Kam investovať 15 000 - 20 000 EUR pred dôchodkom?

Zodpovedané
21. feb 2024

Dobrý deň,

máme pred dôchodkom a chceli by sme niekam investovať 15 - 20 000 EUR. Sú to peniaze, ktoré ležia na obyčajnom účte a je ich tam škoda. Máme dostatočnú rezervu, vlastníme nehnuteľnosti, nemáme žiadne dlžoby. Peniaze nebudeme najbližších cca 5 rokov určite potrebovať.

Do ETF a ani do zlata sa púšťať nechceme. Skôr nejaký konzervatívnejší produkt aj za cenu, že nezarobí toľko ako napr. akcie.

Vedeli by ste nám poradiť?

Ďakujem

Dobrý deň,

na danú dobu by som určite ETF neodporúčal. Akciové ETF odporúčam na 12 a viac rokov. Zlato je tiež veľmi volatilné (kolísa jeho hodnota), kvôli čomu by som do toho takisto nešiel.

Buď by som si zvolil nejaký termínovaný vklad alebo dobre nastavený realitný fond, ktorý si dlhodobo udržuje svoju hodnotu a má správne nastavené riadenie fondu. To, do ktorého z týchto produktov ísť skôr Vám povedať neviem. Potreboval by som poznať viac Vašu situáciu (výšku rezervy, očakávané zhodnotenie, očakávaná dostupnosť k daným peniazom, vek a skúsenosti s investovaním a podobne). Tieto možnosti sú za mňa pre Vás určite najlepšie a do ničoho iného by som nešiel.

Pokojne mi môžete napísať na mail. Viem si s Vami prejsť Vašu situáciu a poradiť najvhodnejšiu alternatívu + porovnať všetky možnosti, aby ste sa vedeli aj sami rozhodnúť.

RELYON Team
finanční špecialisti v oblasti hypoték, poistenia a investícií
email: financna.poradna.relyon@gmail.com
mobil: 0905 189 025, 0917 294 220, 0944 214 816
web: www.reylon.sk