Používame cookies. Viac informácií tu. OK

Látkové plienky

4 skúsenosti

Látkové plienky sú plienky vyrobené z prírodných materiálov ako je bambus, bavlna, vlna či konope a sú určené k opakovanému použitiu. Nie je nutné používať výhradne len látkové plienky, niektoré maminky využívajú na noc, po vonku alebo pre opatrujúce osoby jednorázové plienky1, ale pri súčasnej širokej ponuke plienok a doplnkov k ním nieje zložité používať len látkové plienky, vždy a všade.

Látkové plienky

Na začiatku 90. rokov rapídne vzrástlo používanie jednorázových plienok, ktoré vytlačili látkové plienky z domácností. Jednorázové plienky majú silný marketing, často ich maminky dostávajú už v pôrodnici. Látkové plienky sa však nestratili úplne a ich používanie sa v súčasnej dobe opäť vracia. Nejedná sa však už o plienky, ako ich poznáme z rozprávania našich maminiek a babičiek, pranie plienok taktiež veľmi uľahčuje automatická práčka, plienky sa dnes nevyvárajú a ani nemusia alebo dokonca nesmú žehliť. V súčasnosti na našom trhu nájdeme mnoho výrobcov, ako aj slovenských, tak aj zahraničných značiek, ktoré ponúkajú široký výber látkových plienok, ktoré sú neustále inovované, aby dosiahli čo najkomfortnejšie používanie a strih ako pre rodiča, tak aj pre dieťatko.

Ako začať látkovať

Vzhľadom k dnešnej pestrej ponuke značiek a druhov látkových plienok tak maminky dokáže ich výber aj dosť potrápiť. Ale základný princíp je jednoduchý. Úplne hore sa nachádza pre vodu nepriepustná (takmer nepriepustná) vrstva alebo vrchné nohavičky, pod nimi potom nasávacia vrstva, teda vlastná látková plienka a najbližšie pokožke dieťatka sa dá umiestniť separačná plienka, ktorá odvádza vlhkosť rýchlejšie do nasávajúcej vrstvy a chráni ju pred znečistením od stolice dieťaťa.

Viac o tom, čo je potrebné a podľa akých kritérií vyberať plienky a doplnky, sa dočítate v článku: Základná výbava látkových plienok.

Rôzne kombinácie látkových plienok, vrchných nohavičiek a separačných plienok.

Možné súčasti látkovacej výbavy

 • látkové plienky : nasávajúca vrstva, môže byť z bavlnených, bambusových alebo konopných vlákien
  • bavlnené štvorcové plienky s vysokou gramážou
  • viacvrstvové plienky
  • nohavičkové plienky
  • plienky na vkladanie
  • plienky na viazanie
  • AIO (all in one): nasávajúca vrstva je s nepriepustnou vrstvou pevne spojená
  • SIO (snap in one): nasávajúca vrstva sa s nepriepustnou vrstvou spája pomocou patentov
  • tréningové nohavičky : málo nasávajúca, naťahovacia alebo na patenty zapínateľná AIO plienka vhodná pri odplienkovávaní14
 • vrchné nohavičky : nepriepustná vrstva
  • PUL: z polyesteru s plyurethanovým náterom
  • flisove: z polyesterového flisu
  • vlnené: obvykle z merino vlny, aby boli nepriepustné musia sa nalanolínovať
  • kapsové plienky: nasávajúca vrstva (vkladacia plienka) sa umiestňuje do kapsy vo vrchných PUL nohavičkách
  • AIO (all in one): nasávajúca vrstva je s nepriepustnou PUL vrstvou pevne spojená
  • SIO (snap in one): nasávajúca vrstva sa s nepriepustnou PUL vrstvou spája pomocou patentov
  • tréningové nohavičky : málo nasávajúca, naťahovacia alebo na patenty zapínateľná AIO plienka vhodná pri odplienkovávaní14
 • separačné plienky : slúžia k zachyteniu pevnejších čiastočiek stolice a teda k ochrane látkovej plienky, pri tuhšej stolici ich obvykle nie je treba používať
  • celulózové
  • viskózové
  • bambusové
  • PLA (polymér z kyseliny mliečnej)
  • flisové: opakovateľne používateľné, vždy sa perú
 • doplnky k látkovániu: snappi sponka, kôš na plienky, PUL vrecia na použité plienky, sieťka na pranie, prateľné prebaľovacie podložky, prateľné látkové obrúsky alebo netkaná textília (Perlan), olej na umývanie od stolice a pod.
 • pracie prostriedky2: prací prášok alebo gél na pranie, žlčové mydlo, podľa používania aj perkarbonát sódny a jeho aktivátor TAED na pranie pri nižších teplotách

