Aký je rozdiel v podmienkach pri poskytovaní hypotéky a spotrebného úveru?

Zodpovedané
2. apr 2021

Dobrý deň,

s priateľom sme brali hypotéku 58 000 eur. Teraz sme žiadali o refinancovanie + navýšenie o 15 000 eur. Mesačný rozdiel v splátke by bol o 61 eur viac. Teraz platíme 222 eur.

Požadovanú sumu neschválili - vraj nám to nevychádza (2 deti, muž plat 800 a ja na rodičovskej 370) a teda tým, že odpočítali životné minimum a všetko čo odpočítať musia, tak nám to nevyšlo.

Žiadny iný úver a ani pôžičku nemáme. Nehnuteľnosť ohodnotili na 100 000 eur, čo je o 30 000 viac ako v roku 2017, keď sme žiadali o hypotéku.

Pracovníčka banky nám ponúkla spotrebiteľský 5000 eur s mesačnou splátkou 71 eur. A toto ja nerozumiem.

Refinancovanie + navýšenie, kde by sme platili mesačne 289 eur neschválili, lebo by sme podľa ich výpočtov nevedeli platiť. Ale to, že by sme platili 222 eur (pôvodná mesačná splátka) + 71 eur spotrebný úver, tak to už je v poriadku. To už by sme dokázali platiť.

Aké to má logické myslenie?

Ďakujem

Dobrý deň,

presne viem, na čo narážate. Ani mne to počas mojej praxe nedávalo logiku - opäť ďalšia "chyba systému". Dôvodov môže byť viacero a keďže nepoznám úplný detail prípadu, tak sa môžem len domnievať.

Tiež bohužiaľ aj informácie od pracovníkov priamo v banke nemusia byť 100%tné - niekedy schvalovateľ odmietne pracovníkovi podať bližšie info a miesto toho trápneho "neviem Vám to zdôvodniť, lebo ani mne nedali na to odpoveď", to pracovník banky vyplní inou z jeho pohľadu akceptovateľnou odpoveďou.

Môže tiež za tým byť posudzovania rizika analytikom banky, kedy navýšenie hodnoty nehnuteľnosti o 30 000 EUR neakceptoval pre potreby hypotekárneho úveru a hodnotu mohli znížiť - stáva sa mi to občas v praxi - jedna vec je čo povie znalec, druhá akú hodnotu reálne akceptuje banka.

Tiež príjmy by som potreboval vedieť detailnejšie. Môže byť, že po splnení všetkých kritérií - kedy sa započítajú aj životné minimá (na žiadateľov, na deti), tiež sa zohľadní 40% rezerva v mesačnej splátke, ktorá by nemala byť použitá na splátku hypotéky (opatrenie nariadené Národnou bankou Slovenska).. už proste na hypotéku nevychádza. Zároveň to, že Vám je banka ochotná požičať spotrebný úver môže byť spôsobené aj tým, že každá banka má dnes nejaký minimálny priestor, kedy môže určitý objem úverov poskytnúť aj nad rámec platných opatrení (Národnej banky Slovenska) - často to banka uplatní práve pri spotrebnom úvere, než pri hypotekárnom a to aj preto, že je to pre banku proste výnosnejší obchod (opäť to nemusí byť priamo Váš prípad).

V každom prípade rozumiem Vašej logike aj prečo sa hneváte. Ľudsky a aj ako finančný odborník vidím priestor, že by to šlo vyriešiť, a to najmä preto, ak Vám skutočne nakoniec vedia požičať úver s ďalšou mesačnou splátkou - ak by nepožičali vôbec, je to iná situácia - občas je dobré, ak pri zadlžovaní existuje nejaká hranica, avšak to nie je zjavne tento prípad, kedy Vám banka núka iný úver - z mesačného hľadiska viac zaťažujúci a menej riešiaci situáciu.

Tiež máme aj v našej kancelárii reálne a opakujúce sa skúsenosti, že medzi bankami sú rozdiely a preto je na zváženie riešiť úver aj v inej banke.

Ak by ste chceli, aby som sa na prípad pozrel detailnejšie, napíšte mail, lebo treba viac informácií, aby sa to dalo prepočítať a posúdiť.

Prajem pekný deň a držím palce

Ing. Michal Ducký
web a blog: www.finporadna.sk
email: posta@finporadna.sk