Syndróm P(re)CO? II

hiva
3. jún 2009

Tak Vas vsetky vitam v druhom pokracovani nasej diskusie o syndrome PCO....v prvom fore sa podarilo viacerym dievcatam (napriek tejto nie zrovna najprijemnejsej diagnoze) stat sa mamickami. Tak nech taketo uspechy v hojnom pocte pokracuju aj v tejto druhej serii 😉

bombulka
30. jan 2010

hiva, chcem ta potesit, moja kamaratka ma tiez problemy s krvou, ma trombofilne mutacie, tak sa to myslim vola, proste tak jednoducho povedane, ma prilis hustu krv, asi sa jej aj tvoria male zrazeniny, tie upchaju privod k babatku, ktore sa potom nemoze vyvijat 😢 dvakrat potratila, potom jej to zistili, teraz je tretikrat tehotna, tak jej hned nasadili liecbu a vsetko je ok 🙂 po prvom potrate jej ale nerobili vysetrenia na hematologii, az po druhom a teraz je, ako hovoris, pod drobnohladom a ide to. takze ty to mas super, lebo jej po prvom nechceli robit tieto vysetrenia, takze sa mozes tesit, ze bude vsetko ok aj u teba, ze sa zistilo, o co ide, to je hlavne 🙂
tak som sa potesila, ze som ti to mohla napisat 🙂

katkaajurko
31. jan 2010

Hivus vidis to su dobre spravy 🙂

ale som sa chcela spytat - ze ty si bola na laparke-to je kvazi normalna operacia-a predsa pred operaciou sa robia detailne krvne vysetrenia koli anesteze a tam vysetruju aj krv - zrazanlivost a vsetko aby vedeli-keby sa nieco stalo - a to tam nie je vidno??? toto by ma zaujimalo-skoda ze tu nie je nejaky odbornik - lebo ja sa presne na toto spolieham-ze mam vsetko OK - kedze mi pred rokom vyberali mandle a vsetko kontrolovali a viem ze zrazanlivost dosticky a tieto veci v tych odberoch predsa boli! tak nechapem 😲

katkaajurko
31. jan 2010

inak ja mam pocit ze som opat zamrzla a som v prechode 😔 ☹ mala som ist v piatok na tie odbery radsej..teraz mozem ist az v stredu..ale ved co uz..co ma byt to bude...

http://www.fertilityfriend.com/home/278331

katkaajurko
31. jan 2010

beriem spat 🙂 nie som v prechode 😉 uz dorazil kamos egg

zuzu1111
31. jan 2010

Ahojte baby.
Nebola som tu dva dni, prežili sme teraz dosť smutné dni (už som o tom písala vo štvrtok). Na nálade mi to nepridáva.
K tomu cítim už asi týždeň také trocha tlaky v podbrušku, tak sa trocha bojím, či sa mi nejako veľmi nezväčšujú vaječníky, keĎ teraz užívam 2tab. clostylu denne a či sa mi neurobí cysta. V utorok idem na UTZ, tak budem múdrejšia. Bavili ste sa tu o tom, čo vidíte na folikulometrii - tak ja nevidím nič, doktori to majú stále otočené k sebe, viem len tie údaje, čo mi povedia alebo napíšu do správy.
A kuk na môj graf: http://www.fertilityfriend.com/home/2b44ca
to môže byť také možné? Taká stabilná teplota na začiatku cyklu? 😨

A ešte chcem privítať mireag, dávno si tu nebola 😉 , už nás tu je stále menej

katkaajurko
31. jan 2010

Zuzu ☹ vela sil ti prajem

neboj vajecniky pracuju - ja myslim-ze vyrovnana teplota je vzdy lepsia ako skackajuca - to uz mame odsledovane - skackave grafy nie su dobre ale vyrovnane mozu byt - mozno keby si merala dvojdesatinovym aj tam maly pohyb je...

zuzu1111
31. jan 2010

Kati dakujem....ja to zvládam celkom OK, pre mna to predsalen bola vzdialenejsia rodina - viac sil bude potrebovat zvysok milacikovej rodiny

Viem, ze velmi skakajuci graf nie je dobry, ale taky graf ako mam teraz je tiez asi skor vynimocny, tak preto sa trocha cudujem...od zajtra asi zacnem robit ovu testy. Budem 10DC. Asi je to skoro, ale aspon si to vyskusam tento cyklus, ako pomaly sa meni ta ciarka z neviditetelnej, na "ducha", az na peknu ciarku (ak teda ovu bude). K tomu este folikulometria....a graf....no dúfam, že dost zdrojov, aby som mala naisto jasne, ci ovulka bola alebo nie.

