedali výsledok. ale chvala bohu je aspon to ok. Mám známeho primára na gynekológii v nemocnici, ale neviem či by bolo správne riešiť to u dvoch lekárov naraz , čo myslíte?

danielkabn
6. aug 2010

Mili78 - bazálna teplota sa meria každý deň ráno,najlepšie keď vstaneš z postele,ale to s tvojím vstávaním o 4.ráno si neviem predstaviť,ako to budeš riešiť.
A treba si to zapisovať,najlepšie na www.fertilityfriend.com alebo na wunschkinder.
Hivuš má s tým skúsenosti,len si myslím,že sa ti ozve až o týždeň,kedže dnes odchádza na dovolenku.
Slivocka,vitaj a len sa pytaj,cim viac info vieš,tym skor budeš v obraze 😉
Ak ti môžem poradiť,svoj problém rieš s gynekológom,ktorému dôveruješ a ktorý ta nebude zdrziavať,myslím,že nebude naťahovať čas vo vyšetreniach,pretože máš slobodnú vôlu v doktoroch a ak sa ti zdá,že tvoj gyndoš to naťahuje,tak nestrácaj čas a choď za svojím známym primárom. Isto má aj on gynekol.ordináciu.
A je pravda,že veľa infošiek získaš tu na nete,najlepšie na fóre, ale tvoj gynekológ ti mal aspoň zhruba povedať o tomto probléme,takže ja by som to riešila okamžitým odchodom.
Na diabetológiu vypisuje lístok gynekológ.

mili78
6. aug 2010

@slivocka .....tak hned ako to bude mozne utekam k svojmu gyndovi a neodidem od neho pokym nebudem mat listok na dia 😀 a ja suhlasim s Danielkoubn....tiez by som u takeho gyndosa, ktory by mi nedal potrebne info zavrela dvere zvonka a viac by ma nevidel 🙂

mili78
6. aug 2010

@danielkabn ....no ved to si neviem predstavit ani ja :( asi to nepojde.....alebo vezmem mesačnú dovolenku a budem merat bazalku 😝

katkaajurko
6. aug 2010

slivocka a viac ti nepovedal? len ze su vajecniky vacsie a neprebehla ovulacia? a na to ti dal duphaston (ktory ovulaciu nenavodi - ale upravi cyklus-ktory ty mas pravidelny? 😨 ) no tak to je super lekar... keby aspon clostyl dal-kedze nemas ovulaciu..ale duphaston 😨 😨 😨 asi mi dupkom vlasy stoja..ale moja stara dr bola este horsie...ona mi najprv ani nepovedala ze mam PCO len si to zapisala do papierov a potom mi tvrdila,ze mi to povedala-ale ODMIETLA ma kamkovek poslat aj urobit jeden blby HP... takze tak..utekala som kade lahsie - duphaston nic nepomoze - osobne nepoznam nikoho komu pomohol otehotniet... 😒

slivocka
6. aug 2010

@mili78 ...dakujem za radu dievčata, možno nie každého posielaju na diabetologiu. Mne sa zda, že ma poslali iba preto,lebo niesom uplne štíhla. Hned mi gynekolog povedal, aby som schudla 😠 . Keď som to povedala manželovi , povedal mi, či je doktor normálny , že nemám prečo chudnúť. Cely život si nič nesladím, ani kavu ani čaj. sladké jem iba príležitostne tak som sa velmi vystrašila ked ma poslal na diabetologiu. 😕 Mam všetky výsledky so sebou tak skusim zajsť s nimi za primárom, snáď sa to pohne správnym smerom. Ešte som zabudla napísať , že keď som mala prísť na krv na hormonálny profil 20DC asi tri dni predtým som začala špiniť, trvalo asi 4 dni. Sestričky som sa pytala keď mi brala krv čo to môže byť, tak mi povedala že asi mam ovulaciu 😲 , ale vysledok z krvy bol že ovulacia nebola. tak tomu vôbec nechápem...

