Vraj sme neplodní a ja som tehotná. Ako prijať neplánované tehotenstvo?

Zodpovedané
20. júl 2023

Dobrý deň,

potrebujem sa poradiť, neviem ako ďalej. Doma mám 2-ročnú dcérku po IVF. Po 4 rokoch snaženia nám bolo lekármi povedané, že prirodzenou cestou je u nás šanca asi 1%. Vraj sme neplodní. Som za ňu nesmierne vďačná, ale z pôrodu mám do dnešného dňa traumu. Skončil akútnou sekciou, lebo bábätko bolo veľké.

Nasledovalo neuveriteľne ťažkých 18 mesiacov. Dcérka bola náročné bábätko, bola uplakaná, nespokojná, trápili ju kolíky, zle spávala. Až do 1,5 roka bola aj 5x hore každú jednu noc.

Dnes je to už skvelé malé dievčatko, robí nám radosť, teraz som si začala užívať materstvo. Tie 2 roky ma však totálne vyčerpali a o druhom dieťati som nechcela ani počuť.

Problém je, že som tehotná. Viem to len pár dní. Prirodzenou cestou a spolu s manželom sme tomu ani nemohli uveriť. Manžel má obavy, ale teší sa. Chce, aby sme si ho nechali.

Ja mám hrozné stavy, stále plačem, neviem sa vôbec tešiť. Mám pocit, že 2 deti sú nad moje sily. Po prvom tehotenstve mám aj zdravotné problémy. Zvažujem už všetky možnosti a je mi hrozne. Dcérka je ešte malá, ale nemá rada bábätká. Všimla som si to už dávno. Aj mi povie, že súrodenca nechce. Viem, že za mňa nikto iný nerozhodne. Ani som si nemyslela, že niekedy sa nám takéto niečo stane. Že sa nebudem vedieť tešiť, veď dieťa je dar a ja mám tie najčiernejšie myšlienky.

Ako zvládnuť toto ťažké rozhodnutie?

Ako sa správne rozhodnúť?

Ďakujem

Dobrý deň,

cením si, že sa s dôverou obraciate na našu poradňu. Píšete, že ste prirodzene otehotneli i napriek tomu, že Vám lekári dávali len veľmi malú šancu na prirodzené počatie. Druhé tehotenstvo ste už neplánovali. Píšete, že z pôrodu máte traumu a rodičovstvo bolo pre Vás náročné. Máte pocit, že 2 deti sú nad Vaše sily. Máte hrozné stavy, stále plačete, neviete sa tešiť. Zvažujete všetky možnosti. Myslíte si, že dcérka súrodenca nechce. Neviete ako sa máte rozhodnúť.

Tehotenstvo aj materstvo prináša pre ženu so sebou záťaž, nielen po fyzickej, ale často aj po psychickej stránke. Je to veľmi individuálne, ale stáva sa to pomerne často, že sa žena v tehotenstve nedokáže tešiť z bábätka. Môžu to spôsobovať hormonálne zmeny, životné okolnosti, predstavy o živote, vzťahové zázemie tehotnej ženy a pod. Každé tehotenstvo a aj každé bábätko je úplne iné. Neviem Vám zaručiť, že Vaše bábätko prespí celú noc, že nebude mať koliky. I napriek všetkému náročnému obdobiu s dcérkou sa z nej veľmi tešíte a robí Vám radosť. Materstvo vie byť niekedy náročné, zároveň je však veľmi krásne. Obávate sa a myslíte si, že 2 deti sú nad Vaše sily. Dcérka je síce teraz malá, ale kým sa bábätko narodí, začne chodiť do škôlky, takže cez deň to bude pre Vás o čosi jednoduchšie. Prípadne máte niekoho, kto Vám vie s detičkami pomôcť? Rodičov, kamarátku, susedu alebo niekoho, kto by Vás aspoň na chvíľu odľahčil od kolotoča povinností a vy by ste si spravili čas sama na seba? To je v tehotenstve a materstve veľmi dôležité, aby ste mali energiu na všetko okolo. Je dobré najskôr sa postarať o samú seba. Vtedy sa aj ťažšie situácie zvládajú jednoduchšie. Netreba sa báť požiadať o pomoc, keď je potrebná a navyše tak prospešná.

Spomínate zdravotné problémy po pôrode. Nepíšete však konkrétne, o aké zdravotné problémy ide a nakoľko sú vážne. Aké sú možnosti, resp. opatrenia, aby ste mohli zvládnuť toto tehotenstvo aj pri Vašich zdravotných problémoch?

Ak máte traumu z pôrodu, je dobré obrátiť sa na odborníka, ktorý Vám ju pomôže spracovať . Čo môžete ešte urobiť je, že sa skúsite pripraviť na pôrod, napr. vybrať si pôrodnicu, napísať si pôrodný plán, mať pri sebe sprevádzajúcu osobu. Dnes to môže byť už hocikto. Napr. môžete si nájsť dulu, ktorá Vás vie pripraviť na pôrod. Zároveň Vás tým pôrodom vie aj previesť, môže za Vás odkomunikovať Vaše potreby a vy by ste sa mohli plne venovať pôrodu.

Spomínate, že dcérka nemá rada bábätká a všimli ste si to už skôr. Vaša dcérka je naozaj veľmi maličká a je dosť pravdepodobné, že u Vás vníma aj Váš postoj k bábätkám. Deti sú však veľmi prispôsobivé a vedia si na nové situácie veľmi rýchlo zvyknúť. Nechcem to však zľahčovať, skôr sa zamerajte na seba a na to, čo potrebujete vy. Viem, že teraz aj maličkosti rozhodujú, ale v každom prípade si doprajte na tak Vážne rozhodnutie čas. Porozprávajte sa spoločne s manželom a povedzte mu aj o svojich obavách. Je veľmi dôležité, aby ste so svojimi pocitmi neostávali sama, ale zdôverili sa blízkej osobe.

Ak máte čierne myšlienky, ktoré u Vás dlhodobejšie pretrvávajú a neviete si s nimi sama poradiť, odporúčam vyhľadať odborníka napr. klinického psychológa alebo psychoterapeuta, ktorý by Vám vedel s Vašimi problémami pomôcť.

Ak máte otázky, prípadne chcete s niekým zdieľať bližšie Vašu situáciu, môžete sa nám ozvať mailom či telefonicky priamo do Poradne Alexis. Poradenstvo prebieha anonymne a vy uvediete len tie údaje, ktoré uznáte za vhodné. Budeme tu pre Vás.

Prajem Vám veľa síl do ďalšieho obdobia. S pozdravom, Ivana