Peknu nedelu prajem Kati......Ja idem vooooon. Ideme sa prejsť trocha do prírody, krásnej, zasneženej, vyšantiť sa v snehu ako deti 😀 😀 😀...oderagovať sa....

bombulka
31. jan 2010

ahojte, uz som tu par prispevkov pridala, ale skor som chcela zistit, ci aj ja nahodou nemam pco. no tak teraz sa k vam mozem oficialne pridat 😢 a ak mozem, rada by som sa s vami poradila.
bola som u hermana. som rada, ze som sa rozhodla tam ist, aj ked mam zmiesane pocity, ale aspon sa konecne nieco deje, lebo keby som nebola sama iniciativna, asi by som bola "uplne v poriadku" do styridsiatky p 😒 ozrel ma ultrazvukom, sestra mi vzala krv a objednal ma na dalsi termin. cakala som, ze sa ma bude nieco vypytovat, ake mam problemy, aky cyklus atd., ale len na mna pozeral, ze co este neodchadzam. tak som sa ho zacala vypytovat, ale vsetko hned odpisal. hovorila som, ze sa mi skratil cyklus, ze ma v poslednej dobe velmi bolia prsia atd atd, ale nad vsetkym mavol rukou, ze to su vedlajsie veci, ze on ma uz ma zaradenu. nechcem zasa spekulovat, ale ma ma zaradenu na zaklade jedneho usg. no, to najdolezitejsie som este nenapisala, pri usg diktoval sestre, ze pravy vajecnik ma typicku polycysticku strukturu, lavy je lahko polycysticky. takze som to pochopila tak, ze ma ma zaradenu do skupiny pco. paradoxne som bola aj celkom spokojna po vysetreni, pretoze sa aspon niekto konecne jednoznacne vyjadril, co mi je, resp. ci mi vobec nieco je. napr. moj gynekolog mi koncom augusta na prehliadke, kde mi robil aj usg povedal, ze som na 100 % ok, ze on nevidi najmensi problem s otehotnenim. a ked som teraz mala cystu z folikulu, napadlo ma, ci to nie je pco, ze teda folikul narastie, ale nevie sa dostat von, on sa nad tym vobec nezamyslal, preco mi ten folik nepraska, proste mi povedal, ze medicina nie je exaktna veda a hotovo. no, ale s cim si najviac lamem hlavu, je to, ze ked som sa ho opytala na to, ci by som este pri svojom gynekologovi mala vyskusat clostilbegyt s pregnylom a ak by to nevyslo, potom by sme zacali riesit v car, jednoznacne mi povedal, ze v ziadnom pripade, lebo ked je indikovane ivf, resp. sa predpoklada, ze sa vykona, neodporuca sa predtym liecba clostilbegytom, pretoze znici vela pohlavnych buniek. cize mi to pripadalo, ako keby mi v podstate povedal, ze ma uz vidi na ivf, ma ma zaradenu, ako sa vyjadril. ze je to 20 rokov stara liecba, ze ano, sice o tom pisu na internete, ale ze by sa to nemalo.
takze by som sa vas chcela opytat a poradit, ak teda niekto bude mat trpezlivost to citat, co dufam : 🙂
1./ neviem, ci to mam este skusit s clostilom + pregnyl alebo sa riadit hermanom. len ma tym trochu zaskocil, myslela som, ze liecba ivf je posledna moznost, alebo sice prva, ale ked napriklad chybaju vajickovody a pod. takze mi to teraz vrta v hlave.
2./ako sa vlastne lieci pco? ja som napriklad nikdy nemala zvyseny testosteron, mam len zvyseny prolaktin a hypotyreozu, ale teraz beriem lieky, tam to mam ok. lebo po tej prvej navsteve v car mi to pripada, ze jedina liecba je ivf. mm mal spermiogram nie uplne idealny, ale ze vraj ok na otehotnenie 🙂
3./ mala by som ist k endokrinologicke, lebo ju napadlo, ze mi urobi aj testy na cukor a inzulinovu rezistenciu, ale neviem, ci mam pockat na vysledky alebo hned zacat s clostilom, ak by som sa teda prenho rozhodla, ci nie je pre mna zbytocne cakat, tym sa len potvrdi pco a aj tak by mi asi nasadil clostil.
4./ myslite, ze ma vyznam naplanovat branie clostilu tak, aby mi vysli dva cykly na lavy vajecnik, ktory je vraj menej postihnuty pco a jeden na pravy alebo je to jedno?
sorry, ze taky dlhy mail, ale trochu som z toho vyplieskana, tak si chcem urobit aspon trochu poriadok v hlave

shaarka
31. jan 2010

cau bombulka...
tak skusim vyjadrit svoj nazor len tak v skratke:
myslim, ze nie je prijemne, ked Dr. neodpoveda, resp. nevysvetli pacientovi, co sa deje. hadam vie odhadnut, ci a do akej miery vysvetli, kolko odbornych terminov pouzije. nechcem nikoho urazat, ale napr. ja som odisla od svojej byv. byv. gyndosky, lebo sa ku mne spravala ako k cigoskam. odvrkla, alebo nekomunikovala... ja som ocakavala iny pristup. ona mala vela takychto jednoduchych pacientiek, takze mna tiez automaticky zaradila.

co sa tyka IVF, - kolko ludi, tolko chuti.
osobne by som IVF davala az na posledne miesto - jednak je to obrovsky zasah do organizmu a dvak je to drahe, nehovoriac o slabej uspesnosti.

co sa tyka pohlavnych buniek - zena ich ma dost na to, aby vydrzala liecbu clostilom 😉 s tym s lekarom nesuhlasim. ako sme tu uz vsetky pisali, v tejto nasej teme, PCO nie je ziadna tragedia. ide len o ovulaciu. ci ju mas, ako casto ju mas, ci mas dobre zlte teliesko a tak.

ja osobne by som URCITE vyskusala clostil. no a netreba sa sustredit na nejaky vajecnik, treba to nechat na prirodu. pise sa, ze clostil v prvom cykle nezaberie, ale zabera aj po vysadeni. takze kludne skusaj bez ohladu na to, ktory vajecnik je na rade. okrem toho to aj tak zistis az ked sa v nom (na nom) nieco deje 🙂 to, ze ma na sebe cysty, nemusi este znamenat, ze dominantny folik, ktory narastie vdaka C, nepraskne.

a jasne, stitku, testosteron, prolaktin, IR a tak - to vsetko treba skontrolovat, prip. dat do poriadku a myslim, ze aj ruka v ruke s clostilom. ak mas na to gule, tak sup na laparku 😀

a PS: ja som otehotnela v cykle bez liekov, s ovulkou (prvou po 13 rokoch) na 38.DC. doktorka nechcela verit, a potom sme si to vysvetlili tak, ze asi sa vsetky hormony vdaka liekom v predchadzajucich neuspesnych cykloch nakumulovali a telo si ich zatriedilo a vyuzilo podla seba. cize pri PCO netreba dufat v idealne 28 dnove cykly s ovulkou na 14.DC...

hiva
autor
31. jan 2010

cauto...bombulka...katkajurko...vdaka za podporu....tiez to beriem viac pozitivne ako negativne....i ked este neviem, ako to cele dopadne....doktor nechcel robit konecne zavery na zaklade jednych vysledkov....a co som trosku studovala, tak zvysene mnozstvo dosticiek sposobuje aj stres...a verte, ze toho som mala v ten den az az....