slivocka
6. aug 2010

@katkaajurko ved preto uvažujem , že zajdem k inému. ja som mala stale nepravidelný menzes , ale pol roka dozadu sa mi upravil. Začala som piť ženský čaj 10 dní predtým ako som mala dostať a postupne som začala dostavať pravidelne. A to som povedala aj doktorovi , lebo videl v karte mam vysledky za posledné roky ze mam nepravidelnú. Ale zdôraznila som mu , že za posledný pol rok mam pravidelne. Aj napriek tomu mi dal duphaston 😕

majatko
6. aug 2010

@mili78 ja si naopak myslim, zeby si nemusela mat problem merat bazalku....ak mas digitalny teplomer, tak to tym odmeras rychlo (teda moj do pol minuty pipa, ze je teplota namerana), hoci sa hovori, ze ortutovym je to presnejsie, ale tam musis dlhsie cakat...ja si osobne myslim, ze je to jedno ci ortutovym alebo digitnalnym, dolezite je aby sa to meralo stale tym istym teplomerom...tak ked rano hned prve potom ako otvoris oci, si vezmes teplomer a zmerias teplotu...nemala by si pred tym nic robit, nevstat a dokonca ak je ortutovy teplomer ani zrazat na nom teplotu...neviem ci mavas cez tyzden pravidelny rezim, ze ci chodievas rovnako spavat, lebo mala by si spat minimalne myslim styri hodiny a nemala by si pit alkohol pred tym (teda myslim vela alkoholu 🙂)...no a potom uz len zaznacit teplotu a je to 🙂 problem bude asi u Teba cez vikendy, kedy asi nevstavas o stvrtej rano...

katkaajurko
6. aug 2010

slivocka cca kazdy druhy/treti cyklus aj ja mavam od 20 dna 5 dni spinenie a neviem preco ani doktori mi to nevysvetlili ale v tie cykly nemavam vobec ovuluciu... to bude tym PCO a poblaznenymi hormonmi-telo sa asi usiluje ovulovat ale nejde to a krcok je otvoreny tak asi nejaky samospad hormonov.... mozno preto ti dal duphaston (aj ja som ho preto dostala) no vela mi nepomohol....

danielkabn
6. aug 2010

Slivocka,krom diabetologie by si si mala vybaviť aj endokrinológiu. Ak ti mozem poradit objednaj sa do Lubochne,kde ti za jeden den,resp.do dvoch hodin spravia vsetky vysetrenia,len su tam dlhe cakacie doby,myslim,ze Hivu objednali az na oktober.Takze skus si tam zavolat a hned sa objednat a povedz,ze mas taky a taky problem a posiela ta gynekolog.
Mozes mat aj stitnu zlazu v neporiadku a keby ides len doktorovi endošovi,tak ti nespravi všetky vyšetrenia naraz a trvá to mesiace.

slivocka
6. aug 2010

@katkaajurko dnes som zobrala prvu tableku , uvidim čo bude....dal mi 3 krabičky , doberiem ich a budem to riešiť dalej lebo ked som sa ho opytala dokedy mam brať povedal , že keď už nebudem mať tak mam prisť pre dalšie 🙂 tak nech zabudne že rok budem brať duphaston a nebudem to riešiť. Čas uteká a ja chcem babo ☹

danielkabn
6. aug 2010

Mili78,ešte odporúčam meriať bazálnu teplotu nie mesiac,ale dlhšie,pretože si tým odsleduješ svoje cykly a budeš múdrejšia 🙂

slivocka
6. aug 2010

@danielkabn do Lubochne to mam dosť od ruky, keďže som z KE ale dobre že si napisala, skusim si to vybaviť tu v KE. dakujem

majatko
6. aug 2010

@slivocka ako citam, co Ti Tvoj lekar povedal, mam pocit, ze sa Ta chcel co najskor zbavit a nevyzera, zeby chcel nieco u Teba riesit ☹

katkaajurko
6. aug 2010

slivocka,nechaj sa vysetrit aj na endokrinologii a nech ti pozru poriadne hormony a ci nie je prolaktin zvyseny,alebo testosteron (na to su tabletky) , pripadne potom zvazit laparoskopiu a vypytaj si clostyl nech ti predpisu kedze nemas ovulaciu .... a v neposlednom rade treba ist aj na spermiogram...PCO je jedna vec ale treba pozriet aj smermose

danielkabn
6. aug 2010

Slivocka,na Slovensku je iba jeden endokrinologický ústav a to práve v Ľubochni,chodia tam ludia z celého Slovenska..v Košiciach si tak vybaviš iba normálneho endokrinológa,a bude to trvať dosť dlho,kým budeš mať všetky výsledky

mili78
6. aug 2010

@majatko ....skusim to teda s tym digitalnym...ved to je par minutiek navyse....v sobotu a nedelu to bude kruté, hlavne pre mojho spachtosa co spi vedla mna, ked tam zacne bliakat budik chi 😀 dakujem za radu 🙂

slivocka
6. aug 2010

@katkaajurko ... testosteron mam zvyšený ☹ to som mala stale...

