Aké sporenie odporúčate pre deti?

Zodpovedané
26. dec 2020

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom sporenia pre deti. Syn má na vkladnej knižke nasporených 2 000 eur. Chcela by som mu presunúť tieto peniaze do inej banky, ktorá už vkladné knižky neponúka. Synovi tam pravidelne prispievame ale obávam sa investičného sporenia, aby sme o peniaze neprišli. Resp. aby tam po nejakom čase nemal menej ako sme tam vložili.

Čo nám odporúčúate?

Ďakujem

Pekný deň,

nedávno ma pozvali do Modrého koníka na online rozhovor aj ohľadom témy sporenia pre deti.
Pozrite, možno niektoré otázky Vám to ešte zodpovie (teda na základe môjho názoru a skúseností) -

Aj tam som riešil otázky, ktoré mi často rodičia posielajú do mojich poradní. Ako som zmienil, ak sa poznáte, že ste príliš konzervatívny typ sporiteľa a že sa vyslovene obávate investičného sporenia a nechcete podstúpiť žiadne riziko, treba ísť do iných garantovaných riešení - napr. sporiace účty, termínované vklady, prípadne ešte aj stavebné sporenie.

Treba si však uvedomiť, že tieto veľmi konzervatívne sporiace riešenia v dnešnej dobe prinášajú oveľa menší výnos. Často to nepokryje ani infláciu a de facto sa môže stať, že nakoniec na takomto sporení aj tak strácate (peniaze už nebudú mať o 15 rokov rovnakú kúpnu silu ako dnes).

Odporúčam určite sa poradiť, prípadne zvážte peniaze rozdeliť aj do niečoho konzervatívneho a aj do niečo dynamického (investičného), kde by ste nepotrebovali na peniaze siahať aspoň 10 a viac rokov.

V každom prípade sa pozrite aj na poplatky a daňové odvody z výnosov (úrokov). Aj investičné riešenia sa dajú navoliť a optimalizovať, aby boli menej rizikové. V súčasnej dobe však platí, čím vyššia garancia, tým je nižší výnos. Resp. vyššie riziko aj keď podstupujete tak pri dlhodobom horizonte a správnej investičnej stratégii, viete získať oveľa vyšší výnos.

Ak máte záujem o detailnejšiu analýzu vhodných možností, tak naša kancelária funguje v Žiline a v priebehu januára budem aj v zdieľanej kancelárii v Bratislave. Je možná aj osobná detailnejšia konzultácia.

Prajem pekný deň.

Ing. Michal Ducký
web a blog: www.finporadna.sk
email: posta@finporadna.sk