Ako rozdeliť pozemky po rozvode?

Zodpovedané
1. aug 2021

Dobrý deň,

počas manželstva sme si postupne zakúpili rôzne pozemky (záhrady, sady, trvalé trávne porasty), niektoré sú napísané na mňa, iné na bývalého manžela. Rovnako spadajú všetky do BSM, keďže sme ich nadobudli počas manželstva, bez ohľadu na to, na koho mene sú vedené na katastri.

Chceme sa vysporiadať a rozdeliť si ich cenu 50:50 (ich hodnota samozrejme narástla odvtedy, keď sme ich kupovali).

Ako sa postupuje?

Z čoho a ako sa vypočítava cena?

Ďakujem

Dobrý deň,

toto je vhodnejší dotaz do právnej poradne. Mojou špecializáciou je finančný trh a naša firma sprostredkováva hypotéky, poistenia či investície, resp. poskytujeme finančné bezodplatné poradenstvo zamerané na pomoc rodinám v tejto finančnej poradni a na blogu www.finporadna.sk a občas aj v iných médiách (reálne skúsenosti nás ako finančných konzultantov a tiež skúsenosti našich klientov).

Na základe skúseností z praxe viem, že najlepšie je sa dohodnúť. Cena sa dá objektívne stanoviť napr. znaleckými posudkami, ak teda dohodou neviete dospieť k záveru. Stretol som sa aj s mediačným poradenstvom, ktoré pomohlo vyriešiť viacero takmer "patových" situácií.

Zvážte právne poradenstvo, prípadne mediačné poradenstvo. Zo skúseností v praxi som nadobudol pocit, že dohoda je vždy menej finančne náročná a aj menej emočne vyčerpávajúca, než dlhotrvajúce súdne spory.

Prajem pekný deň a držím palce

Ing. Michal Ducký
web a blog: www.finporadna.sk
email: posta@finporadna.sk