Je pre nás výhodná hypotéka na 30 rokov s úrokom 0,99%?

Zodpovedané
19. feb 2022

Dobrý deň,

banka nám ponúkla úver 110 000 eur na 30 rokov, fixáciu 10 rokov, úrok 0,99%. Ale RPMN je 1,29%.

Je táto hypotéka pre nás v súčasnej situácii na trhu výhodná?

Nikde sa neviem dopátrať čo patrí do RPMN. Na hypotéke a na úrokoch preplatíme 17 000 eur. Celková cena úveru - preplatíme 23 000 eur.

Prečo je to taký rozdiel?

Ďakujem

Dobrý deň,

viem presne o akú banku sa jedná. Je dobré, toto priamo konzultovať s bankou, kde Vám vedia povedať, čo sa do RPMN ráta. V každom prípade viem, že táto banka má aj poplatok za poskytnutie. To navyšuje samozrejme náklady na poskytnutie.

Či je hypotéka výhodná - myslím, že záleží od Vašich priorít. Ak však chcete mať istotu nízkych úrokov, tak fixácia 10 rokov so sadzbou 0,99% je dobrá voľba. Iný prípad by bol, ak by ste mali investičný byt, ktorý by ste napr. v horizonte 5 rokov chceli predávať.

To, že sa pýtate, že prečo je v tých čiastkach a percentách rozdiel je správne. Banka Vám tieto dotazy musí vedieť zodpovedať. Keď nevidím Vašu konkrétnu zmluvu, resp. Vás nezastupujeme, tak tento detail Vám neviem takto na diaľku zodpovedať.

Pekný deň

Ing. Michal Ducký
web a blog: www.finporadna.sk
email: posta@finporadna.sk