Nie som si istá otcom dieťaťa. Ako sa zbavím pocitu strachu?

Zodpovedané
3. aug 2022

Dobrý deň,

keď som otehotnela, tak som mala pravidelný sex s mojím priateľom. Každý druhý deň a po každom ráze úspešne s ejakuláciou vo vnútri. No jeden večer pod vplyvom alkoholu som mala sex s iným chlapom. Tiež v čase ovulácie. Počas styku som začala veľmi krvácať.

Dotyčný mi povedal, že sa nespravil, že neejakuloval. O dva týždne na to som zistila, že som tehotná. Celé tehotenstvo sa so mnou vlečie myšlienka, že koho bábätko čakám. Aj keď ten druhý chlap mi povedal, že sa nespravil, bojím sa. Viem, že môj priateľ išiel naplno na každýkrát. Aj tak mám pochybnosti a tento strach ovplyvňuje moje celé tehotenstvo. A aj strach pred pôrodom, keď sa bábo narodí, na koho sa bude podobať.

Vyčítam si, čo sa stalo a strašne ma bolí pocit, že môžu byť 2 možnosti, kto je otec.

Ako sa mám zbaviť tohto pocitu?

Všetko nasvedčuje tomu, že otec dieťaťa je môj priateľ, no moje svedomie sa ide zblázniť.

Čo mám robiť, aby som sa psychicky uvoľnila?

Ďakujem

Dobrý deň,

vážim si, že sa s dôverou obraciate na našu poradňu.

Vo Vašej otázke sa pýtate, ako sa zbaviť výčitiek, ako sa psychicky uvoľniť, keď došlo k sexuálnemu styku nielen s Vašim priateľom, ale aj s iným mužom. Vy máte pochybnosti a strach, kto je otcom Vášho nenarodeného dieťaťa, na koho sa bude dieťa podobať. Tieto pochybnosti a strach ovplyvňujú celé Vaše tehotenstvo.

Píšete tiež, že Vaše svedomie sa ide zblázniť. Pri tomto by som sa na chvíľu pristavila. O svedomí sa hovorí ako o vnútornom hlase, ktorý nám „našepkáva“, ako sa máme v živote rozhodovať.

Keď sme sa už nejako rozhodli, môže sa ozvať s tým, že asi to rozhodnutie nebolo najsprávnejšie. To všetko v prípade, keď svoje svedomie správne formujeme a nie sme ani extrémne úzkostliví, ani ľuďmi bez zábran a mantinelov. Skúste si položiť otázku, prečo sa Vaše svedomie teraz ozýva. Ide o nabúranie dôvery vo vzťahu s priateľom a Vašej vzájomnej intimity, ktorá bola narušená? Strach z ďalšieho vývoja udalostí? Neistota z budúcnosti? Pocit krivdy voči dieťaťu, pretože neviete s istotou, s kým ste ho splodili?

Svedomie sa nedá prehlušiť, takže v tomto zmysle sa nedá úplne psychicky uvoľniť a žiť ďalej ako keby sa nič z toho nestalo.

Najschodnejšia cesta pre Vás je postaviť sa realite, rozhodnúť sa, že ako chcete situáciu ďalej riešiť a vziať zodpovedne na seba všetky dôsledky ďalších rozhodnutí. To, že sa stalo niečo, čo sa nedá vrátiť a zmeniť neznamená, že situácia je neriešiteľná. Len teraz bude ďalší vývin celej situácie závisieť na konkrétnych krokoch, pre ktoré sa rozhodnete. Nikto nemôže rozhodnúť za Vás. Nikto iný nemôže niesť dôsledky Vašich minulých rozhodnutí.

To, ako sa vyrovnáte s minulosťou, bude závisieť od veľa vecí. Každý máme svoje stratégie zvládania, ako spracovať životné rozhodnutia, ktoré považujeme za nesprávne. Odpustenie sebe; napravenie škody, ktorú sme spôsobili; poprosenie o odpustenie, komu sme ublížili; rozhodnutie smerovať svoj život novým smerom; to sú len niektoré zo spôsobov, ako človek tieto svoje životné rozhodnutia môže spracovať.

Podľa toho, čo píšete predpokladám, že plánujete ostať ďalej vo vzťahu s Vašim priateľom a sex s druhým mužom bola jednorazová záležitosť.

Zo skúseností z poradenstva Vám môžem napísať aspoň niektoré riešenia, pre ktoré sa rozhodli iné ženy v podobnej situácii. Každá životná situácia je však natoľko jedinečná, že je ťažké ich porovnávať. Tá Vaša bude jedinečná a neopakovateľná pre Vás, bude to súčasť Vášho životného príbehu, Vašej cesty. Inými sa môžete inšpirovať, ale rozhodnutie spravte Vy tak, ako zhodnotíte, že je najlepšie pre Vás a pre ľudí z Vášho okolia.

Sú ženy, ktoré sa rozhodnú partnerovi priznať s jednorazovým milostným pomerom. A sú muži, ktorí partnerke odpustia neveru a príjmu dieťa, aj keby nebolo ich biologickým dieťaťom. Iní muži sa s neverou partnerky nedokážu vyrovnať a vzťah skončí rozchodom. Niektoré ženy sa rozhodnú mlčať s rizikom, že život môže priniesť situáciu, kedy biologické otcovstvo vyjde najavo (napr. darcovstvo orgánov v rámci rodiny). Je to život s ťaživým tajomstvom, ale tak sa rozhodli. Možno život nič také neprinesie a žena prežije celý život s pochybnosťou, kto je biologický otec jej dieťaťa.

Ďalšou možnosťou sú testy otcovstva, ale v tom prípade by musel potenciálny otec s testami súhlasiť.

Prajem Vám veľa sily a múdrosti vo Vašom rozhodovaní.
S pozdravom, Zuzana