Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Golfové kočíky

Golfové kočíky, golfky alebo golfové palice sú veľmi ľahké, rýchlo skladateľné, dobre ovládateľné a univerzálne kočíky pre deti, ktoré už chodia. Existujú ale aj také, ktoré sú vyrábané pre deti od 6 mesiacov. Väčšina golfových kočíkov je určená skôr do letných, teplejších mesiacov. Výrobcovia sa ale zameriavajú aj na zimné mesiace, kedy je teda kočík možné použiť celoročne. Z hľadiska bezpečnosti u nich fungujú bezpečnostné popruhy, rovnako ako u bežných kočíkov.

Populárne golfové kočíky
Ďalšie kočíky

Video: Aký kočík si vybrať a koľko stojí?

Rodičia sa pre tento typ kočíka rozhodujú vo chvíli, kedy je dieťa už odrastenejšie a chceli by využívať aj iný kočík, než športovú nadstavbu na doterajšiu konštrukciu kočíka. Väčšina golfiek je totiž vhodná na cestovanie, čo sa hodí napr. aj na cestovanie autom, vlakom, lietadlom. Golfový kočík sa teda hodí hlavne do mesta, na rovný aj nerovný povrch. Vďaka nákupnému košíku u určitých golfových kočíkov s nimi možno vyraziť aj do obchodov.

Golfové kočíky

Výrobcovia golfových kočíkov prichádzajú každým rokom s niečím novým - nové funkcie, nový design, nové materiály. Vybrať si tak rodičia môžu z najjednoduchších a najlacnejších modelov, až po tie špičkové, drahšie. Ku golfkám tiež často výrobca ponúka aj rôzne príslušenstvo, medzi ktoré patrí napríklad pláštenka, nánožník na zimu, slnečník, držiak na fľašu alebo pultík miesto madla.

Niektoré golfky majú spojenú rukoväť a niektoré naopak rozdelenú rukoväť, teda dve voľné rúčky. Skladanie golfiek sa spojenou rukoväťou je u väčšiny golfiek nastavené do "placky." U golfiek s dvoma rúčkami do "dáždnika." Golfky so spojenou rukoväťou sa lepšie ovládajú aj jednou rukou, narozdiel od dvojručiek, u ktorých pri tlačení jednou rukou posúva kočík vždy do jednej zo strán.

Niektoré golfky majú polohovaciu spevnenú opierku chrbta, ktorá je vhodná predovšetkým pre sediace deti. Tie si môžu počas cesty kočíkom aj zdriemnuť. Spolu s opierkou chrbta by mala byť polohovateľná aj opierka pod nohami. Tie deti, ktoré ešte dobre nesedia, by mali mať výhradne polohovateľné golfky s polohovateľnou opierkou nožičiek. Polohovacie golfky môžu byť drahšie záležitosťou, rovnako ako golfky s veľkými terénnymi kolieskami, strieškou a dáždnikmi.

Ako vybrať vhodný a dobrý golfový kočík?

Pri výbere nových alebo použitých golfiek je dobré zamerať sa na ich hmotnosť a nosnosť. Ďalej či sú polohovateľné, alebo nie. Určite je dobré si všímať, ako sa golfky skladajú a či majú z hľadiska bezpečnosti popruhy na dieťa. Aby sa ľahko ovládali, je vhodnejšie mať golfky so spojenou rukoväťou, ale je to individuálne, teda každému môže vyhovovať niečo iné. U kolies by požiadavky mali padnúť na ich veľkosť a niekedy sa môže taktiež zísť kočík zabrzdiť brzdou. Výhodou tiež je, ak je madlo odklápacie a poťah kočíka snímateľný a umývateľný.

 • Hmotnosť - je ideálna, keď je golfový kočík ľahký a neváži viac ako 10kg.
 • Nosnosť - každý výrobca uvádza maximálnu možnosť váhy vozeného dieťaťa inú, a preto je dobré vyberať aj podľa nej. Vo väčšine prípadov sú ale golfky vyrábané pre deti do 15 kg.
 • Polohovateľnosť - spevnená a polohovateľná opierka chrbta je vhodná hlavne pre deti, ktoré ešte nevedia sami sedieť. Ale aj pre sediace deti sú lepšie polohovateľné golfky, pretože občas dieťa môže cestou v kočíku zaspať.
 • Skladateľnosť - niektoré golfky sa skladajú do dáždnika, iné do placky. Je dobré vyskúšať si, čo rodičom viac vyhovuje a kam kočík vzhľadom k jeho rozmerom budú najčastejšie skladať.
 • Popruhy - sú z hľadiska bezpečnosti prevozu dieťaťa jednou z dôležitých vlastností. Môžu byť trojbodové alebo päťbodové a mali by byť mäkké, aby dieťa neodierala a dobre mu na tele sedeli.
 • Rukoväť - môže byť ako spojená, tak aj o dvoch paliciach. Po skúsenostiach mamičiek sú ale lepšie ovládateľné golfky so spojenou rukoväťou, pretože sa dajú ovládať aj jednou rukou. Všetko je ale individuálne a každému môže vyhovie niečo iné.
 • Kolieska - čím väčšie sú kolieska u golfiek, tým je to pre jazdu lepšie. A ak sú ešte aspoň čiastočne alebo úplne odpružené, je to výhodou, pretože po nerovnom povrchu nebudú tak veľmi drnčí. Kolieska by mala byť otočné as možnosťou aretácie.
 • Brzdy - by mali byť vyrobené z kvalitného materiálu, aby sa rýchlo neopotrebovali. Väčšinou sú brzdy u golfiek spojené, ale môžu byť aj nezávislé na oboch kolieskach.
 • Madlo - z hľadiska praktickosti je výhodnejšie, keď sa dá madlo aspoň z jednej strany odopnúť/odklopiť a dieťa si tak môže nastúpiť a vystúpiť z kočíka samo. V prípade chladného počasia sa lepšie rýchlejšie a ľahšie zabalia aj do teplej deky.
 • Poťah - sa niekedy ušpiní a je výhodou, keď sa dá z kočíka sňať a vyprať. Niektoré časti golfiek ako madlo a rukoväť by mohli byť potiahnuté aj igelitom alebo iným ľahko umývateľným materiálom, ktorý sa ľahko udržuje.

Viac o golfových kočíkoch na modrykonik.sk

Použité zdroje

 1. https://web.archive.org/web/20140926134517/http://www.nej-kocarky.cz/kocarky/golfove-kocarky/
 2. http://www.babytip.cz/s/jak-vybrat-golfove-hole/