Ako postupovať pri kúpe a financovaní holodomu?

Zodpovedané
5. aug 2021

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom našej situácie. Kupujeme holodom s tým, že dokončovať ho budeme svojpomocne. Bola by som rada, ak by ste vedeli poradiť ohľadom najvhodnejšieho financovania.

Finančná poradkyňa nám tvrdi, že máme možnosť vziať si 80 - 90 percent z kúpnej ceny a zvyšok kúpnej ceny plus peniaze na dokončenie máme vziať zo stavebného úveru.

Avšak som sa dopočula, že existuje aj iné riešenie - a to zakomponovať priamo do hypotéky celú kúpnu sumu aj s výdavkami na dokončenie domu pokiaľ sa kupuje holodom.

Znalecký posudok máme vypracovaný a aktuálna hodnota v stave holodomu je o 50 000 viac ako kúpna cena. Banka ale vraj berie do úvahy iba tých maximálne 90% kúpnej ceny, nie hodnoty.

Čo nám odporúčate?

Ako máme postupovať?

Ďakujem

Dobrý deň,

pri kúpe holodomu môže byť aj dôležité, či dodávateľ Vašej stavby nemá náhodou v banke dohodnuté developerské financovanie svojich projektov, resp. takéto financovanie dohodnuté aj s klientmi.

Predpokladám, že to buď bude nejaká výnimočná realizácia napr. v Bratislave, alebo je tam práve táto možnosť financovania cez zazmluvnený projekt developera priamo v banke. Ak Vám poradkyňa avizuje, že viete na túto stavbu získať až 90% z kúpnej ceny. To je pri holodomoch, kde by sa nekombinovali účely, čo riešilo postupné financovanie na budúcu hodnotu nehnuteľnosti, alebo pridávali ďalšie nehnuteľnosti, dnes v praxi náročné získať za štandardných podmienok.
Tiež tam vstupujú aj parametre žiadateľov, nielen samotnej stavby). Určite by bolo fajn toto ešte preveriť, resp. rátať aj s možnosťou, že získate financovanie len 80% z kúpnej ceny pri založení len tohto holodomu (mať nejaký dobrý plán B).

Riešenie, ktoré Vám ponúka poradkyňa je vcelku dobré a je v praxi často využívané. Pri získaní financovania celej kúpnej ceny len na hypotéku, kde by ste kombinovali s výdavkami na dokončenie domu. Tak to je pri hypotéke spravidla dnes obtiažne, resp. neviem sa k tomu vyjadriť bez posúdenia projektovej dokumentácie a ďalších podkladov. Tieto prípady veľmi individuálne sám konzultujem v bankách cez našich account manageroch v jednotlivých bankách a finančných inštitúciách.

Môže byť, že ak sa opäť jedná o nejakého väčšieho developera, tak ten napr. aj cez Vašu finančnú poradkyňu môže mať tieto možnosti odkonzultované priamo s bankami.

Tiež je pravda, že banka prihliada viac na kúpnu cenu ako na hodnotu nehnuteľnosti, zároveň však v určitých prípadoch je samozrejme možné využiť to, že hodnota holodomu je viac ako kúpna cena.

Vo Vašom prípade by som určite absolvoval sedenie priamo s finančnou poradkyňou v bankách, ktoré ste si spoločne vytipovali, kde sa ešte priamo s hypošpecialistom spoločne pobavíte o alternatívnych riešeniach (budúca hodnota nehnuteľnosti, postupné čerpanie, dozaloženie inej nehnuteľnosti ak je to možné).

Ja často klientom odporúčam, aby zvážili aj dočasné založenie rodičovskej nehnuteľnosti, kedy dokážu takéto stavby nielen zafinancovať v rámci procesu kúpy, ale aj finálne dokončiť a potom prehodiť zabezpečenie. Všetko sú to však veľmi hypotetické rady, nakoľko nemám k Vášmu prípadu väčší detail.

V každom prípade verím, že to spoločne s Vašou finančnou poradkyňou dobre preveríte a zvážite tak všetky alternatívne možnosti a tiež aj komfort, rýchlosť a dosiahnuteľnosť získania úverových prostriedkov. Môže byť dobrý plán aj financovanie v navrhnutom režime hypotéka na holodom 80% z kúpnej ceny a ostatok cez stavebnú sporiteľňu.

Držím palce a prajem pekný deň.

Ing. Michal Ducký
web a blog: www.finporadna.sk
email: posta@finporadna.sk