Ako napísať recept tak, aby ho chcel každý ochutnať

Písanie receptov sa môže zdať na prvý pohľad ľahké. Napíšeš ingrediencie, pridáš postup a je to. Aj tak sa dá, ale prečo to nerobiť lepšie – keď sa dá?
Dobre napísaný recept totiž výrazne uľahčuje kupovanie surovín aj varenie a znásobuje radosť z jeho prípravy už len pri samotnom čítaní receptu.

Dobrý recept sa skladá z troch základných a dvoch dobrovoľných častí. Sú to:
FOTKA
POTREBUJETE (alebo aj suroviny, ingrediencie, zloženie, prísady…)
POSTUP
Pridať môžeš:
PRÍLOHY – s čím chutí tvoje jedlo najlepšie
TOP TIP (vychytávka, extra tip, dobrá rada nad zlato…)

FOTKA
Dobrá fotka je ťahákom, preto si daj na nej záležať. Jeme aj očami. Foť z rôznych uhlov, skúšaj svetlo, čítaj návody na internete. Inak sa ti stane, že navaríš gastronomický zázrak, no na fotke bude vyzerať s prepáčením ako už raz zjedený guláš. Dôležité je aj prostredie. Pekne naservírovaný tanier na špinavej kuchynskej linke znehodnotí prácu aj tej najšikovnejšej gazdinky.

POTREBUJETE
Suroviny udávaj v rovnakých merných jednotkách – gramoch, mililitroch, dekách… Zoraďuj ich podľa množstva, je to prehľadnejšie. Ak sa tvoj recept skladá z viacerých častí (napríklad torta = korpus + krém) rozdeľ ich prehľadne podľa každej časti: Na korpus potrebujete, Na krém potrebujete...

POSTUP
Píš chronologicky, v číslovaných bodoch tak, ako ide jedna vec za druhou. Ideálny recept je spestrený o FOTOpostup, teda doň pridáš aj fotky jednotlivých krokov. Tie šikovnejšie zvládnu aj natočiť video. Fotka v texte je dobrou pomôckou aj vtedy, keď má niečo vyzerať špecificky, napríklad konzistencia, farba… Aj tu platí, že keď má recept viac častí, ako už spomínaná torta, postup každej napíšeš zvlášť.

PRÍLOHY
K pečenému mäsu podávate zemiaky, k dusenému kurčaťu ryžu. To je všeobecný poznatok. No možno si zistila, že pečené mäso chutí oveľa lepšie s drevorubačskou bagetou a to dusené kurča – prekvapivo – s haluškami.
Daj vedieť aj ostatným, nech skúsia nové kombinácie chutí!

TOP TIP
Pomôcka, vďaka ktorej sa bude variť lepšie, alebo bude jedlo ešte chutnejšie, napríklad: použi vajcia izbovej teploty, po upečení nechaj vychladnúť pod utierkou, jedlo chutí ešte lepšie na druhý deň, alebo kde sa dá kúpiť nejaká špeciálna prísada… Podarilo sa ti dodatočne niečo vylepšiť? Alebo máš vychytávku, zdedenú ešte po starej mame? Odpozerala si od svojho muža fintu, s ktorou sa varí ľahšie? Chutí tvoj koláč najlepšie s čučoriedkovým lekvárom? Máš tip na vtipné servírovanie? Šír dobré veci ďalej do sveta!

TRI RADY NAD ZLATO

1. Vždy pridávaj len taký recept, ktorý si sama vyskúšala. Len tak budeš vedieť, o čom píšeš a nikoho nenahneváš, že si mu ukradla recept.

2. Recept píš ako Článok na svojom blogu (profile), inak nemá šancu dostať sa medzi ostatných cez Magazín alebo koníkovský facebook.

3. Pouvažuj, čo stojí za tvoj čas a energiu. Môžeš spraviť dokonalú nátierku, polievku, alebo upiecť zemiaky s novou zmesou korenia či hrnčekový koláč, vylepšený o puding… Zváž však, či je to natoľko originálne, aby si si kvôli tomu sadala k počítaču a písala recept, keď ten čas môžeš venovať svojim najbližším. Alebo skúšaniu nového výnimočného receptu.

TOP TIP:
Diakritika je dôležitá ako soľ. Navaríš aj bez nej, ale nie je to ono.

<< Späť na Zoznam článkov o blogovaní

Hodnotenia a skúsenosti MK Blog Academy

Máš skúsenosť MK Blog Academy?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť
uskrnica  27. aug 2018

Je to pravda

Fakt je to pravda, čo sa píše v tomto článku. Odkedy píšem takto recepty, tak babuľky mi píšu, aký je super a že vyskúšali recept odomna:-) Som tomu rada:-)