Mýta a pravdy o používaní látkových plienok

Financie

Látkové plienky sú určené pre opakované použitie. Začiatočná investícia do látkovej výbavy je síce vyššia než pri jednorázových plienkach1, ale v priebehu používania sú náklady minimálne, len na pranie a prípadné dokúpenie či výmenu typov látkových plienok a vrchných nohavičiek. Najnutnejšie množstvo plienok sa dá nakúpiť len za niekoľko málo desiatok eur, ale zároveň je možné utratiť viac ako 150 eur, napriek tomu sú výdaje za jednorázové plienky za celé plienkové obdobie vyššie.

Látkové plienky.

V dnešnej dobe taktiež existuje hromada bazárov, kde môžeme použité látkové plienky nakúpiť a predať, tak je možné náklady ešte znížiť. Pokiaľ sa látkové plienky použijú aj na ďalšie dieťa alebo deti, finančná výhodnosť sa zvyšuje. Aj pri započítaní nákladov na pranie ( a prípadne použitie sušičky) sa používanie látkových plienok v porovnaní s jednorázovými vyplatí. Veľmi lacným pracím prostriedkom je napr. mydlový sliz.

Ekológia

Pretože sú látkové plienky používané opakovane, je na ich výrobu potrebné menej energie a materiálu a to prevažne z obnoviteľných zdrojov. Pri používaní látkových plienok nevzniká žiadny tuhý odpad (s výnimkou separačných plienok, ktoré sú ale jednoducho biologicky rozložiteľné), ktorý by bol nutné skládkovať alebo spaľovať. Jednorázové plienky naviac patria medzi ťažko spáliteľný, málo výhrevný odpad a na ich prepravu sa spotrebuje pomerne dosť energie z neobnoviteľných zdrojov. Pri ich praní sa vytvára len ľahko biologicky odbúrateľné odpadové vody, zvlášť, pokiaľ sa na pranie používa mydlový sliz. Deti sa naviac učia, že predmety môžu slúžiť k opakovanému použitiu, nie sú vychovávané ku konzumnému spôsobu života.

Zdravie

Pre deti certifikované (atestované) látkové plienky pri vhodnom praní a údržbe neobsahujú chemikálie a ďalšie nežiadúce látky. Prírodný materiál a priedušnosť zaručí pohodlie dieťaťa. Nevznikajú tak zapareniny. Dieťatko sa neprehrieva a nie je mu ani zima. Niektoré výskumy taktiež ukazujú, že v porovnaní s látkovými plienkami dochádza pri jednorázových plienkach k prílišnému zohrievaniu pohlavných orgánov detí a negatívneho vplyvu na nich budúcu plodnosť.

Látkovanie

Pri dobrom výbere strihu látkových plienok a vrchných nohavičiek je ich nosenie pre dieťatko veľmi pohodlné. Látkove plienky nebrzdia motorický vývin dieťaťa1. V prípade zdravotnej indikácie je obvykle možné pridať materiál medzi nožičky dieťaťa a látkové plienky používať ako široké balenie. Jeho preventívne používanie sa ale dnes už nedoporučuje, avšak látkové plienky bez problémov zaisťujú potrebnú voľnosť v bedrách.

Pohodlie

V súčastnosti sú látkové plienky už pomerne ľahko dostupné, v niektorých mestách existujú kamenné predajne s modernými látkovými plienkami a robia sa kurzy, ale je možné aj využiť internetový obchod a diskusie a skupiny. Na rozdiel od jednorázových plienok nemusí rodič používajúci látkové plienky sledovať zásoby a zľavové akcie v obchodoch. Je potrebné len včas vyprať a plienky sú nachystané. Odpadá tak nosenie veľkých balíkov plienok z obchodu a časté vynášanie veľkého množstva odpadu.

Obliekanie moderných látkových plienok je rovnako jednoduché alebo len nepatrne zložitejšie ako v prípade jednorázových plienok. Ani pri ostatných typoch sa nejedná o žiadnu zložitú činnosť. Látkové plienky je obvykle nutné prebaľovať častejšie ako jednorázové, zároveň sato dá považovať aj za výhodu.

Pri spočítaní všetkých úkonov nezaberie pranie a údržba látkových plienok v porovnaní s jednorázovými plienkami výrazne viac času. Pokakané látkové plienky je potrebné opláchnuť sprchou alebo vyprať žlčovým mydlom, čiastočne plienku pred znečistením ale chráni separačná plienka, takže táto činnosť nie je časovo náročná. Naviac látkové plienky veľmi dobre tesnia, nehody na oblečení dieťaťa sú v porovnaní s jednorázovými menej časté. Použité látkové plienky zapáchajú menej ako jednorázové a skladujú sa v dobre tesniacom koši.

látkovanie

Premočené a prepraté plienky sa potom perú súčasne, až na výnimky (preháňacie črevné infekcie, premnožené kvacinky), nie je potrebné plienky vyvárať, postačí pranie v práčke na 90°C, ani inak dezinfikovať. Pokiaľ nie je možné prať na danom stupni, je vhodné použiť dezinfekciu na prádlo priamo do práčky. Na začiatku sa perú približne 3 práčky plienok týždenne. Ako dieťatko rastie vylučuje už menej často a spotreba plienok a teda častosť praní klesá. Vypraté plienky je potrebné povešať alebo umiestniť do sušičky prádla. Tie to práce zaberú najviac pol hodiny na jednu práčku plienok.

Látkové plienky sa nemusia žehliť ( v skrini kam ich potom umiestnite, aj tak nieje sterilné prostredie). Väčšina druhov sa dokonca žehliť nesmie. Príprava látkových plienok k používaniu už nie je nič časovo náročné, u SIO plienok sa patenty pripnú vkladacou plienkou, pri kapsových sa dovnútra vloží nasávacia časť, len bavlnené štvorcové plienky sa musia poskladať. Staršie deti sa môžu učiť pomáhať.

Súvisiace články

Viac o látkových plienkach na modrykonik.sk

Použité zdroje

 1. https://web.archive.org/web/20180405040238/http://www.bocianiehniezdo.sk/content/co-o-pampers-nev...
 2. http://www.dieta.sk/index.php?page=1&type=news&id=11&theme=73&method=main&art=2367&pg=1
 3. http://www.sedmagenerace.cz/text/detail/navrat-latkovych-plenek
 4. http://www.pediatriepropraxi.cz/pdfs/ped/2007/05/14.pdf
 5. http://www.pediatriepropraxi.cz/pdfs/ped/2007/06/17.pdf
 6. http://www.branakdetem.cz/clanky/latkove-pleny-a-bkm
 7. https://web.archive.org/web/20150609015449/http://petrol.natur.cuni.cz/~maky/final_letak_latkovky...
 8. http://www.latkovepleny.cz/slovnicek-latkove-pleny
 9. http://www.latkovky.info/
 10. http://jituli.blogspot.cz/p/o-latkovy.html
Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Skúsenosti s látkovými plienkami

Máš skúsenosť s látkovými plienkami?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť
lenkove
2. dec 2014

Látkové plienky

S látkovými plienkami som bola veľmi spokojná- bola, keďže dcérka má 20 mesiacov a je už odplienkovaná - dokonca aj na noc potrebuje plienku iba výnimočne...

Najviac nám vyhovovali bavlnené štvorce - kombinované s nohavičkami Flip. Pri ležiacom bábätku na noc som k nim pridávala zaväzovaciu plienku Disana a vrchné nohavičky s krídelkami okolo nožičiek... Pri väčšom dieťatku som na noc používala aj jednorázovú plienku - prebaľovať sa bez rizika zobudenia bába nedalo a vhodnú nočnú plienku som nenašla.

