Vyšetrenie po pôrode

simik7192
1. okt 2021

Ahojte babiky moje..bude to trochu intímna otázka ale, chcela by som vedieť že ako ste riešili vlozkovanie po pôrode? Som prvorodicka, a vraj stále keď je vizita, tak musím byť hola bez nohavičiek a medzi nohami iba vložka?aby som to tam neušpinila?aj aby ma mohli pozrieť?neviem si to vôbec predstaviť, že ako to je,keď nebudem mať žiadne nohavičky iba tak vložku medzi nohami?

pininka1
1. okt 2021

@simik7192 neboj sa, nic hrozne to nieje, nie stale musis byt hola, ja som napr mala nohavicky, ked prisli, pozreli jazvu po cisarskom aj to tusim len raz a ok.

babovka2321
1. okt 2021

@simik7192 lezat budes na jednorazovych podlozkach tak ci tak, takze tie uspinit mozes.. zalezi aj od toho, kde rodis, ja som si dole nic nedavala, ked prisla vizita, niekedy sa ma len opytali, ako sa mam, niekedy len prehmatali brucho a niekedy chceli aj vidiet vlozku a to som len vtedy trochu poodkryla :D nic hrozne

simona92101
1. okt 2021

@simik7192 nam pred vizitou prisla povedat sestricka ze mame dat nohavicky dole,cize len vlozka medzi nohami a pod sebou podlozka.pozreli a odisli.potom sme si dali opat poporodne nohavicky a vlozku.

karhu
1. okt 2021

na vizite ti budu pozerat porodne zranenia, ako sa hojis, tak ti tu vlozku mozno aj poposunu...nik nie je zvedavy na tvoju filoménu ako taku, denne ich tam vidia neurekom, tvoja nebude o nic vynimocnejsia😉
nestresuj🙂

nafka0483
1. okt 2021

@simik7192 Nas na predporodnej priprave poucili, ze je dolezite vsetko dole co najcastejsie vetrat. Cize vzdy ked lezis, tak pod sebou mat podlozku (najvacsiu velkost), nohy pokrcene a kolena mierne od seba a pod sebou vlozka, prikryt sa plachtou alebo paplonom, cize nikto nic nevidi, ale pritom nic ti netlaci ani sa "nepari" uzavrete, ale "dycha".

A ak vstavas a niekam ides, tak vlozku ti pridrzia tie sietovane nohavicky, ale vzdy ked mozes, tak ich treba dat dole, nech sa vsetko co najviac vetra.

cecilia29
1. okt 2021

Ani sa nad tým nezamýšľaj 🙂 áno kontrolujú šitie, po pôrode to až tak prežívať nebudes.

denden77
1. okt 2021

mne napr. pocas celeho pobytu medzi nohy nikto nekukol ani raz 😁

eternity24
1. okt 2021

@simik7192 mne ho kontrolovali iba raz, myslim druhy den po pôrode. Nie stale. Pozerala som ako vyorana mys, ked mi dr na vizite povedal, ze si chce pozrieť …. Netušila som o tom a pre mna to bolo tiez ponižujúce. Absolutne na nezaujíma ze denne vidí desiatky žien medzi nohami. Ja som sa pri jeho žiadosti az spotila a cítila trápne. Asi aj pre tu krvavú vložku. Nechápem co tam pozerajú. Podľa mna by sa stacilo opýtať pacientky. Ale ten jeden raz som prežila 🤷🏻‍♀️

didi2102
1. okt 2021

@simik7192 ja som síce bola po sekcii , no so mnou bola mamina po prirodzenom , ani raz za 4dni na nás nik nepozrel zo spodu 😄 na mňa iba na jyske kde mi ranu zalepili, keď bola vizita tak sa len spýtali či ok a potom pri odchode mi ten veľký leukoplast dala dole sestricka

lienka.7
1. okt 2021

@simik7192 mas sa dole co mozno majviac vetrat... ja som mala len vlozku, nohavicky az pti odchode. A ano, pride pozriet doktor co a ako pred vizitou a ti je vsetko. Nekuka ti tam medzi nohy 10 lekarov na vizite... 🙈🙉🙊

lienka.7
1. okt 2021

@eternity24 ako prepac ale co ti na tom vadilo? Vsak ide o tvoje zdravie paneboze. Myslis ze to robia z plesiru? A porod ti nevadil, ze ti videli medzi nohy... omg 🙈🙉🙊
Mne osobne by vadilo keby sa mi bez opytania nasackovalo do izby 10 medikov a cumeli mi tam. 1 lekar co ta dojde skontrolovat je uplne v pohode.
A co by sa ta ako pacientky mali akoze spytat? Ze halo pani, nemokva vam to tam dole? Vidis si tam ty?
A po inych operaciach? Ked ti kontroluju rany na bruchu a mas holu funu vtedy??? Aj to by si sa citila trapne?
Prosim neber toto v zlom, ale fakt az mi rozum ostava stat...

