Zdravie

Zdravie si v plnej miere začíname vážiť, až keď oň prídeme – toľkokrát sme už túto vetu počuli a v prípade, že na vlastnej koži nepocítime jej pravdivosť, stále ju viac či menej považujeme za klišé. Zdravie ako také však predstavuje nesmierne komplexný pojem, a práve preto sme sa v našej Tehotenskej encyklopédii rozhodli vyčleniť si naň samostatnú sekciu.
detské choroby

O zdravie sa treba starať aj v čase, keď nám verne slúži.

Zdravie na Modrom koníku

Asi to poznáš i ty – odchádzaš z ambulancie lekára a v hlave máš celé spektrum nezodpovedaných otázok… Lekár na teba nemal čas, odporučil či konzultáciu u iného odborníka, zabudla si sa niečo dôležité spýtať… Tak či onak, vedie to k pocitom strachu a neistoty. Aj to jeden z dôvodov, prečo sme si stanovili cieľ, že i odborné informácie podáme formou, ktorej bude rozumieť každý, bez ohľadu na to, či má alebo nemá medicínske vzdelanie.

Chceš sa dozvedieť viac o svojej diagnóze, čaká ťa operácia, zaujíma ťa, ako môžeš svoje zdravie podporiť, prípadne si len započula nejaký cudzí termín a chceš vedieť, o čo vlastne ide? Potom si na správnom mieste! A samozrejmosťou je, že tu nájdeš aj všetko dôležité o zdraví a zdravotných problémoch detí.

Pozri si základné informácie o zdraví na Modrom koníku:

  • Anamnéza – čo to je a ako lekárom pomôže, ak majú komplexný obraz o našom zdraví?
  • Imunita – ako funguje náš imunitný systém a ako ho čo najviac podporiť?
  • Preventívne prehliadky – v čom spočíva ich dôležitosť?
  • Pitný režim – koľko vody potrebuje organizmus dospelého človeka a dieťaťa v priebehu dňa?

Zdravie ženy

Ženské zdravie si žiada osobitú pozornosť nielen v tehotenstve a po pôrode. Už v puberte a dokonca i v detskom veku sa u žien a mladých dievčat môžu objaviť špecifické zdravotné komplikácie.


Zdravie detí

Organizmus už malého bábätka čelí rôznym nástrahám. Prečítaj si viac o zdravotných komplikáciách a ochoreniach, o ktorých sa veľa hovorí už v novorodeneckom období.

Detské choroby a zdravotné problémy

Škôlkari, predškoláci a drobčekovia sediaci v školských laviciach – mamičky týchto detí by vedeli rozprávať o tom, aké choroby môže dieťa z kolektívu doniesť. A keď nejde o nákazlivú chorobu, môže sa pritrafiť iný zdravotný problém. Ak máš doma dieťatko v tomto veku, pozri si náš prehľad najčastejších ochorení, ktoré dokážu prevrátiť život nejednej domácnosti hore nohami.


Lieky, bylinky, vitamíny a výživové doplnky

Samozrejmosťou je, že všetky lieky a výživové doplnky by mal tebe i tvojmu dieťaťu odporučiť lekár. Ak sa tak už stalo a chceš sa dozvedieť viac o ich účinkoch a pozitívach, potom neváhaj sa klikni na článok, ktorý ťa zaujíma.

Vitamínové a výživové doplnky

Zorientovať sa na trhu vitamínových doplnkov vôbec nie je také jednoduché… Je potrebné ich užívať? Ak áno, v akých prípadoch? Dokáže správne nasadenie výživového doplnku zahnať chronický zdravotný problém? Prečítaj si viac v našej sekcii:

Pozri si všetko dôležité o najzákladnejších vitamínoch:

Bylinky

Pri menších zdravotných neduhoch dokáže aj šálka bylinkového čaju urobiť zázraky. Kedy siahnuť po konkrétnej bylinke, prípadne ktorú z nich si zasadiť na záhradke? Prečítaj si viac zaujímavostí o:


Operácie

Aj pred tou najbanálnejšou operáciou nás dokáže opantať strach. Čaká ťa operačný zákrok a nevieš, ako sa naň pripraviť a ako bude prebiehať rekonvalescencia? Koľko dní stráviš v nemocnici a prečo je vôbec potrebné túto operáciu podstúpiť? Odpovede nájdeš v našich článkoch:

  • Laparoskopia5 – aké sú jej výhody a prečo sa niekedy využíva ako diagnostická metóda?
  • Embolizácia myómu – aký typy myómov si žiadajú embolizáciu maternicových tepien?
  • Fokusovaný ultrazvuk – ako prebieha pomerne nový zákrok, o ktorom veľa ľudí nemá ani potuchy, a aký zdravotný problém vyrieši?
  • Myomektómia – čo to je a kedy ti ju lekár odporuči?
  • Hysterektómia4 – kedy je nutné podstúpiť chirurgické odstránenie maternice a čo očakávať po operácii?
  • Kyretáž2 – aké komplikácie jej môžu prechádzať?

