Má zmysel založiť sporiaci účet pre deti?

Zodpovedané
30. máj 2023

Dobrý deň,

zvažujeme založenie sporiaceho účtu - napr. v ČSOB (Sloník) pre deti: 8-ročné, 4,5-ročné a 2-mesačné. Chceme vkladať cca 30 - 50 eur mesačne.

Má to zmysel?

Budú im peniaze nejakým spôsobom aj narastať, alebo to má rovnaký zmysel ako dať peniažky do "ponožky"?

Je lepšie dať peniaze radšej fyzicky do ruky, keď to uznáme za vhodné?

Ďakujem

Dobrý deň,

určite sporiť/investovať sa oplatí, avšak musí to byť všetko logicky nastavené. To znamená, že rodičia by mali mať vytvorenú nejakú finančnú rezervu na bežnom účte - napríklad 2/3 tisíc eur. Následne by mali mať vytvorenú finančnú rezervu na väčšie výdavky, tak vo výške 6 mesačných príjmov. Zvyšné peniaze by si mali odkladať na svoj dôchodok a pre deti na štart do života.

Tak nejak by to malo vyzerať. Keď sa len sporí deťom a nie sú dostatočné rezervy, prípadne poistenie na nepredvídané udalosti, tak sa potom čerpá z toho a celé sporenie/investovanie bolo zbytončné.

Keď je toto všetko vyriešené a ide sa deťom sporiť, tak je dôležité určiť si investičný horizont. Teda na ako dlho sa bude deťom sporiť. Ak je to dostatočne dlhý horizont (10/15 rokov napríklad), je super využiť ETF fondy s priemerným zhodnotením 7/8% ročne.

Ak je to na kratšie obdobie, treba pozerať na menej kolísavé investičné nástroje, akými si napríklad realitné fondy. Ak je to na 1 rok, tak to sa veľmi neoplatí nikde odložiť/investovať. Stačí to mať na nejakom sporiacom účte so zhodnotením 1/2% ročne.

Odporúčam teda deťom sporiť, no tiež pozerať aj na ostatné riziká, aby sa z toho časom nemuselo vyberať. Treba určiť horizont a podľa toho si vybrať investičný nástroj.

Pokojne mi napíšte na mail v prípade, že sa chcete konkrétnejšie poradiť. Po doplnení investičného horizontu Vám budem skôr vedieť odporúčiť aj konkrétnu možnosť.

RELYON Team
finanční špecialisti v oblasti hypoték, poistenia a investícií
email: financna.poradna.relyon@gmail.com
mobil: 0905 189 025, 0917 294 220, 0944 214 816
web: www.reylon.sk