yoxinka
1. okt 2021

@eternity24
Kontroluje sa, ako sa po pôrode hojíš. Ja som po prvom pôrode bola veľa šitá, mne to aj 3x denne prišli kuknúť, lebo sa mi začal rozbiehať zápal, brala som atb, dávali mi ľadové obklady. Tiež sa kontroluje sila krvácania. Spolubývajúca mi na izbe odpadla, brutálna strata krvi, hneď jej dávali transfúziu. Ja neuznávam tie trápne slovenské “veľké vizity”, kde ti 20 ľudí kuká medzi nohy (toto som našťastie zažil pri troch pôrodoch len raz), ale keď dojde lekár skontrolovať po vaginálnom pôrode patričné orgány, nevidím na tom nič zlé a ani trápne ani ponižujúce.

lienka.7
1. okt 2021

@yoxinka prosim ta to v ktorej nemocnici su taketo vizity???
Ja som po porode aj po slepaku a absolutne. Vzdy iba 1 lekar, ktory potom referoval na vizite.
Akurat po slepaku sa ma doktor dosiel VOPRED spytat, ze ked mi bude prelepovat ranu, ze ci si MOZE privolat 2 svojich studentov.. vravim mu ze jasne, nevadi mi to. Mam pocit ze ludia casto riesia uplne banality, na co doktor ani nepomysli.

simona92101
1. okt 2021

@lienka.7 napriklad v Piestanoch chodia takto na vizitu,aj s medikmi.ja som to odmietla.a na velku vizitu bola vzdy plna izba,primar,porodnik,sestricky,ledva sa vosli do izby.

yoxinka
1. okt 2021

@lienka.7
Keď som pred 9 rokmi rodila na Kramároch v BA, museli sme ležať jak trúby s roztiahnutými nohami (chodila kontrolovať sanitárka) a po polhodine takého ležania sa nám do izby dovalilo asi 20ľudí, sestrička tam slávnostne zodvihla vložku a doktor kukal medzi nohy. Nornálne som videla na tých medikoch, jak im to je trápne, ja som sa cítila jak dobytok. Otras!!! Neviem, či sa toto ešte robí, ja som potom dvakrát rodila u Kocha a tam také neprebieha, kontrolovať chodí JEDEN lekár a sestrička a správajú sa maximálne slušne a úctivo. Ale myslím, že hromadné vizity po pôrode sú viac menej štandard na Slovensku.

simona92101
1. okt 2021

@yoxinka presne tak,ako dobytok sme museli cakat s roztiahnutymi nohami,dosla sestra,pinzetou dvihla vlozku a kazdy sa pozrel..

lienka.7
1. okt 2021

@yoxinka tak to mi je luto... asi sa casy odvtedy snad aj zmenili... teda dufam.
Ako som pisala, mna vzdy len 1 lekar a to snad aj kazdu hodinu, lebo som po porode velmi krvacala... ale to dosiel sam a slusne sa spytal ci moze... a furt ze sa mi ospravedlnuje ze stale chodi...asi po 10tom raze mu vravim ze vsak je to ok 🙉 to uz som sa ja citila trapne ze sa mi furt ospravedlnuje, ze sa v podstate o mna stara...

lienka.7
1. okt 2021

@simona92101 to aj teraz???

fiafia
1. okt 2021

@simik7192 nebolo to síce po pôrode ale veľkú vizitu som zažila tesne pred pôrodom keď ma vyšetroval primár a medzi nohy mi hladelo minimálne 10 ľudí. Bolo to vrcholne ponizujuce a keby som sa tak nesústredila NATO ako prežiť kontrakcie tak sa prepadnem od hanby. Hrozne, hrozne a ešte raz hrozne.

simona92101
1. okt 2021

@lienka.7 rodila som 2 roky dozadu,kamaratka pred 2 tyzdnami a nic sa nezmenilo 🤷‍♀️🤦‍♀️

foxyfox
1. okt 2021

@simik7192 mala by si mať pod sebou podložku tak či tak celý čas, čiže max ušpiníš tú. Inak žasnem a obdivujem ťa, že toto je tvoj najväčší strach ohľadom pôrodu 😁 ja som na dni po pôrode ani nepomyslela

lienka.7
1. okt 2021

@simona92101 na Kramaroch?

eternity24
1. okt 2021

@lienka.7 prosim neberte to v zlom, ale mne ostáva rozum tiez stať. Pred pôrodom mi určite vadilo vedomie, ze mi bude kukať lekar aj jeho neviem koľko početný tím medzi nohy. No pri pôrode sa to v tej bolesti stratilo. A co by mi vadilo? Predsa to pisem hore, ze asi to bolo tou krvavou vložkou. A bola som aj zaskočená keďže som o niečom takom nevedela. A to, ze to nevadí Vám neznamená, ze ak to inému vadí, tak uz nad tým zostava stať rozum. Vy máte teda velmi nízku mieru empatie. Alebo žiadnu. Omg

foxyfox
1. okt 2021

@eternity24 ber to tak, že doktori sú tam za teba zodpovední a nemôžu sa spoliehať len na tvoje slovo, že nekrvácaš veľmi. Kašli na to, už odvtedy videli tolko vložiek že až 😁

lienka.7
1. okt 2021

@eternity24 ty by si sa mala skor viac odosobnit, prepac. Je jasne ze doktor nebude sam pri porode. Ja som tam mala okrem PA este tusim 2 sestricky, jednu co cakala na babo, asi novorodenecka dedukujem a druhu kvoli odberu pupocniku. Tie dve mi stali pri urovni hlavy... ostatnych "ocumovacov" som jednoducho odmietla. Chapem, ze sa musia ucit, ale pri porode proste nie....
A co sa tyka kontroly vlozky, vsak ta predsa musia skontrolovat paneboze... a ano da sa to nedostojne ako na "vystave" ale aj inak. Pokial ti cokolvek vadilo, mala si sa ozvat. Urobila si to?

tatisna
1. okt 2021

@simik7192 tak ja som si hneď po pôrode dávala svoje klasické vložky, krvácala som pár dní ako pri kramoch takže si neviem predstaviť to odporucane vetranie naholo bez nohavičiek atď. Sprchovalansom sa po každom cikani a stále som si dala čistú vložku. Na vizite nás nepozerali tam dolu,iba sa spýtali či je to ok. Veď aj tak by videli iba krv väčšinou. Keby bol seriózny zápal,ono to je vraj cítiť,dosť to zapácha. Až pri prepúšťaní ma dolu pozeral gynekológ.

yoxinka
1. okt 2021

@eternity24
Nemáme nízku mieru empatie, ale krvácanie po pôrode sa skrátka kontroluje. Každý človek, ktorý sa profesionálne venuje pôrodu (lekár, sestrička, pôrodná asistenka) vie, že krvácaš a každý doktor, ktorý je dôsledný si to krvácanie kontroluje, lebo je to dôležité. Mne po pôrodoch lekár normálne stlačil brucho a vytiekla zo mňa krv pri tom, kontroloval ako sa zavinuje maternica. Normálne potom poprosil sestru, nech mi vymení podložku. Pre nich je to dôležitá vec a netreba to brať ako niečo ponižujúce. Ako … nie je to top zážitok môjho života, ale skrátka je to profesionálna vec, ktorá sa vykoná. Píšem ti to, aby si z toho nemala nejaké blbé pocity.

tara42
1. okt 2021

Asi zavisi od nemocnice. Mna nekontrolovali ani raz a ani babu vedla mna. Len prisli, precitali, spytali sa nieco a odisli. A ano mas vetrat. Das si pod seba podlozku.

ailiba
1. okt 2021

@simik7192 úprimne, ja som chodila s poporodnou vložkou a bez nohavičiek ešte aj vyše týždňa doma. Lepšie sa budeš hojit... Aj keď je to rozdiel, lebo ja som rodila prirodzene a bola som riadne šitá. Ale môžem odporúčať aspoň v nemocnici bez nohavičiek... Je to kvôli hojeniu. Dá sa to vydrzat😉

petamich
1. okt 2021

@simona92101 rodila som v Ruzinove dva mesiace dozadu a ziadna "kukacka" sa nekonala, rano prisli, spytali sa ako sa citime a ci nemame nejake subjektivne tazkosti a odisli a to som bola zasita az za usami, jediny kto sa na mna prisiel pozriet bol moj porodnik a kontroloval sitie a potom pred prepustenim sme vsetky sli na sono cez brucho, si sa maternica zavinuje - takze fakt neviem, kde taketo vizity prebiehaju, lebo ja som nic take nezazila