Ako liečiť hemangióm na ruke 10 týždňovej dcérky?

Zodpovedané
24. feb 2021

Dobrý deň,

10 týždňová dcérka má hemangióm na rúčke, ktorý jej už začal ísť aj do výšky. Na onkohematológii to doktor pozrel asi 5 sekúnd a predpísal masť, ktorá zatiaľ nezaberá.

Dcéra si začína rúčku dávať do pusy. Bojím sa, že oblíže mastičku alebo si hemangióm zaškrabne. Čítala som, že existuje sirup na hemangióm.

Nebola by táto liečba vhodnejšia?

Ak áno, tak na koho sa mám obrátiť?

Ďakujem

Dobrý deň,

hemangiómy do 1. roku života ešte často "rastú"- menia sa, rastú do plochy i výšky, potom zvyčajne dochádza k spontánnemu ústupu prejavu, preto sa volí postup "wait and see".

V indikovaných prípadoch existuje i celková liečba, ktorú spomínate. Ide o liečbu propranololom (sirup Hemangiol). Liečbu indikuje lekár po posúdení a zhodnotení hemangiómu, v úvode podávania liečiva je nutná hospitalizácia na odpozorovanie dieťatka.

O liečbe sa informujte u Vášho onkohematológa, podľa zaslanej fotografie súhlasím s Vašim lekárom o nezačatí podávania celkovej liečby (hemangióm vyzerá byť plošný, bez komplikácií, s veľkou pravdepodobnosťou postupne dôjde k jeho postupnému ústupu).

Prajem príjemný deň!

MUDr. Katarína Turčinová Lacková
@skinofkiddo