Aké mám možnosti dôchodkového sporenia?

Zodpovedané
11. apr 2020

Dobrý deň,

mám 36 rokov a rada by som sa poradila o dôchodkovom sporení.

Aké mám možnosti dôchodkového sporenia?

Je možný ešte druhý pilier?

Ďakujem

Dobrý deň,

možnosti dôchodkového sporenia sú v podstate 4.

Prvé 3 sú tzv. piliere:
1. Sociálna poisťovňa - povinne.
2. Starobné dôchodkové sporenie (na to ste sa pýtali) - dobrovoľne.
3. Doplnkové dôchodkové sporenie - pre väčšinu dobrovoľne, pri niektorých profesiách povinne.
Štvrtou možnosťou je v podstate Vaše individuálne sporenie, resp. investovanie.

Vo Vašom prípade, z dôvodu veku, už nie je možné využiť 2. pilier - Starobné dôchodkové sporenie.

Môžete využiť 3. pilier - Doplnkové dôchodkové sporenie, alebo môžete mať sporenie na dôchodok úplne vo vlastnej réžii.

Pri 3. pilieri sú viaceré výhody - rád by som upriamil Vašu pozornosť na 2 z nich. Najväčšou je príspevok zamestnávateľa. Môžete tak získať až viac než 100% zhodnotenie svojich vkladov. Výhodná je aj daňová úľava. Preverte si u zamestnávateľa túto možnosť. Personalisti Vás často aj nasmerujú na niektorú zo spoločností, ktoré 3. pilier poskytujú (väčšinou je v pozadí nejaká spolupráca). Moja rada znie, zmluvu hneď neuzatvárať - môžete si sama vybrať akúkoľvek spoločnosť. Overiť si či, tiež koľko, poskytuje Váš zamestnávateľ príspevok. Následne dajte prípadne vedieť a môžeme sa pozrieť na najvýhodnejšie riešenia na trhu. Urobte si pred uzatvorením vlastný prieskum.

Ak by ste riešili zhodnocovanie dôchodkových úspor vo vlastnej réžii, tiež to má niekoľko výhod. Zároveň stále sú prostriedky aj flexibilne využiteľné a nie sú naviazané na dôchodkový vek. O tom kedy ich budete využívať, kedy budete na tom “vlastnom dôchodku”, rozhodujete sama. Ak sa bavíme, že peniaze by ste si vedeli na tento účel odkladať viac ako 15 - 20 rokov, tak zhodnotenie môže byť pri dobrej investičnej stratégii oveľa vyššie než v akomkoľvek variante v rámci troch pilierov.

Pekný deň

Ing. Michal Ducký
web a blog: www.finporadna.sk
email: posta@finporadna.sk