Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Je možné refinancovať našu hypotéku a pôžičku?

Zodpovedané
22. nov 2021

Dobrý deň,

rada by som informovala ohľadom toho, či má naša situácia nejaké východisko. S manželom sme svoji 5 rokov a máme 2 malé deti (do 3 rokov). Hypotéku som brala pred svadbou. Počas manželstva sme si vzali par pôžičiek, ktoré sme následne refinancovali so svokrovou pomocou. Manžel v roku 2019 prešiel bankrotom a oddlžnením. V súčasnosti máme hypotéku a pôžičku, ktorá nám však z rodinného rozpočtu spolu s nájmom (inkaso) vezme značnú časť.

Je možné refinancovať našu hypotéku a pôžičku?

Manžel pracuje a má pekný príjem. Ja som na rodičovskom, svokor je už výsluhový dôchodca.

Je tam šanca, ak je manžel po bankrote?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

pri tom manželovom bankrote je to komplikácia a tieto žiadosti nebývajú úspešné. On ako žiadateľ je pre banku neakceptovateľný. Ak by sa aj úvery nejako refinancovali, tak by to bolo potrebné s pomocou iných spolužiadateľov. Možno aj vylúčením manžela z úverového vzťahu.

Ak má manžel pekný príjem, treba zapracovať skôr na mimoriadnych vkladoch, ktorými si postupne znížite úverové splátky (skúste sa zamerať najmä na spotrebný úver). Pri hypotéke skúste s bankou otvoriť tému zníženia úrokovej sadzby. Niekedy sa to dá vyrokovať napr. zmenou fixácie (ak máte napr. 5 ročnú, tak prejdete na 3 ročnú a získate nejaké zníženie aj takto).

Na mojom blogu je aj článok o tzv. technike Snehovej gule. Skúste pozrieť, takto by ste postupne mohli zlikvidovať ten spotrebný úver. Resp. postupne znížiť jeho mesačné splátky. Je potrebné sa určité obdobie uskromniť. Ale ak manžel teraz dobre zarába, treba to skúsiť aj takto.

Držím palce.


Ing. Michal Ducký
www.finporadna.sk
email: posta@finporadna.sk
tel: 0901 923 111