Je možné kúpiť nehnuteľnosť bez listu vlastníctva?

Zodpovedané
17. dec 2021

Dobrý deň,

hľadám starší dom na predaj v konkrétnej obci. Jeden mi padol do oka, ale podľa katastra nemá pozemok a ani tá nehnuteľnosť na ňom postavená založený list vlastníctva.

Ak by som ho chcela odkúpiť, na koho sa mám obrátiť?

Na čo si mám dať pozor?

Ďakujem

Dobrý deň,

ja som veľmi veľmi konzervatívny človek. Môj názor je, že aj osobné financie majú byť tak trochu "nudné". Rád hrám na istotu vo väčšine svojho majetku, a preto asi nie som pre Váš dotaz ten najvhodnejší človek.

V každom prípade, každá nezrovnalosť skutkového a právneho vzťahu znamená veľký problém pre akékoľvek financovanie hypotékou.

Čiže otázka aj je, ako túto nehnuteľnosť budete financovať. Ak máte vlastné finančné prostriedky na účte, tak tie slobodne môžete zaplatiť za čokoľvek. Otázka je ale pri takýchto nehnuteľnostiach, komu sa má zaplatiť, aby to bolo v poriadku? Aby to, čo kupujete bolo skutočne Vaše? Aby Vám nerobil niekto problém s prístupom k nehnuteľnosti - teda ako je riešená prístupová cesta.

Ak je pozemok/nehnuteľnosť nevysporiadaná, resp. právne nedotiahnutá na listoch vlastníctva, či iných právnych dokumentoch, tak než Vaše peniaze "niekomu" odošlete, odporúčal by som Vám urobiť si domácu úlohu a skonzultovať to ideálne aj s právnikom. Aby ste nekúpili "mačku vo vreci", alebo ešte lepšie, aby to "vrece" nebolo aj prázdne. Rozhodne odporúčam navštíviť stavebný úrad, pozemkový úrad a obdobné inštitúcie, kde vedia dať nejaké info, nasmerovať Vás. A všetko, čo zistíte, dohľadáte, skonzultovať s právnikom u takejto nehnuteľnosti.

Držím palce

Ing. Michal Ducký
web a blog: www.finporadna.sk
email: posta@finporadna.sk