Kedy by mal jednotlivec uvažovať o hypotéke?

Zodpovedané
4. máj 2021

Dobrý deň,

chcem sa opýtať kedy je pre single človeka vhodné začať uvažovať o hypotéke. Mám 30 rokov, stabilnú prácu a príjem cca 1 200€ v čistom. Žijem niekoľko rokov v podnájme. Našetrených mám cca 20 tisíc € a rozmýšľam, či sa mi ešte oplatí čakať pár rokov a došetriť si, alebo sa už mám pomaly pustiť do hypotéky a vlastného bývania.

Momentálne som vo fáze, kedy som sa s touto myšlienkou len začala pohrávať. Je celkom vhodná doba na kúpu nehnuteľnosti a namiesto nájmu by som si mohla začať splácať niečo svoje.

Aký je Váš názor?

Ďakujem

Dobrý deň,

výhodne kúpiť nehnuteľnosť sa vždy môže vyplatiť. Z pohľadu poskytnuteľnosti úveru by ste už mohli o tom uvažovať. Avšak aj to slovo NE-HNUTEĽNOSŤ tak trochu naznačuje, že je rozumné mať jasno najmä v lokalite či zmysle nášho rozhodnutia. Či už by nehnuteľnosť mala slúžiť nám pre bývanie alebo možno aj s vidinou budúceho prenájmu.

Nikto nemá veštiacu guľu, aby dal teraz ruku do ohňa, ako to bude vyzerať s trhom nehnuteľností napr. o 5 či 10 rokov. História, dopyt po bývaní a v mnohých lokalitách nedostačujúca výstavba však skôr naznačujú, že ceny nehnuteľností (najmä vo väčších mestách) asi nebudú výrazne klesať.

Určite je dobré, že sa s myšlienkou začínate pohrávať. Za mňa uvažovanie o bývaní, resp. kúpe nehnuteľnosti (to je lepšie uvažovanie ako O HYPOTÉKE), si zaslúži trochu sa s tým ešte "pohrať" a ujasniť si svoje ciele a priority. Tiež si popozerajte nehnuteľnosti, zájdite si aj pozrieť nejaké byty (či domy).

Môj názor je, že je dôležité v rámci svojich cieľov a predstavy, zameranie najmä na lokalitu. Tiež možno pouvažujte aj nad otázkami, ak by som sa potrebovala presťahovať za zamestnaním alebo z iného dôvodu inde, čo s tým bytom/domom, viem takúto nehnuteľnosť prenajať či predať lebo je to dobre situované v peknej lokalite, je to staromestský byt v centre mesta, alebo aká je možnosť napojenia na diaľnicu alebo dostať sa aj do väčšieho mesta (ak je to menšie mesto) a pod.

Najmä nepočúvajte môj názor, pretože na to viem veľmi málo (aj o Vás) a nerád by som tu dával "životné múdra". Najdôležitejší bude ten Váš názor, aby ste boli spokojná so svojim rozhodnutím. Ak budete mať dobrú prácu/podnikanie, nebudete zbytočne zadlžená inými úvermi a aj tých pár desaťtisíc eur voľných peňazí na kúpu budete stále mať (či mať viac), tak financovanie s pomocou hypotéky sa určite dorieši.

Držím palce a kľudne dajte tomu uvažovaniu ešte chvíľu čas.

Ing. Michal Ducký
web a blog: www.finporadna.sk
email: posta@finporadna.sk