Bezplienková komunikačná metóda

Bezplienková komunikačná metóda (tiež prirodzená hygiena dojčiat alebo BKM, anglicky Elimination communication) je využívaná na celom svete (predovšetkým v menej rozvinutých krajinách), ale postupne si svoje miesto našla aj v Amerike a Európe. Je založená na tom, že bábätká sú si vedomé už od narodenia svojej potreby vylučovať, takže jej základom je práve komunikácia medzi mamou a jej dieťatkom.

Dieťa dáva svoju potrebu vylučovať najavo rôznymi signálmi, a je len na rodičoch, aby tieto signály rozoznali a bábätku umožnili vykonať potrebu mimo plienku. Dieťatko sa samozrejme neposádza hneď od narodenia na klasický nočník, ale mama ho podrží (najčastejšie v polohe klbko, ktorá sa veľmi podobá na polohu, v akej sa dávajú vonku cikať malé dievčatá) nad čínskym nočníkom a dieťatko vykoná svoju potrebu tam. Namiesto čínskeho nočníku môžete použiť inú vhodnú nádobu - lavór, misku, alebo dieťa podržíte nad umývadlom, toaletou alebo vonku na tráve.
Deti rôzneho veku, vykonávajúce svoju potrebu mimo plienku

Ako odhadnúť, že bábätko potrebuje vylučovať:

Môžete si vybrať z týchto možností, alebo ich kombinácie

Časovanie

  • Dieťatku budete ponúkať možnosť uľaviť si v učitých pravidelných časových intervaloch (napríklad každú hodinu), v určitú dennú dobu (napríklad vždy po zobudení, po jedení), alebo vždy pred zabalením do čistej plienky.

Prejavy a signály bábätka

  • Dieťatko sa môže špecificky hýbať, mrnčať; na tvári mu môžete spozorovať sústredenie, a že začína tlačiť.
  • Dieťa sa môže pohybovať smerom k nočníku, WC alebo miestu, kde je zvyknuté vykonať potrebu.
  • Staršie dieťa počas vylučovania často prestane s práve vykonávanou činnosťou; môže sa pozrieť smerom dolu, ako keby sa chcelo pozrieť ako ciká.
  • Pre mnohé deti sú typické neprítomné pohľady počas vykonávania potreby.

Navedenie bábätka

  • Dieťatko môžete pomôcť navedením pomocou cikacieho alebo kakacieho slovíčka (zvuku, básničky...), ktoré si spojí s danou činnosťou. Na cikanie môžete použiť napríklad ciky-ciky, ciiiiiiik, lulu, csssss. Na kakanie si môžete zvoliť napríklad kaki-kaki, e-e-e-e-e, kaaaak.
  • Dieťa môžete naviesť aj tak, že ho máte v polohe klbko opreté o svoje brucho, a môžete mu názorne ukázať, ako treba potlačit - dieťa bude cítiť, ako sa sťahujú Vaše brušné svaly. K tomu môžete pridať aj zvuk, ako keď tlačíte.

Intuícia

  • Intuícia je silný pocit rodiča, že dieťatko potrebuje vylučovať.

Viac o bezplienkovej komunikačnej metóde na modrykonik.sk

Použité zdroje

  1. http://www.branakdetem.cz/clanek/bezplenkova-komunikacni-metoda-31
  2. Kniha Ingrid Bauer - Bez plenky (česká verzia)

Hodnotenia a skúsenosti s bezplienkovou kominukačnou metódou

Máš skúsenosť s bezplienkovou kominukačnou metódou?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť
klecks  22. feb 2024

BKM

Už pri debatách o potenciálnom dieťati nám ako ekologicky zmýšľajúcej domácnosti bolo jasné, že určite nebudeme fungovať tak, aby sa po našom potomkovi zostali niekde na skládke roky rozkladať 2 tony plienok.
Zadovážili sme si obyčajné látkové štvorce a vrchné nohavičky. Prvé dva týždne po pôrode sme sa rozhodli látkové plienky neriešiť, dôležité bolo pre nás kojenie, nakoľko v nemocnici ma toho ako prvorodičku veľa nenaučili. Po dvoch týždňoch sme sa odhodlali a týždeň som poctivo predpierala pokakané plienky žlčovým mydlom. Nebola to bohvieaká zábava a keďže som veľa čítala aj o BKM, tak som skúsila dať syna nad umývadlo - zásah na prvýkrát...
Momentálne má syn 8 mesiacov a čo sa týka veľkej potreby, tak by som to vedela zrátať na prstoch jednej ruky - aj to nebola nikdy plná nálož, len si trochu do plienky pukol. Čo sa týka malej potreby, tú som nechcela riešiť, ale ako si zvykol na veľkú mimo plienky, tak sa začal veľmi skoro pýtať aj s cikaním mimo plienku. Keď mal 3 mesiace, tak na cikanie začal používať výraz "auggggg".
Sama som zvedavá, ako bude fungovať BKM ďalej, pretože momentálne sa začína viac hýbať a s tým cikaním to je niekedy zložité - momentálne počas dňa. Čo sa týka noci, tak za posledných 6 nocí si cvrkol do dvoch plienok. To bolo na začiatku pre mňa nepredstaviteľné, pretože cca od 3. do 6. mesiaca bolo obdobie, kedy bolo v noci nemysliteľné ísť po zobudení na wc. Počas tohto obdobia sme používali na noc jednu jednorázovku. Keď sa okolo toho pol roka rozjedol - a teda jedol všetko, čo nezjedlo jeho, tak prestal vyžadovať kojenie v noci. A potom jednu peknú noc som vyskúšala s ním na wecko a odvtedy nočné jednorázovky stratili význam.
Je tu niekto, kto praktizuje/praktizoval BKM aj v tejto uponáhľanej dobe a vie sa podeliť aj s prognózami do budúcnosti pri praktizovaní prakticky od narodenia? :)
ballenka  3. mar 2020

