Čo znamená, keď je vinkulácia poistného plnenia z poistenia v prospech banky?

Zodpovedané
19. feb 2022

Dobrý deň,

podmienkou uzavretia úverovej zmluvy je uzavretie poistenia nehnuteľnosti. Je tam veta: Vinkulácia poistného plnenia z tohoto poistenia v prospech banky.

Čo to znamená?

Zmanená to, že musíme uzavrieť poistku len cez banku, v ktorej ideme hypo úver brať alebo aj v inej poisťovní?

Ďakujem

Dobrý deň,

áno, vinkulácia poistenia nehnuteľnosti je bežná podmienka, ak chcete schválenú hypotéku čerpať. Ak to veľmi veľmi zjednoduším, tak to znamená to, že ak by nehnuteľnosť, ktorej hodnota je 100 000 EUR zhorela, tak banka chce mať istotu, že úver vo výške 80 000 EUR bude vyplatený z poistky na tento byt. A až keď bude úver vyplatený, tak všetko nad zostatok úveru je Vaše. Ale opäť hovorím, toto je až trestuhodné zjednodušujúce vysvetlenie pre účely základného pochopenia pojmu 😉

Moje doterajšie skúsenosti potvrdzujú, že nie je podmienka, aby ste toto poistenie uzatvárali priamo cez banku. Viete použiť aj inú poisťovňu a banka Vám dá vinkulačné tlačivo, ktoré Vám vybraná poisťovňa potvrdí. Toto tlačivo spolu s poistnou zmluvou doložíte k čerpaniu.

Je však dôležité vnímať aj toto v súvislostiach. Ak Vám banka poskytla svoju najlepšiu ponuku, kde bola podmienka nízkej sadzby aj uzatvorenia poistenia nehnuteľnosti cez nich, tak by bola možno škoda to nevyužiť. Všetko je to len matematika a ide aj o to, či Vás pracovníci banky transparentne o tomto informovali, alebo to len na Vás teraz "vytiahli". Každý ponuka by mala byť transparentne odkomunikovaná a na žiadosť klienta aj prerátaná, čo to znamená v číslach. Občas sa stane, že nevýhodné poistenie je horšia možnosť, ako mať sadzbu o 0,2% vyššiu - všetko je to len matematika a aj keď matematiku nemáme v živote zväčša moc radi, tak pri finančných rozhodnutiach si potrebujeme základné veci pozrieť v číslach.

Moje odporúčanie teda je, keďže už máte konkrétnu ponuku od konkrétnej banky, tak otázky, ktoré máte si s nimi vyjasniť. Poistenie nie je však podmienkou samotného poskytnutia hypotéky. Môže však znamenať inú ponuku, ak si poistenie uzatvoríte inde.

Pekný deň

Ing. Michal Ducký
web a blog: www.finporadna.sk
email: posta@finporadna.sk