Aký máte názor na pôžičku od ľudí pre ľudí P2P?

Zodpovedané
2. dec 2020

Dobrý deň,

chcela by som počuť Váš názor na konkrétnu pôžičku.

Aký máte názor na pôžičku od ľudí pre ľudí P2P?

Ďakujem

Pekný deň,

priznám sa, že aj keď sledujem rôzne novodobé alternatívne finančné nástroje (P2P pôžičky, sociálne obchodovanie na burze a pod.), tak ja osobne som stále dosť opatrný a konzervatívny človek. Osobne som nenarazil zatiaľ na také P2P riešenie , ktoré by mňa osobne presvedčilo (či už zo strany toho, kto chce peniaze alebo toho, kto je ochotný byť "investor").

Treba si uvedomiť, že napr. taká banka má veľmi prísnu regulatívu a naozaj priestor na podvod je výrazne menší. Mám množstvo skúseností (skôr informácií od klientov) s rôznymi "firmami", ktoré ľuďom poskytli len na oko výhodné pôžičky. Vždy je to o zmluvách a je naozaj dobré, ak je tam dobrá regulácia a kontrolný mechanizmus (dnes majú aj "nebankovky" ako Quatro či Cetelem oveľa lepšiu reguláciu, než to bolo v minulosti). Za mňa však pri P2P pôžičkách toto nie je úplne vyriešené a je tu pomerne veľký priestor na zbytočné problémy.

Dnes sa dá získať pôžička cez banku okolo 5,9% (niekto má občas aj menej, často o niečo viac). Cez P2P spoločnosti naďalej platíte aj nejaké úroky, môžu tam byť aj poplatky, sankcie, penále a pod. Treba si to pozrieť a zvážiť, či to je naozaj o toľko lepšia ponuka.

Pekný deň

Ing. Michal Ducký
web a blog: www.finporadna.sk
email: posta@finporadna.sk