Albumy plné fotiek - alebo ako vybrať tie vhodné fotky pre cudzie oči

Taktiež máte telefón plný fotiek vašich detí? A radi sa podelíte o to, aké sú už veľké, čo nové sa naučili, čo im pristane alebo čo im chutí?

Dnešná doba ponúka toľko možností: sociálne siete, komunikačné siete, weby nie len pre mamičky… Stačí si vybrať. Ale vybrať je potrebné aj fotku. Pýtate sa prečo? Všetky sú predsa krásne… No internet je dobrý sluha, ale zlý pán v prípade, že sa na ňom pohybujú ľudia, ktorí nemajú dobré úmysly.

Čo sa môže stať?

Títo ľudia sú nenápadní. Navonok pôsobia ako bežní používatelia sociálnych sietí a vzbudzujú v nás dojem, že sú reálne osoby. No nie je to tak vždy. Ich častým cieľom sú práve už spomínané fotky detí. Pedofilné portály sa bohužiaľ týmito fotkami plnia veľmi rýchlo a my o tom nemusíme mať ani tušenie. Akonáhle totiž fotka raz odštartuje svoju cestu na internete, už si žije vlastným životom.

Radšej fotky oblečených detí…

Fotografie intímneho charakteru by nemali byť uverejňované vôbec, pretože to, ku komu sa fotky dostali a ako boli použité, sa už nikto nedozvie. Asi nikto z nás si nechce ani predstaviť, že sa fotografie jeho dieťaťa pri kúpaní objavili na pedofilnom fóre. Samozrejme, nejde len o fotky nahých detí. Zneužité môžu byť aj fotky, na ktorých sú vaše deti vo vyzývavej alebo lascívnej póze, ktoré sa nám môžu javiť ako obyčajné fotky na deke pri bazéne. K archivovaniu podobných fotografií poslúži najlepšie fyzický fotoalbum v bezpečí nášho domova.

O niekoľko rokov…

Je tu ešte jeden aspekt, prečo by sme sa mali zamyslieť nad uverejňovaním fotografií detí. Teraz sú ich fotky na nočníku alebo vo vani nevinné a roztomilé, no za desať rokov? Všetci ich spolužiaci budú mať Facebook a Instagram. Všetci môžu nájsť fotky, ktoré ste vy kedysi zdieľali s dobrým úmyslom…

Ochráňte deti pred prípadnou šikanou, stačí len s rozvahou vyberať fotky…