Má povolené prečerpanie vplyv na žiadosť o refinancovanie hypotéky?

Zodpovedané
4. aug 2021

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom povolenia prečerpania úveru.

Má povolené prečerpanie vplyv na žiadosť o refinancovanie hypotéky?

Samozrejme, že prečerpanie sa pred žiadosťou vyplatí.

Ďakujem

Dobrý deň,

ak by ste využili možnosť refinancovania bez dokladovania príjmu, čo je v niektorých bankách a za určitých podmienok možné. Napr. ak sa refinancuje len čisto hypotéka - teda len tak ako je preklápa do inej banky za výhodnejších podmienok a s nižšou splátkou. V týchto prípadoch sa záväzok spojený s povoleným prečerpaním nezohľadňuje.

Ak však je refinancovanie riešené v rámci dokladovania príjmu, tak vtedy je povolený prečerpanie ako úverový výdavok a má samozrejme vplyv.

V niektorých bankách sa však dá schvaľovať v takom režime, že banke avizujete, že úverové výdavky, ktoré máte vyplatíte pred čerpaním. Vtedy Vám ich vedia v rámci schvaľovacieho procesu nezohľadňovať, pričom v podmienka čerpania v hypotekárnej zmluve je určené, že je potrebné ich vyplatiť pred čerpaním úveru.

Pekný deň

Ing. Michal Ducký
web a blog: www.finporadna.sk
email: posta@finporadna.sk