Je možné kúpiť družstevný byt na hypotéku?

Zodpovedané
2. dec 2020

Dobrý deň,

máme už hypotéku na dom, v ktorom bývame. Potrebovali by sme kúpiť ešte aj menší byt. Momentálne máme ponuku za naozaj výhodnú sumu. Má to však jeden problém. Byt je družstevný, teda nie v osobnom vlastníctve.

Dá sa takýto byt kúpiť na hypotéku?

A ak už máme jednu hypotéku, môžeme čerpať ďalšiu na kúpu ďalšej nehnuteľnosti?

Ďakujem

Dobrý deň,

otázku by som zodpovedal v opačnom poradí. Ak už aj máte jednu hypotéku a Vaše príjmy sú dostatočné, môžete si zobrať aj ďalšiu hypotéku. Je však dôležité vedieť, že už platia niektoré obmedzenia Národnej banky Slovenska, ktoré majú za cieľ spomaliť úverovanie obyvateľstva.

Často to dnes môže obmedziť práve ľudí, ktorý už nejaký úver majú (spomeniem najmä obmedzenie maximálneho úverového rámca a tiež povinnej rezervy z príjmu, ktorá nesmie byť použitá na splácanie úverov).

Naposledy som riešil družstevný byt s klientom pred 5 rokmi a nebolo to možné vyriešiť cez hypotéku, kedy by sa priamo založil kupovaný byt. Riešilo sa to založením otcovho domu. Pri riešení takýchto špecifických prípadov si vždy prípad pozriem individuálne a snažím sa navrhnúť riešenie.

Ak by som sa vyjadroval veľmi predbežne, tak byt, ktorý je vo vlastníctve družstva banka obvykle nechce založiť. Myslím, že to bude aj Váš prípad a môže to byť jeden z dôvodov "výhodnej sumy". Netvrdím však, že v určitom prípade je nezmysel kúpiť si aj takýto byt, len ak nepôjde založiť, treba hľadať inú cestu k hypotéke (napr. so založením inej nehnuteľnosti).

Pekný deň

Ing. Michal Ducký
web a blog: www.finporadna.sk
email: posta@finporadna.sk