inak tiez sa cudujem, ze mi to nikto nezistil skor....ved podla mna je to sucast zakladneho rozboru krvi...zistovanie bielych a cervenych krviniek, krvynch dosticiek...atd. ....asi vyuzijem, ze mam teraz doma svoju komplet kartu a idem nastudovat svoje vysledky za posledne roky...mozno to aj zistili, ale kym clovek nie je tehu, asi to neriesia....nechapem....alebo to bolo v mojom pripade iba docasny a jednorazovy vykyv....no uvidime ako to cele dopadne 😅

katkaajurko
31. jan 2010

hiva ved prave- hlavne sa to zistuje pred operaciou - keby mal clovek riedku krv-aby lahko nezakrvacal-ale ako sa bude hojit rana - to predsa musi byt na tej krvi vidno!!! toto NECHAPEM

bombulka ja v zasade suhlasim so sharkou

vysetrenia treba urobit vsetky a aspon to je dobre-ze ta poposielali - vysetreniami by sa mali zistit odchylky - a na tie nasadit liecbu ak sa da - a dosiahnut tym ovulaciu - to je podla mna zvladnute (? vyliecene ? ) PCO vajecniky - ale myslim ze strukturne nebudu uz nikdy uplne normalne..ale ovulacia je predsa zaklad

ak s tebou takto doktor jedna-ani mne by sa to nepacilo - a presne aj moja stara gynda sa so mnou vobec nerozpravala! a neviem ci je to tym-ze mala vela "tupych" pacientiek-ale ja mam na karticke zdravotnej este aj titul - co by mohlo davat predpoklad ze uuuplne taka tupa snad nie som - i tak sa tak ku mne chovala 😒

akurat si myslim,ze ak moznosti zlyhaju a dajme tomu sa nedari dva roky - treba ist na IVF a necakat zbytocne... starneme - starnu nam vajka,starnu spermie..cim vyssi vek-tym vacsie riziko genetickych vad - necakat, nasetrit- a ist skusit... aj tri krat... 😔

hiva
autor
31. jan 2010

no som v soku....prave som si presla celou svojou zdravotnou kartou....a predstavte si, ze uz v roku 2004 som mala trombocyty 430 a norma je pritom do 350....dalsie roky som mala potom 403, 396, 403 a teraz naposledy 409 ...takze pravidelne zvysene a nikto s tym nic nerobil....cele nase zdravotnictvo stoji za ho.no 😠

sa mozem podakovat mojmu obvodakovi 😠 ....tento moj gyndos mi robil rozbor krvi prvykrat....ked som bola na laparke, ziadne vysledky som nenasla v sprave....asi si ich nechali len v nemocke v kompe 😒

ale teda poviem Vam, ze nasrata som riadne 😠

aspasia77
1. feb 2010

Hiva, tie hodnoty nemáš až tak vysoké..Norma je do 400 ...

http://www.medirex.sk/laboratorna-diagnostika/h...

katkaajurko
1. feb 2010

hiva ja sa doma pozriem kolko som mala ked mi brali mandle-mne nechali dokumentaciu ....

nezavisi ta norma od konkretneho pristroja v laboratoriu? mne sa zda ze ano - aj mne co teraz vysetruju hormony-maju tam trochu ine normy nez boli na internete ale urcite ich maju dobre...

aspasia77
1. feb 2010

To neviem ci zavisi od pristroja..Chodim pravidelne na hematologiu . Vysledky PLT mam 378, 385....Norma 150- 400....

hiva
autor
1. feb 2010

podla mna to mozno zavisi aj od labaku....ja mam vysledky z dvoch roznych labakoch a v obidvoch je norma 150 - 350...no ale sak je to jedno...aj keby bola 400, bola som nad nou, i ked len trosicku....podstatne je, ze to nikto nikdy neriesil 😠

shaarka
1. feb 2010

no ja sa pridavam, ze tiez viem, ze norma je do 400, resp. mozno u muzov viac...?
ale hiva, mozno tebe stacia len hranicne hodnoty (ako napr. mne na stitku) a mozu robit neplechu.
viem, ze sa snazis najst DOVOD, ale netreba robit paniku 😔