Aj keď som väčšinou využívala látkovky, nevyhla som sa ani jednorázovým plienkam. Napríklad na cestovanie autom som skoro vždy použila jednorázovú plienku, keďže bezpečnostný pás na plienočku tlačil a zvykla prepúšťať vlhko. Inak som látkovala vždy a všade - nerobilo mi ani problém látkovanie na návštevách (buď som si bavlnenú plienku rovno vypláchla a vyvesila na návšteve, alebo to istilo vrecko na plienky).

Látkové plienky môžem len odporúčať. Dcérka nemávala problém so zapareným zadočkom, ja som bola spokojná, že ju chránim pred prílišným stykom s chémiou a ani to pranie až taký problém nebol. Skôr sušenie :-D Aj preto som používala prevažne štvorce, ktoré rýchlo schnú.
0 poďakovaní
hannahrybicka
3. nov 2014

Látkovky by som volila opäť

Nad látkovkami som začala vážne uvažovať po zistení, že jednorazovky sa rozkladajú cca 200 rokov a dieťa ich "vyprodukuje" dve tony. Moderné látkovky sú veľmi pohodlné na používanie, len sa musíte zmieriť s tým, že máte stále rozložený sušiak s plienkami. Pri zlom počasí som si vypomáhala sušičkou na prádlo.

Ušetrila som aj na oblečku pre mimino. Keďže som prala každý deň biele, vystačila som si s tromi pyžamkami :D a pri dnešných cenách to nie je na zahodenie.

Maminám, čo kupujú plienkovú výbavu doporučujem dať si pozor hlavne na suché zipsy. Tie drahšie plienky majú suchý zips, ktorý je výrazne mäkší, lepšie drží a hlavne vydrží aj dve plienkové obdobia. Pri lacnejších plienkach vám sucháč "odíde" po pol roku a treba ho vymeniť.
2 poďakovania
lenkalis
2. dec 2013

Látkové plienky

Ja som tiež spokojná s používaním látkových plienok, a určite by som nemenila.

Nikdy sme nepoužívali krémy na zadoček a nikdy nebol zaparený. V domácnosti, čo nemusím, to nerobím, ale pranie a vešanie plienok mi neprišlo veľmi náročné a čas uberajúce. Ani spotreba prášku nebola veľká, lebo som používala doma robený, teraz už klasický. Spotreba vody na pranie stúpla zanedbateľne. Výbavu som kupovala v bazáre, veľa plienok som si šila, takže finančne tak isto nenáročné.

Ale látkové plienky nepoužívam 100-percentne. Na noc používam jednorázové plienky, lebo látkové by som musela minimálne 2krát meniť, čo je nereálne. Už som niekoľkokrát skúšala používať látkové, určené špeciálne na noc, ale nešlo to :-( . Keď ideme na dlhšie do mesta, používam tiež jednorázovú plienku.

Jednorázové plienky sú podľa mňa určite pohodlnejšie na používanie (asi aj pre dieťa, malá si ich nechá dať oveľa radšej), ale pre mňa je oveľa dôležitejšie zdravotné, ekologické a finančné hľadisko.
6 poďakovaní
ivanka.7
23. aug 2013

Látkové plienky

Moja skúsenosť je len pozitívna. Mám plienky vždy doma. Týždenne mi zaberú asi 45 minút času a od istej doby je vešanie plienok ďalšou hrou s Eliankou. Žiadne krémy na zadok (cca 3x v živote, keď šli agresívnejšie zuby), žiadne zapareniny, žiadne problémy. A veľká časť výbavy mi ostane aj pre ďalšie dieťa. Začala som látkovať, lebo mi neprišlo príjemné nechať svoje dieťa 2 roky v igelite. Ale príjemným bonusom je aj ekologické hľadisko (áno, spotreba vody a prášku tu je, ale stále je to zanedbateľná vec vzhľadom na minuté zdroje pri výrobe jednorazoviek) a financie. Nikoho som na používanie látkových plienok neukecávala, ale ja som veľmi spokojná a tak aj o látkových plienkach hovorím - a známe a kamarátky prichádzajú samy.
4 poďakovania