Používame cookies. Viac informácií tu. OK

Akútna epiglotitída

Akútna epiglotitída (zápal hrtanovej príklopky) je zápalové ochorenie, ktoré postihuje epiglotis, teda hrtanovú príklopku a tkanivo, ktoré sa nachádza v blízkosti príklopky. Zápal spôsobí opuchnutie hrtanovej príklopky, čo spôsobí zhoršenie prúdeniu vzduchu do pľúc a môže hroziť zadusenie.

Hrtanová príklopka

Hrtanová príklopka má tvar podlhovastého listu, nachádza sa pri vstupu hrtana a hltana. Jej hlavnou úlohou je zabránenie vniknutiu potravy alebo tekutín do dýchacej trubice počas jedenia alebo pitia. Hrtanová príklopka prekryje pri prehĺtaní hrtan, potrava tak putuje cez hltan do pažeráka.

Výskyt

Akútna epiglotitída sa vyskytuje v každom ročnom období, najčastejšie u detí od 2-7 rokov a častejšie sa objavuje u chlapcov ako u dievčat a to v pomere 3:2.

Vyvolávateľ

Akútnu epiglotitídu, teda zápal hrtanovej príklopky spôsobuje baktéria Haemophilus influenzae typ B. Streptokoky a stafylokoky toto ochorenie spôsobujú veľmi zriedkavo.

Klinické prejavy

Ochorenie začína náhle z plného zdravia alebo po nezávažnom infekte horných dýchacích ciest. Prítomné sú vysoké teploty, problémy s prehĺtaním a zhoršenou výslovnosťou.

Choroba teda začína vysokou horúčkou, dieťaťu sa ťažko dýcha, môže kašlať a má problém rozprávať. Dieťa vždy sedí a je mierne v predklone, v tejto polohe sa mu ľahšie dýcha. Pri akejkoľvek zmene polohy sa môže zhoršiť stav, dieťa sa môže udusiť.

Hrdlo dieťaťa je bolestivé, dieťa preto nechce jesť ani prehĺtať sliny, ktoré vytekajú z úst, často je prítomná lymfadenopatia.
Pri ťažkej forme dieťa môže upadnúť do bezvedomia. Dieťa je najprv bledé, postupne zmodrie a preto je veľmi dôležité začať s liečbou.

Akútna epiglotitída sa v pediatrii považuje za urgentný stav, ktorý treba okamžite riešiť.

Diagnostika

Pri určení diagnózy je dôležitý klinický stav a prejavy. Lekár si všíma obsah ústnej dutiny, sú tam nahromadené sliny a hlieny, hrtan je zapálený, červený a opuchnutý. Lekár pri podozrení na akútnu epiglotitídu nikdy nemôže vyšetrovať ústnu dutinu pomocou paličky, pretože hrozí, že dôjde k zastaveniu dýchania.

Vyšetrenie ústnej dutiny sa môže robiť iba v tom prípade, že dieťa je zaintubované a je napojené na umelú pľúcnu ventiláciu a v celkovej anestéze.

V krvnom obraze je prítomná zvýšená zápalová aktivita a dá sa dokázať vyvolávateľ ochorenia. Pri určení diagnózy ochorenia je niekedy nápomocná RTG snímka krku, na ktorej sa môže zobraziť opuchnutá a zväčšená hrtanová príklopka.

Komplikácie

  • zväčšenie krčných mandlí
  • zápal pľúc- pneumónia
  • akútny zápal stredného ucha
  • opuch pľúc (pľúcny edém)
  • septický šok. Rozsev baktérií po celom tele

Liečba

Keďže sa akútna epiglotítída považuje za život ohrozujúci stav, je potrebné okamžite zahájiť liečbu. Je potrebná okamžitá inhalácia kyslíka, niekedy až intubácia, umelá ventilácia je potrebná len zriedka. Intubácia je zaistenie dýchacích ciest, kedy sa zavedie rúrka do priedušnice a tak sa zabezpečí priechodnosť dýchacích ciest.

Zahajuje sa aj antibiotická a symptomatická liečba, lekári sa snažia upokojiť dieťa. Niekedy je nutné ho zafixovať, aby sa neporušila endotracheálna kanyla.

Prognóza

Pri skorom určení diagnózy je prognóza dobrá. Ak príde pacient neskoro, tak úmrtnosť je až okolo 25%. Najlepším preventívnym opatrením je očkovanie proti hemofilom
Pri podozrení na akútnu epiglotitídu sa nikdy nesmie vyšetrovať ústna dutina.

Použité zdroje

  1. A. C. Muntau, Pediatrie. Praha: Grada Publishing, 2009
  2. Miroslav Šasinka a kol., Pediatria. Bratislava: Herba, 2007
Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Skúsenosti s akútnou epiglotitídou

Máš skúsenosť s akútnou epiglotitídou?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť