Je vhodné presmerovanie peňazí v druhom piliéri tri roky pred dôchodkom?

Zodpovedané
2. feb 2022

Dobrý deň,

rodičia majú tri roky do dôchodku a zvažujú zmenu smerovania peňazí v druhom pilieri.

Tento rok im garantované fondy boli prerábané.

Bolo by dobré presunúť peniaze do iného fondu?

Oplatí sa to?

Ďakujem

Dobrý deň,

pri mladších ľuďoch je odpoveď vcelku jasná. Ľudia pred dôchodkovým vekom by mali byť obozretnejší. Aj súčasná doba je vcelku vypätá a nie je úplne nereálny scenár, ak by vo viac dynamických fondoch (indexové, akciové) nastali na určité obdobie aj poklesy či straty na hodnote (aj keď história ukazuje, že tieto dynamické fondy sa vcelku rýchlo spamätávajú a rastú v dlhom časovom horizonte majú dobré výkonnosti).

Nie nadarmo je nastavený mechanizmus, kedy sa od 52 rokov automaticky legislatívne presúva majetok postupne do garantovaných fondov (po 10% majetku postupne), pričom pred vstupom do dôchodku už je takto automaticky presunutý celý majetok. Kým je absolútna škoda, že mladší ľudia sú v garantovaných fondoch, tak tento mechanizmus osobne oceňujem.

Zároveň je tu možnosť požiadať DSS, aby sa ten presun robil nie po 10%, ale aby sa presúvalo len polovica do garantovaných fondov. Ak sa teda rodičia cítia v kondičke, majú aj iné formy dôchodkovej rezervy a nezruinoval by ich aj nejaký dočasný pokles v dynamickejších fondoch, je tu aj táto možnosť. Treba si aj uvedomiť, že rodičia odchodom do dôchodku "nekončia". Zároveň s prihliadnutím na dôchodkový vek je dobré zvážiť aj konzervatívnejšie nastavenie II. piliera v ich veku. Ak to dovoľuje priestor a majú aj inú rezervu, tak nejakú časť z nej si môžu zhodnocovať dynamickejšie aj mimo dôchodkových pilierov.

Toto však nie je žiadna exaktná rada, to sú len oblasti na zamyslenie, nedá sa robiť investičné poradenstvo bez viac informácií a zároveň na diaľku - a najmä bez rodičov 🙂.

Držím palce rodičom, až užijú dôchodok v zdraví.

Ing. Michal Ducký
web a blog: www.finporadna.sk
email: posta@finporadna.sk