Úrazy a prvá pomoc

Úrazy sa, žiaľ, nevyhýbajú žiadnej domácnosti, v ktorej pobehuje malé dieťa. Aj pri tej najväčšej opatrnosti stačí chvíľka nepozornosti a nešťastie je na svete… Hoci veríme, že tieto informácie nikdy nebudeš v praxi potrebovať, predsa len je dobré prečítať si aspoň teóriu… Poď sa spolu s nami pripraviť na nečakané situácie, v ktorých nám práve nevedomosť spôsobuje paniku.


Nezabudni si pozrieť

  • Tematické skupiny – v našich tematických skupinách sa spájajú užívateľky, ktoré majú niečo spoločné. Spoznáš tu teda maminky, ktoré práve riešia rovnaké záležitosti, problémy a situácie ako ty.
  • Odborné Poradne – máš otázku, na ktorú nevieš nájsť zrozumiteľnú a jasnú odpoveď? Spýtaj sa niektorého z našich odborníkov v Poradniach. Sú zadarmo a ponúkajú možnosť anonymity.
  • Diskusie – v jednotlivých diskusiách určite nájdeš niečo, čo ťa zaujme. A ak náhodou nie, pokojne vytvor vlastné vlákno a počkaj si na reakcie ostatných užívateľov našej stránky.

Hodnotenia a skúsenosti so zdravím

Máš skúsenosť so zdravím?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť
siberka2020  16. mar 2024

Je toto svrab ?

Zdravím pracujem ako chyžná táto tu vec sa mi spravila medzi prstami už asi pred týždňom …neskutočne to svrbí ale iba obcas no v momente kedy to začne svrbiet tak je to neskutočne svrbivé .. zajtra sa chystám na kožné no po minulej skúsenosti tu u lekára pochybujem že mi povedia čo to skutočne je.. preto som sa obrátila práve na vás.tak isto aj na predlakti mám jemne malé vyrazky ktoré tak isto svrbia ale tiež len občasne a v okoli rúk suché mapy (miesta ) pod laktou na predlakti v ohybe rúk kde mám tu najtenším kozu cítim tiež svrbenie hlavne keď sa kupem a dávam nato sprchac preto by ma to zaujímalo či to je svrab ekzém alebo aká sk alergia ? Prvá foto je ako to vyzerá keď to je natrete framykoinom druha je to ako to vyzerá normálne.
(2 fotky)
katka1071  12. mar 2024

Cysta na vaječníku

Ahojte,

nakoľko veľa žien máva cysty na vaječníku a nie vždy zmiznú, preto by som sa s Vami chcela podeliť čo mne osobne pomohlo, aby som sa druhýkrát vyhla laparoskopickej operácii. Dva roky dozadu mi na preventívnej prehliadke u gynekológa, kde mi moja lekárka našla 2 cm cystu. Nasledovalo pozorovanie, každý mesiac chodiť na kontrolu no cysta sa len zväčšovala, nepomohli ani injekcie, ani hormonálna liečba. Po cca roku sa z 2 cm zväčšila na 6 cm. Nakoľko nič nepomáhalo prišla prvá operácia. Našťastie všetko prebehlo vporiadku, no na ďalšej preventívnej prehliadke zase narástla a celé sa to len opakovalo zase sa zväčšovala. Na operáciu som už druhýkrát nechcela ísť a snažila som sa nájsť niečo aj na internete, nejakú prírodnú cestu len, aby som sa jej zbavila no nepomohlo nič. Po polroku chodenia na kontroly ma lekárka znova posielala na operáciu. Našťastie som mala zápaly a tie trebalo poliečiť a tak som získala nejaký čas. Bezradná som sa obrátila na birmovnú či mi nevie nejako pomôcť nakoľko mala podobné problémy. Odporučila mi kúpiť si čagu sibírsku. Začala som ju užívať no cysta sa stále zväčšovala. Potom mi ešte poradila zelené potraviny od Green Ways tak som začala jesť aj tie 60 tabliet chlorellly a 4 PL jačmeňom denne. K tomu som si kúpila čaje na cysty a myómy od značky hildegarda, ktoré som poctivo pila a začala som si každé ráno na lačno odšťavovať granátové jablko, neskôr som si objednala len 100% šťavu a tú som pila. Nastal čas ísť na kontrolu po preliečení zápalu a tak preistotu skontrolovala lekárka aj cystu a čuduj sa svete zmänšila sa z 6 cm na 3 cm. Nakoniec sme sa zhodli s lekárkou že počkáme ešte nejaký čas či úplne nezmizne. Ja som pokračovala vo svojej rutine a cysta o 3 mesiace úplne zmizla. Týmto som sa chcela podeliť o svoju skúsenosť a pomôcť ľuďom čo majú podobne problémy a nechcú chodiť každý rok na operácie cýst na vaječníkoch. A áno nebolo to najlacnejšie ale stálo to za to zdravie je len jedno. Dúfam že niekomu pomôžem alebo mu aspoň dám nádej že operácia nie je jedina cesta.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke