Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Ako sa pozerajú banky na žiadateľov, ak vedia, že žiadajú o hypotéku vo viacerých bankách?

Zodpovedané
Peniaze a úrady
19. apr 2020

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom nevýhod z toho, ak si podáme žiadosť o hypotéku. Dajme tomu do 4 - 5 bánk.

Pani poradkyňa, ktorá zároveň sprostredkúva predaj z realitky pri kúpe rodinného domu nás odhovára, aby sme si nedávali do "internetových" bánk. Ona tak nazýva napríklad mbank a fiobanku lebo že nemá dobré skúsenosti. Vraj nedávajú 80% pri rodinných domoch a vraj pre nich sú zaujímavé len byty.

Tlačí nás, že nech si to podáme len do SLSP a VÚB, pripadne do Tatrabanky. To sa nám až tak nepáči. Tvrdí, že budeme musieť platiť potom viac vyhotovení znaleckých posudkov, potvrdenia o tom, keď budeme čerpať hypotéku každej banky, do ktorej sme si dali žiadosť a že tam nečerpáme.

Nám to príde smiešne, lebo ide o poplatky 10 - 20 eur jednorázovo. Ale ak nám to urobí 10 - 20 eur na splátke každý mesiac, pretože majú menej výhodný úrok, tak si myslím, že to za to stojí.

Čo si o tom myslite?

Ako sa pozerajú banky na žiadateľov, ak vidia v registri, že žiadajú vo viacero bankách súčasne?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

viacerí ľudia dnes riešia úvery v bankách paralelne. Aj podľa Vášho popisu, Vaša finančná poradkyňa odporúča riešenie v 2-3 bankách. Nepoznám detailne Váš prípad.
Predpokladajme, že poradkyňa prešla s Vami finančnú analýzu, urobila tiež prieskum trhu a že rozhodnutie bolo urobené na základe fundovaných skúseností a po komplexnom posúdení.

Čo sa týka LTV (teda ak máte dostačujúci príjem, koľko Vám z hodnoty či kúpnej ceny domu maximálne poskytne banka).

Dnes väčšina bánk posudzuje každý úver komplexne. Dôležitých je veľa faktorov. Pri domoch to môže ovplyvniť okrem iného aj lokalita.

Nemám veľa skúseností s hypotékami vo Fio banke, no pri mBank som sa stretol už s tým, že sa odtiaľ refinancovali hypotéky, kde klientom poskytli 80% aj v prípade domov. Situácia sa však dnes dynamicky vyvíja a je možné, že pani poradkyňa vychádza z aktuálnejších skúseností.

Všeobecne platí, že každá banka by najradšej zakladala len byty a dávala hypotéky do 70% LTV. Konkurenčný boj, tiež nastavené obmedzenia Národnej banky Slovenska, dnes vytvárajú najviac dopyt po 80% financovaní. “Internetové” banky chcú byť konkurencieschopné, ale je pravda, že spomínané 3 veľké banky patria k lídrom hypotekárneho trhu.

Len zo zaujímavosti prikladám link na dáta z NBS, kde to je vidieť aj od začiatku roka 2020 - https://www.nbs.sk/sk/dohlad-nad-financnym-trho.... Žiadosťami aj v týchto bankách nič nepokazíte.

Ak máte záujem o riešenie v ďalších bankách, pokojne aj Fio či mBank, odporučil by som Vám dožiadať si od finančnej poradkyne informatívny prepočet a podklady aj z týchto bánk. Najlepšie je v sprievode skúseného finančného partnera absolvovať konzultácie priamo v banke - alebo cez mailovú komunikáciu, kde ste v kópii.

Banky obvykle neposudzujú negatívne, že si podáte paralelne niekoľko žiadostí vo viacerých bankách. Čo však môže negatívne ovplyvniť je, že podáte avizovaných 5 žiadostí a 3 napríklad budú už zamietnuté, čo ďalšia banka, v rámci posúdenia bonity a ratingu, zohľadní ako rizikový faktor. Tiež sa môže stať, že ak medzičasom budú v registri informácie o schválení zo 4 ďalších bánk a vy sa rozhodnete vyčerpať úver v 5 banke, tá si pred čerpaním môže vyžiadať potvrdenia z tých 4 bánk o tom, že ste tam úverové žiadosti zrušili, resp. nečerpali.

Je rozumné vždy urobiť prieskum trhu a riešiť úver aj vo viacerých bankách. V rámci prieskumu obvykle klientom vyplynú 2-3 banky, kde by najradšej úver získali - treba si urobiť rebríček a dať najskôr žiadosti tam. V rámci kúpy nehnuteľnosti ste predpokladám platili zálohu, čím ste si “kúpili” aj čas na riešenia financovania. Využite ho.

Požiadať o ďalšie vyhotovenie kópie posudku od znalca, tiež podať žiadosť v ďalšej banke, je pred vyčerpaním hypotéky vždy možné. Následne sa rozhodnete pre čerpanie tej najvýhodnejšej ponuky - po preštudovaní finálnych zmlúv a posúdení aj ostatných informácií/služieb (účet, komunikácia banky, pripoistenia, výška LTV, sadzba).

V prípade, ak by ste chceli konzultovať detailnejšie so mnou, napíšte mi na posta@finporadna.sk.

Pekný deň


Ing. Michal Ducký
www.finporadna.sk
email: posta@finporadna.sk
tel: 0901 923 111