Začali sme náhodou

Malý sa zle prisával, tak sme boli holí ( metóda koža na kožu) sami dvaja doma, a ja som potrebovala cikať. Tak som vzala syna so sebou na záchod a stočila ho do klbka ponad moje stehná. Dole žiadna nádobka a on sa vycikal.
Zaujalo ma to, že to išlo hneď, bez nejakého čakania a prípravy. Vtedy mal 3 týždne, v ten deň sa mu podarilo vycikať snáď 5-6 krát a nasledujúci deň, už do prichystanej nádobky aj kakal. Odvtedy sa len raz pokakal do plienky, pocikávanie sa stávalo, ale málo. Signály neboli zrejmé, ale intuícia s mojím odhadom fungovali skvele.

Vždy po zobudení a najedení išiel malý na potrebu, úspešnosť bola veľmi dobrá, možno 90%. Látkovala som, aj som to mala v pláne, takže ten mokrý pocit nechcel ani on, a ani ja som netúžila, aby bol v mokrom.

Prania bolo málo, preto som prala tých pár plienok s bežnou bielizňou zvyšku rodiny (6 členov). V roku bol malý úplne bez plienok a bez nehôd. Za rok sme spotrebovali len jedno balenie vlhčených obrúskov a 1 balík obyčajných plienok- cestovanie a tak. A áno keď sme niekam išli, neskôr som mala aj nočník, od 6 - 7 mesiacov, odkedy sedel.
Ja odporúčam každému všetkými desiatimi BKM.
2 ľudia považujú za užitočné
janocka  13. jan 2015

Čiastočná bezplienková komunikačná metóda

Praktizovať bezplienkovú komunikačnú metódu som mala v pláne už pri prvorodenom synovi. Keďže potreboval vylučovať vždy pri jedle, tak som to ani nevyskúšala. Po 2,5 roku sa mi narodil druhý syn, ktorý mal úplne iné potreby. Krátko po príchode z pôrodnice bolo vidieť, kedy presne potrebuje kakať. Bol nervózny, zatínal brucho, nohy krčil k bruchu. Kakať len tak po ležiačky nechel, vždy som si ho musela dať do polosedu a vtedy mu to išlo.

Povedala som si teda, že ho vyskúšam dať kakať nad umývadlo. Chytila som si ho teda do klbka a hneď sa chytil, urobil, čo bolo potrebné. Zo začiatku sa budil aj v noci na to, že mu treba kakať, ale do plienky nechcel. Tak aj keď sa mi nechcelo, musela som sa v noci prebrať, ísť do kúpeľne, nech sa synátor vykaká a potom sme mohli ďalej pokojne spať. Cikanie som extra neriešila, stačilo mi, že nemusím riešiť pokakané plienky. Stávalo sa, že nie vždy som zachytila signál a pokakal sa do plienky. Ale v priemere jedna pokakaná plienka za týždeň mi vôbec nevadila. Neskôr, keď mal cca 4 mesiace, to už bol taký rituál - vždy ráno po zobudení som ho dala vykakať.

Bála som sa, ako to bude, keď začne s príkrmom, či bude aj naďalej signalizovať. Moje obavy boli zbytočné. Práve naopak, odkedy je pevnú stravu, nehody sa stávaju zriedkavejšie. Momentálne má 10 mesiacov, skúšam ho posadiť aj na nočník. Sedí tam aj niekoľko minút a nič, iba sa obzerá, ale akonáhle ho chytím do klbka a do umývadla položím nočník, už to ide.

Veľmi som synovi vďačná, že takto pekne signalizuje, pretože denne riešiť okakané plienky, to nie je nič pre mňa :-) Ak máte dieťatko, na ktorom je očívidné, kedy potrebuje kakať, tak smelo do toho, za pokus nič nedáte. A keď to vyjde, už si nebudete vedieť predstaviť, čo to je okakaná plienka.
15 ľudí považuje za užitočné