katkaajurko
1. feb 2010

no hej - lebo kazdy vyrobca vyraba trosku inak tie pristroje a potom su inak nastavene - ja myslim-ze vzdy treba pozerat na normu - ako je napisana podla daneho labaku - tak mi to bolo vysvetlene.. cize ak tam je norma 350 tak je 350

no oni to neriesili -lebo co sa operacie tyka asi to nevadilo takto trochu nad normu - ale pri tehu to asi vadit moze - schvalne sa ja dnes pozriem co tam mam - lebo co si asi sam clovek neskontroluje -to nevie 🙄

hiva
autor
1. feb 2010

no ja nehladam dovod za kazdu cenu... osobne si stale myslim, ze za to mohla ta viroza... v ziadnom pripade nepanikarim, len sa snazim zistit vsetko co sa da aby sa nam to nezopakovalo opat 😉

... a tiez si myslim, ze ked mam raz na papiery normu do 350 a pri vysledkoch z labaku doktorovi je to jasne zvyraznene, ze su zvysene, a vysetroval ma kvoli tomu, ze sa snazime o babo a nedari sa nam....tak snad na to mohol reagovat 😒

ale sak je to uz jedno....uz mam novu doktorku a uvidim, co mi na to povie gynekolog...kazdopadne keby mi to nespomenul on, urcite na to sama nepridem a rypem sa v tom 😉 ...takze nie je to tak, ze by som si sama hladala akykolvek dovod na vysvetlenie toho co sa nam stalo 😒

mireag
1. feb 2010

Dobre ranko,🙂
tu je moj grafik. Mam na par dni VIP, tak vyzera hned lepsie. 😀
http://www.fertilityfriend.com/home/29b1ac

hiva, no som velmi zvedava, ci tie hodnoty mohli naozaj nieco zapricinit. Ja som si este pred mesiacom tiez na vysledkoch kukala trombocity, ale nastastie neboli zvysene.

katka, som zabudla doniest do roboty moju PCO fotku. Musim si to dat do pripomienky. 😅

bombulka, ja by som skusila ten clostil. 😉

hiva
autor
1. feb 2010

mire...super ...ale tomu clostylu tusim trosku dlhsie trvalo, kym zabral....taka neskora ovulka 😅 ...ale hlavne ze bola a ze ste sa viacmenej trafili aj so snazenim 😉

inak ono je jasne, ze ak mam hustejsiu krv, tak to je problem pre donosenie babatka....lebo vraj husta krv nedoze dobre prejst k babatku aby mu dodala potrebne ziviny....moc tomu nerozumiem, ale takto laicky mi to raz vysvetlili a tak to chapem 😉....otazka je, ci je to moj pripad...uvidi sa, co zistia na hematologii ked ma tam gyndos posle 😉

katkaajurko
1. feb 2010

ja som prave zistila jednu vec - takmer odjakziva mam opuchnute pod ocami..maskujem to ako sa da ale nejako som to neriesila ze preco a tento vikend som sa nastvala - ze si zistim ako s tym bojovat - lebo aj ked sa kvalitne vyspim mam ich a teraz som narazila na clanok-ze casto s tym je spojena prave znizena funkcia stitnej zlazy ... - ze by sa uzatvaral kruh - ktory vysvetli vacsinu mojich problemov? som zvedava ako dopadnem u endokrinologa veru..

aj gynda sa ma pytala ako spavam - a ja ze dobre - ale mozno mierila tam-ze mam kruhy pod ocami -a ak dobre spavam-nie je dovod ich mat - cize preto ma k tej endokrinologicke posiela... lebo plus PCO,srdiecko... no nieco nefunguje dobre - sama som zvedava ze co...

mire pekny graf 😵

ja dnes ovutestujem v robote 😀 mam specialny kelimok - co hned vyhodim do kosa 😀

mireag
1. feb 2010

hiva, viacemenej sme ju presvilhli, ale nevadi... 😀 Tiez nechapem, preco tak neskoro, ale predsa. Aspon nemusim cakat roky rokuce, kym pride mrcha. Takto pride, ako sa patri.
😉

