Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Je možné založiť pozemok, ktorý je vedený ako záhrada na financovanie montovaného domu, ktorý má ma katalógovú cenu na kľúč 100 000 eur?

Zodpovedané
28. aug 2021

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom našej situácie.

Je možné založiť pozemok, ktorý je vedený ako záhrada na financovanie montovaného domu, ktorý má ma katalógovú cenu na kľúč 100 000 eur?

Je ohodnotený na 50 000 eur v centre obce.

Akú sumu je možné od banky dostať pri príjme 1 200 eur v hrubom, druhá osoba živnostník, plus dve deti?

Žiadne iné úvery a ani kreditné karty nemáme.

Ďakujem

Dobrý deň,

toto sú veľmi zaujímavé financovania (teda pre mňa, lebo som fanúšik montovaných domov - sám taký staviam). V každom prípade neviem Vašu otázku zodpovedať úplne presne. Napr. akú sumu je možné od banky získať - na to mi chýba viac informácií - napr. druhá osoba živnostník má aký príjem? Koľko funguje živnosť? Dá sa založiť aj nejaká iná nehnuteľnosť (napr. rodičovská), aby sme vykryli financovanie najlepšie len hypotékou? Máte nejaké vlastné prostriedky na tento účel?

Skúsim aspoň takto.

Pozemok, ktorý je v centre obce a spadá v rámci územného plánu, že je na ňom možné stavať, vie banka posudzovať pre účely založenia k hypotéke. Pozemky sa posudzujú individuálne a ak ho aj banka založí, tak sa pohybuje hodnota hypotéky krytej takýmto pozemkom cca vo výške 50 - 70% (výnimočne 80%) z hodnoty pozemku.

Následne je potrebné si ešte povedať, že je to náročné bez vlastných prostriedkov. Tu môže NESKUTOČNE MOC pomôcť, že je možnosť (aspoň dočasne) založiť nejakú ďalšiu nehnuteľnosť (napr. rodičovskú). Jedna vec je totiž, koľko Vám akože ja alebo niekto iný vyrátam, že by Vám vyšlo z príjmov a druhá vec je, reálne to správne skombinovať a mať plán pre financovanie, lebo to nie je vždy v prípadoch montovaných domov jednoduché. Jeden zo scenárov, ktorý sa využíva v praxi som popísal tu https://www.finporadna.sk/nemam-nic-nasporene-m.... Je teda často požadovaná nejaká záloha, aby sa proces výroby a montovania domu rozbehol. Možností je však viac.

Ak chcete, napíšte, môžeme sa o tom detailnejšie pobaviť a prerátať to. Určite je vhodné si overiť aj ako si predstavuje financovanie developer a tiež odporúčam, ak ponúka nejaké financovanie developer, tak si ho porovnať aj niekde inde, lebo prax ukazuje, že to nie je často najvýhodnejšia možnosť. Korektne na stranu developerov však musím uviesť, že často však sú ochotní niekde inde ustúpiť, avšak je fajn si to prerátať a porovnať, čo za čo získavate. Obvykle jednoduchšie financovanie nie je zadarmo a sú aj iné cesty.

Držím palce


Ing. Michal Ducký
www.finporadna.sk
email: posta@finporadna.sk
tel: 0901 923 111