Tehotná po mimotelovom oplodnení a pozitívny biochemický skríning

gennara
27. máj 2014

Ahojte.
Chcem sa spytat na skusenosti tych, co otehotneli po IVF. V nasom pripade to bolo tolko radosti, ked po troch rokoch snazenia sme sa rozhodli navstivit centrum asistovanej reprodukcie (velmi tazke rozhodnutie pre nas) a vysiel nam prvy pokus. Vcera som vsak dostala vysledky biochemickeho genetickeho skriningu. Podla genetika abnormalny. Pravdepodobnost Dawnovho syndromu (DS) 1:100 000, co povedal, ze vzhladom na moj vek 34 rokov je nemozne, aby som mala taketo nizke riziko, ale NTS (razstep nervovej trubice) 1:150, co uz bolo akoze realne riziko, napriek tomu, ze vychadzali z tych istych udajov ako z "abnormalnych" vysledkov na DS). Ako rizikove faktory u mna bral vek, IVF a ICSI. Najskor ma vystrasil hroznymi recami, ake bude moje dieta postihnute a potom dodal, ze aby som sa upokojila pre zvysok tehotenstva, odporuca odber plodovej vody, ktory stoji 370 eur. Prislo mi to ako totalne psychicke tyranie, totalne ma vydesil, cely den som preplakala, cela moja rodina je nestastna, uz mi aj take povedali, ze radsej som nemala ani otehotniet... :( Namiesto radosti z priprav a z prichodu babatka vsetci je cela rodina nestastna :(
Na internete som citala, ze tieto testy su absolutne nespolahlive a je mnozstvo zien, ktorych takto vydesili a namiesto toho, aby sa tesili z tehotenstva, prezili peklo az do porodu v strachu o svoje dieta a narodilo sa im zdrave babatko. Je tu niekto medzi vami, co ma podobnu skusenost aj po IVF? Ze boli zle vysledky a babatka mate zdrave? Dakujem pekne za vase odpovede.

xevulax
27. máj 2014

@gennara ja osobnu skusenost nemam ale v tychto testoch ide iba o pravdepodobnost. Toznǎena ze aj ked ti vyslo 1:150 znamena ze jedno z tych 150 babatiek razstep mat bude. Neviem preco strasia mamicky. Co norfo uzv? Bolo tam nieco podozrive? DS aj razstep by bol viditelny aj na uzv. Neviem odkial si, ale od nas genetiky posielaju tehulky do BA na uzv dr. Čunderlik, vraj spicka, sla by som k nemu na uZv a uvidis co ti povie pravdepodobne asi aj amnio odmietnes🙂 drzim palce

nativanativa
27. máj 2014

@gennara heeeeej , nestresuj a neries !!!!!! ja som mala 1:100 a maly je uplne v poriadku !!! mala som downa a razstep a ten bol dokonca 1:4500 , takze hlavu hore a nestresuj , aj ja som plakala a vsetko je ok
a poznam aj ine mamicky ktore mali este vacsie pravdepodobnosti a narodili sa im uplne zdrave deticky !! 😉 😉 🙂 🙂
drzim palce !!

anuskaaprazko
27. máj 2014

@gennara ja by som na amnio asi nesla 🙂 Chod na dobtry morfologicky uzv ja som bola u dr. Holana, neviem teda odkial si (on ja v BA), je to velky odbornik 🙂 a s vymennym listkom od tvojho gyn platis tusim len okolo 10 eur

navan
27. máj 2014

@gennara ja nemam osobnu skusenost, chcem Ti iba povedat ze vam drzim palce, hlavu hore, nevzdavajte sa, pevne verim ze vsetko bude OK.

paparkam
27. máj 2014

...aj ja som bola prestrasena vselijakymi recami, kedze mi vyslo 1:10 !!!! downa a drobec je zdravyyy 😵 😵

gennara
autor
27. máj 2014

@xevulax
@nativanativa
@anuskaaprazko
Dakujem vam za reakcie, kazde upokojenie je pre mna ako balzam na dusu. Hlavne, ked to je pre nas tak tazko vybojovane dietatko. Dnes rano som volala genetikovi a odmietla amnio. Na potrat by som urcite nesla, tak naco zbytocne babatko vyrusovat a ohrozovat takym zakrokom. A dakujem za rady, morfologicky utz urcite absolvujem, len som este len v 17. tyzdni, lekar mi povedal, ze je najlepsie nan ist najskor v 20. tyzdni. Som z Bratislavy, tak som zvedava, koho mi lekar odporuci, ale ak je Cunderlik dobry v tomto obore, najradsej by som isla asi tam.