Takto som to citala niekde aj ja. Ze to brani vyzivovaniu babatka. Ale nerob este ziadne zavery, nic je iste.
😉

Baby, nic sa nedeje, ked nesackujem duph, nie? Pride mi momentalne totalne zbytocny. 😅

Este k bombulke. Mne zabral clostil hned na prvykrat, aj na druhy. Potom som mala mesiac pauzu a teraz - treti cyklus mu to trochu trvalo. Doteraz som brala 1tab. denne a pritom asi aj ostatnem. 😉

hiva
autor
1. feb 2010

mire....to nie je presvihnuta ovulka....to je presne zarobene na diavcatko 😉 ...hovori sa, ze dievcatkovskym spermijkam trva cesta dlhsie, ale zato potom vydrzia dlhsie cakat na vajko...zatial co chlapcenske idu rychlo k cielu a ked su tam uz potom dlho necakaju.....takze to vase snazenicko je pekne na dievcatko 😉

ten duphik mas zajedno...alebo ak chces, kludne ho mozes nasadit este aj teraz....ale ja osobne by som to nechala tak...uvidis o par dni...bud pride mrcha alebo // 😉

inak ja zavery zatial nerobim ... buduci pondelok si idem po vysledky z histologie a potom o 2 tyzdne ku gyndosovi na konzultaciu...a potom sa rozhodne...posle ma vraj na hematologiu a dalej sa uvidi 🙂

ale tusim dnes som konecne prestala spinit po kyrete....dufam ze sa to uz nerozbehne....uz by som sa rada zbavila vlozky aspon na chvilu 😀

mireag
1. feb 2010

hiva, uvidime. Nerobim si velke nadeje. 😉

A teraz ti kedy zacina vlastne cyklus? Ci zacal vtedy, ked aj krvacanie? A budes zase merat, ci si das pauzu?

hiva
autor
1. feb 2010

mire...sama neviem....co viem, tak teraz by som mala mat akoze sestonedelie a potom by mal nabehnut cyklus...podla doktora by mrcha mala prist medzi 4 az 8 tyzdnami.....potom asi zacnem zase merat aby som vedela, ako cyklus nabehne a ci bude ovulka....ale so snazenim urcite pockam az kym nebudem mat vsetky vysledky hotove 😒 ....takze ratam, ze az po druhej mrche zacneme so snazenim...ak doktor nepovie inak 😅

neboj, ked nie je nadej, vtedy to vyjde 😉 ....u mna to tak bolo....beznadejny cyklus a predsa to vtedy klaplo 😅

beatab369
1. feb 2010

ahojte kocky...

Hiva drzim palceky nech sa to vsetko cim skor vyriesi a nech sa pride na pricinu toho co to vsetko sposobilo...tak ako hovoris, ak vies co...tak vies aj ako tomu predist resp. ako to do buducna riesit

co sa tyka tych vysledkov je to skutocne tak, ze kazdy labak ma ine pristroje, ktore maju ine sety, citlivost...segra mi robi v labaku, takze viem...dolezite je co je napisane na vysledkoch...myslim normy...kazdy labak za ne ruci...takze ak ste v norme podla nich vsetko je ok

mire nech to vyjde 😉

ja som dnes nasadila D po ovulke 16 den...snazilkovanie bolo pocas ovulky v tom case nakolko si meriam BT a aj som citila ze ovulka prebieha...tak uz len dufat a cakat ci to vyjde 😒

shaarke dakujem za ochotu pomoc s FF grafom...

mireag
1. feb 2010

bea, dakujem. 🙂 Ukaz graf. 😉 Mne uz tiez jeden Shaarka davala naporiadok. 😀

beatab369
1. feb 2010

mire ja praveze este graf nemam, ale pracuje sa na tom...shaarka mi s nim pomoze...ja mam problem sa v nom aj vyznat...neviem z neho ani citat....takze asi tak 😒
ale dufam, ze coskoro mi to pojde 😉

mireag
1. feb 2010

bea, jaaaaj, tak dufam, ze to dobojujete a coskoro ho budes prikladat. Ked som zacala konikovat, tiez som netusila, o co v tych grafoch ide. 😀