eninka27
6. aug 2010

Ahojte kočky, tak ako sa mavate? Co mate novee? 😉 😉
Chcem sa vas opytat , ci niektora neuzivate kvapky od Valoviča na podporu a regulaciu vaječníkov... nasadila som si ich spolu s Duphastonom ich uzivam a chcem sa vas opytat, ci niektora nemate skusenosti

slivocka
6. aug 2010

@danielkabn aha, dakujem to som nevedela 🙂

mili78
6. aug 2010

@danielkabn ....juuuuj to bude krutééé....ale musim to vydrzat....dakujem Danielka 😉

danielkabn
6. aug 2010

mili78,ale nebude,neboj,zvykneš si 🙂

mili78
6. aug 2010

babulky mne toto raz odpisala jedna pani gynekologicka:

Dobrý deň pani doktorka. Mala by som na vás pár otázok. Aké sú vaše skúsenosti s možným otehotnením, ak žena trpí syndrómom polycystických vaječníkov? Mám aspoň minimálnu šancu otehotnieť umelým oplodením, ak už nie prirodzeným spôsobom? Som veľmi nešťastná. Ďakujem za vašu odpoveď
MUDr. Claudia Čuboňová28.11.2009 o 8:28
Mnohe zeny otehotneju pri syndrome polycystickych ovarii. Takze sancu mate velku. Je to ale komplexny problem, a ten musite riesit len v spolupraci so svojim lekarom. Je vhodne endokrinologicke vysetrenie, diabetologicke vysetrenie, laparoskopia + drailing ovarii , dieta, pri nepravidelnom menstruacnom cykle substitucia II. fazy cyklu gestagenom (Duphaston ). K tomu si mozete uzivat Wobenzym denne 2x 2 tabletky na lacno od 14. dna menstruacneho cyklu do menzesu.(Aj cely rok) V pripade otehotnenia pokracovat az do 16. tyzdna tehotnosti. Denne vitamin E 400mg s jedlom. Obratte sa aj ale na bylinarsku poradnu. Gemmoterapia je vhodna. S pozdravom dr. Cubonova

mili78
6. aug 2010

@danielkabn .....Danielka kolko sa uz snazite?

danielkabn
6. aug 2010

mili78,tak my už dva roky ☹
a dobre ti ta doktorka poradila..si myslim,ja sa tiez pripravujem na laparku...uvidime

danielkabn
6. aug 2010

inak,u nas je to tak 50:50,ani ja ani mangel nie sme v poriadku ☹ ☹
Takze babule,nezabudnite mysliet aj na chlapov,a poslali ich na spg,lebo potom si vsetko pripustame na seba a psychika je najvacsia rozbijacka naseho cyklu..))))

katkaajurko
6. aug 2010

tak testosteron treba asi riesit nie? na to existuje jedna antikoncepcia-po ktorej trojmesacnom uzivani sa upravi (vid HIVA) a aj laparoskopia a drilling vajecnikov pomoze

co napisala ta doktorka sa mi zda fajn... aj to ze to treba riesit komplexne-co teda doktori uplne ignoruju...

inak mojej znamej povedal doktor-ze jej vajecniky vyzeraju na PCO - jej muz vsetko nastudoval o tom - pomaly sladke jej uplne zakazal jest /bola ale chuda aj tak/ a su tehotni - a podla mna otehotnela hadam na prvy alebo druhy sup co sa zacali snazit...takze asi tak...je to nevyspytatelne...

ja som femi kvapky uzivala-ale ze by na mna mali ucinok to moc nie...skor gynex mi aspon trochu upravuje cyklus

katkaajurko
6. aug 2010

ani moj manzel nie je na 100% v poriadku... morfologia je uplne na hranici