ivec16
27. máj 2014

@gennara ahoj som tiez po IVF, minuly tyzden sme absolvovali ultrazvuk a tiez nam povedali tieto ciselka... No uz dopredu som vedela ze ak bude sono v poriadku tak ma ziadnymi cislami nevystrasia. Nenechaj sa deptat, ak nebolo na sone nic podozrive, babatko bude urcite zdrave... Neboj sa, naozaj tieto cisla nie su smerodatne, a keby vysli aj neviem ako zle na amnocentezu som bola rozhodnuta este pred tehotenstvom, ze urcite nepojdem. Babatko by som si aj tak nenechala vziat, takze riziko zakroku je pre mna neprijatelne... Hlavu hore, a ako radia babya, ak chces byt kludnejsia chod este raz na sono, a citala som ze miesto amniocentezy sa da riziko zistit aj z krvy, ale doplaca sa okolo 600€

anuskaaprazko
27. máj 2014

@gennara inak aj ja som mala zvysene riziko razstepu (presne cislo zial neviem) a vsetko OK

xevulax
27. máj 2014

@gennara nestresuj sa, nerobi to dobre babatku. Uzv si vies zaplatit sama. Daj si rovno urobit 4d uzv ako samoplatca. Mne Cunderlika spominala sesternica, robila na gwnetike sestricku ze vsetky posielali tam, ktore mali zle vysledky. Uz muselo byt ked sli na amnio tie zeny. Popytaj sa tu na fore na Cinserlika neviemci o nom neboá dokona aj tema ciem e si baby chvalili. A taketo choroby by urcite videl na sone. Mozno by si mohla ist aj skr ako v 20tt treba tam zavolat a popytat sa. Za tie nervy par eur fakt nestoji )

andrea235
27. máj 2014

podobný prípad som bola aj ja... Síce nie po IVF, ale výsledky na ráštep mi vyšli 1:45, na genetike (v BA) ma doplašili tiež tak, že som preplakala celý deň. Všetky hrozné scenáre mi vykreslila, ale ani nespomenula, že tieto testy sú nespolahlivé (i keď som to vedela, ale počuť to od doktorky to upokojí aspoň trošku) nakoniec som šla k lekárovi do Viedne (dr. Štefanovič) ktorý sa špecializuje na páry ktoré nemôžu mať deti, a ten ma tak upokojil, že potom už to bolo fajn. Vraj v Rakúsku sa tieto testy už ani nerobia, kvoli nepresnostiam. Síce som chodila až do pôrodu na UZV každy mesiac, ale nič sa nepotvrdilo a my máme krásnu zdravú ročnú dcérku.
Nikto Ti nepovie, že budeš mať zdravé dieťa, ani keď sú výsledky ok, ale týmto už toľko žien vystrašili, že sa trošku čudujem, prečo to vlastne robia.

bajana
27. máj 2014

Dievcata, neplette si screening v 1.trimestri, kedy sa kombinuje vysetrenie krvi a UTZ, ktore ma zachytnost cca 95% pripadov, a triple testy, ktore sa robia len z krvi niekedy v 16tt...tie su velmi nepresne a zavadzajuce...

gennara
autor
27. máj 2014

@bajana Ja som mala kombinovany :( v prvom trimestri robili ultrazvuk, NT, krv - tie boli v poriadku, v 16. tyzdni dalsia krv, skombinovali vysledky a tie vysledky zo 16. tyzdna mi to vsetko takto pokazili :( takze tieto kombinovane maju az taku presnost?

tiborko29
27. máj 2014

@gennara ahoj, písala som ti IP, ale zabudla som ,že na papieri s výsledkami tripple testov je dole napísané: "väčšina žien s pozitívnym skríningom však nemá plod s týmto postihnutím". Takže hlavu hore...🙂

bajana
27. máj 2014

@gennara aha, ja som myslela, ze sa to nekombinuje...sama som bola len na prvom screeningu a pretoze bolo riziko male 1:4500, tak som triple odmietla...snaz sa nestresovat, presnejsie vysledky su tie prve...drzim palce

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre