Pranie a údržba látkových plienok

Pranie a údržba látkových plienok už nie je ako za čias našich mamičirk alebo babičiek, kedy sa plienky museli vyvárať a žehliť. Moderné látkové plienky, ale aj klasické štvorcové je možné prať v práčke na 60°C. Vždy je ale potrebné riadiť sa pokynmi výrobcov konkrétnych plienok. Doporučené teploty sa môžu u rôznych druhov plienok a výrobcov líšiť. Plienky sa naviac nežehlia a pri mnohých je žehlenie dokonca zakázané. Výnimkou sú plienky štvorcové, ktoré by sa podľa odporúčaní mali žehliť aspoň prvých šesť týždňov života dieťata. Ani toto však nemusí byť pravidlom.

Pred samotným praním

  • Odstráňte z plienok všetky tuhé nečistoty. Výborným pomocníkom je žlčové mydlo alebo prekarbonát sodný (puer).
  • Stolica výhradne materským alebo umelým mliekom dojčených bábätiek nemusí byť odstránená – sama sa operie.
  • Vyberte vkladacie plienky z kapsových plienok.

Základné pokyny pre pranie látkových plienok

  • Vždy používajte Vašou práčkou najvyššiu povolenú hladinu vody.
  • Začnite so studeným plákaním, bez prášku.
  • Po studenom plákaní vyperte plienky pracím programom ako zvyčajne, použijúc šetrný prací prostriedok (Lovela, Ekover, Miocare, mydlové orechy, pracie gély...).
  • Môžete pridať aj prostriedok na dezinfekciu (miofresh, puer.)
  • Dokončite pranie s extra plákaním.

Prvé studené plákanie slúži na odstránenie všetkých nečistôt. Extra plákanie slúži na odstránenie všetkého pracieho prostriedku. Ak si želáte vynechať niektorý z krokov, vynechajte extra plákanie.

Nepoužívajte aviváž – znižuje savosť plienok. Do prania môžete pridať 2 polievkové lyžice obyčajného octu do plákania (do priehradky na aviváž). Ocot zjemňuje tvrdú vodu, pomáha odstrániť škvrny, pôsobí ako vynikajúci dezinfektant. Taktiež pomáha odstrániť pracie prostriedky z prádla a znižuje pH plienok (ľudské pH je trochu kyslasté). POZOR – môže však poškodiť pul vrstvu vrchných nohavičiek, kapsoviek, AIO, SIO plienok.

Sušenie

Na voľno

Bambusové, bavlnené, konopné plienky je najlepšie sušiť vonku na slnku. Slniečko pomôže tiež vybieliť prípadné škvrny. Nedávajte plienky priamo na radiátor – bambus a konope vysokou teplotou zbytočne hrubne a tvrdne.

PUL-ky sa neodporúča dávať na priame slnko, na mráz, ani na priamy zdroj tepla, aby nedošlo k poškodeniu, popraskaniu pul vrstvy.

V sušičke prádla

Sušička zbytočne namáha vlákna (bambus, biobavlna, konope). Tie sa rýchlejšie opotrebovávajú a znižuje sa životnosť plienky. Ak už musíte použiť sušičku – tak len na miernu teplotu. PUL -ky sa do sušičky neodporúčajú.

Použité zdroje

  1. https://www.latkoveplienky.sk/starostlivost-o-plienky

Hodnotenia a skúsenosti s praním a údržbou látkových plienok

Máš skúsenosť s praním a údržbou látkových plienok?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť