Zimné pneumatiky v krajinách EU

Používanie zimných pneumatík pre osobné automobily v krajinách EU nie je povinné vo všetkých krajinách únie. Kým sa vydáte na dovolenku v zimnom období, je doporučené informovať sa o predpisoch daného štátu.

Česká republika

Od 1.11. do 31.3 je povinnosť používať zimné pneumatiky, ak sa na vozovke nachádza súvislá vrstva snehu, ľad alebo námraza alebo vzhľadom k poveternostným podmienkam je to možné na vozovke predpokladať. Hĺbka dezénu na zimných pneumatikách je min. 4 mm. Pneumatiky s hrotmi nie sú povolené.

Estónsko

Zimné pneumatiky sú povinné od 1.12. do 1.3. Používanie zimných pneumatík je povolenné od 15.10. do 31.3., za výnimočných poveternostných podmienok je povolené ich použitie od 1.10. do 30.4. Pneumatiky s hrotmi je zakázané používať v období od 1.5. do 1.10. Celoročné pneumatiky je možné používať počas celého roka.

Fínsko

Zimné pneumatiky sú povinné od 1.12. do konca februára. Pneumatiky s hrotmi je dovolené používať od 1.11. do prvého pondelka po Veľkej noci. Minimálna hĺbka dezénu je 3 mm. Tieto predpisy sa vzťahujú aj na autá registrované v zahraničí.

Francúzsko

Používanie zimných pneumatík je povinné, len ak je na ceste špeciálne dopravné značenie.

Litva

V období od 1.12. do 1.3. platí povinnosť vybaviť auto pneumatikami, ktoré sú určené na jazdu počas zimných poveternostných podmienok. Minimálna hĺbka dezénu zimných pneumatík je 4 mm. Pneumatiky s hrotmi je zakázané používať v čase od 1.5. do 1.10.

Maďarsko

V Maďarsku je používanie zimných pneumatík doporučené, ale nie je povinné.

Nemecko

Zimné alebo celoročné (M+S) pneumatiky sú povinné, ak je na vozovke sneh, ľad alebo námraza. Pneumatiky je potrebné mať na všetkých 4 kolesách. Minimálna hĺbka dezénu je 1,6 mm.

Nemecký predpis neurčuje minimálnu teplotu, ani obodobie, počas ktorého je platná táto povinnosť. V prípade nesplnenia povinnosti hrozí vodičovi pokuta 40 - 120 Eur.

Poľsko

V Poľsku je používanie zimných pneumatík doporučené, ale nie je povinné. Pneumatiky s hrotmi sú striktne zakázané.

Rakúsko

Od 1.11. do 15.4. je povinnosť pre motorové vozidlá do 3,5 tony používať zimné pneumatiky, ak je na vozovke sneh, roztápajúci sa sneh alebo ľad. Zimné pneumatiky sú za takýchot podmienok povinné na všetkých kolesách. Povinnosť sa vzťahuje aj na autá registrované v zahraničí a tiež požičané autá. Hĺbka dezénu na všetkých typoch pneumatík je min. 4 mm.

V prípade, že je vozovka pokrytá súvislou vrstvou snehu alebo ľadu je dovolené použiť miesto zimných pneumatík aj snehové reťaze na letných pneumatikách. V takomto prípade musia byť reťazami vybavené všetky kolesá.

Jazda za zimných poveternostných podmienok bez zimných pneumatík alebo snehových reťazí je pokutovaná vo výške 35Eur. V prípade ohrozenia ostatných účastníkov premávky môže pokuta narásť až do výšky 5000 Eur.

Na pneumatiky s hrotmi sa vzťahujú predpisy, s ktorými je dobré sa pred cestou oboznámiť.

Slovinsko

Zimná výbava vozidla je povinná v období od 15.11. do 15.3., mimo uvedeného obdobia v prípade zimných poveternostných podmienok. Pod zimnou výbavou vozidla sa rozumejú:

  • zimné pneumatiky na všetkých štyroch kolesách
  • letné pneumatiky + snehové reťaze v kufri auta

V oboch prípadoch je minimálna hĺbka dezénu 3 mm. Výnimkou z tejto povinnosti sú prímorské oblasti. Prepisy sa vzťahujú aj na autá registrované v zahraničí.

Spojené kráľovstvo

Zimné pneumatiky nie sú povinné, ale povolené.

Švédsko

Od 1.12. do 31.3. platí povinnosť vybaviť auto zimnými pneumatika alebo inou adekvátnou výbavou. Minimálna hĺbka dezénu je 3 mm. Povinnosť sa vzťahuje aj na autá registrované v zahraničí. Pneumatiky s hrotmi sú povolené v období od 1.10. do 15.4.

Taliansko

Používanie zimných pneumatík alebo snehových reťazí je povinné, len ak je na ceste špeciálne dopravné značenie.

Použité zdroje

  1. https://esc-sr.sk/novinky/pouzivanie-zimnych-pneumatik-krajinach-europe/
  2. http://www.bmvit.gv.at/en/verkehr/roads/safety/tyres.html
Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Skúsenosti so zimnými pneumatikami v krajinách EU

Máš skúsenosť so zimnými pneumatikami v krajinách EU?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť