Som tehotná, chcem dať dieťa na adopciu, ale nechodím do poradne pre tehotné. Aké to môže mať dôsledky?

Zodpovedané
5. jún 2023

Dobrý deň,

mám 10-mesačnú dcérku a som v 7. týždni tehotenstva. Rozhodla som sa pre adopciu. Nechodím do poradne pre tehotné, nakoľko som bola umiestnená v krízovom centre pre týranie zo strany manžela.

Aké to môže mať dôsledky?

Ďakujem

Dobrý deň,

vážim si, že sa s dôverou obraciate na našu poradňu.

Píšete, že ste v 7. týždni tehotenstva a rozhodli ste sa pre adopciu, keďže máte 10-mesačnú dcérku a ste umiestnená v krízovom centre pre týranie zo strany manžela. Pýtate sa, aké môže mať dôsledky to, že nechodíte do poradne pre tehotné.

V prvom rade by som chcela napísať, že návšteva gynekológa je dôležitá na 100%-né potvrdenie a skontrolovanie tehotenstva a zdravotného stavu. Keďže ste len v 7. týždni, bolo by vhodné objednať sa na kontrolu aspoň kvôli tomu. Verím, že ak nemáte svojho gynekológa k dispozícii, v krízovom centre by Vám pomohli nejakého vyhľadať.

Návšteva poradne pre tehotné nie je povinná, ale je odporúčaná a navyše sa na ňu viažu viaceré finančné dávky. Neviem presne, či sa teda pýtate na finančné dôsledky, ale predpokladám, že Vaša otázka bola myslená aj tým smerom.

Rozpíšem Vám to teda podľa jednotlivých finančných dávok, keďže každá sa posudzuje inak. Budem sa zameriavať práve na podmienku návštevy poradne pre tehotné, keďže iné podmienky (napr. počet dní nemocenského poistenia pred vznikom nároku na dávku a iné) posúdiť neviem z informácií, ktoré ste napísali. Preto napíšem všeobecne, čo hovorí platná legislatíva, ale neviem presne posúdiť, ako by to bolo vo Vašom konkrétnom prípade.

Tehotenské: Ak by Vám vznikol nárok (po splnení stanovených podmienok), podmienka návštevy gynekológa je potrebná pri ukončenom 13. týždni kvôli tomu, že gynekológ žene vystavuje žiadosť o tehotenské

Materské: Ak by Vám vznikol nárok (po splnení stanovených podmienok), podmienka návštevy gynekológa je potrebná 6-8 týždňov pred očakávaným termínom pôrodu, keďže aj tu vystavuje žene gynekológ žiadosť a potvrdzuje termín pôrodu

Čo sa týka pravidelných návštev poradní pre tehotné priebežne počas tehotenstva: Ak ich neabsolvujete, nárok Vám nevznikne na príspevok pri narodení dieťaťa, pretože by ste nesplnili viacero podmienok na vznik nároku, konkrétne:

  • Nárok nevzniká aj v prípade ak oprávnená osoba: Od štvrtého mesiaca tehotenstva do pôrodu sa nezúčastňovala raz za mesiac na preventívnych prehliadkach u lekára so špecializáciou v špecializačnom odbore gynekológia a pôrodníctvo alebo na obdobných prehliadkach v cudzine. Za účasť oprávnenej osoby na preventívnej prehliadke v príslušnom mesiaci sa považuje aj poskytovanie zdravotnej starostlivosti tejto oprávnenej osobe v ústavnej zdravotnej starostlivosti (ide o oprávnenú osobu - matku dieťaťa).
  • Nárok nevzniká ak oprávnená osoba súhlasila s osvojením dieťaťa (vo Vašom prípade adopcia)

Samozrejme, ani ďalšie dávky, ktoré sú viazané na riadnu starostlivosť o dieťa by ste nepoberali (rodičovský príspevok, prídavok na dieťa a pod.).

Z uvedeného vyplýva, že ak by ste si chceli uplatniť nárok aspoň na tehotenské a materské, návšteva gynekológa aspoň niekoľkokrát počas tehotenstva je potrebná (v 13. týždni a 6 - 8 týždňov pred predpokladaným termínom pôrodu určite).

Z našich skúseností s klientkami Vám môžem napísať, že každý gynekológ má individuálny postoj k podobnej situácii, napísala som všeobecne, aká je legislatíva. Ďalej je možné sa s gynekológom dohodnúť (znova závisí od jeho individuálneho posúdenia), že by Vám po pôrode vystavil aspoň PN na zotavenie a mohli by ste prípadne poberať nemocenské.

Ak sa bojíte nejakých právnych dôsledkov, napríklad že by Vám kvôli tomu mohli odobrať staršiu dcérku, podobnú obavu nemusíte mať.

Prajem Vám veľa sily.
S pozdravom, Zuzana