Oplatí sa založiť sporenie v III. dôchodkovom pilieri pre zamestnanca na prahu 50tky?

Zodpovedané
24. júl 2020

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom sporenia.

Oplatí sa založiť sporenie v III. dôchodkovom pilieri pre zamestnanca na prahu 50tky?

Na sporenie by prispieval aj zamestnávateľ.

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

v prípade, ak Vám bude prispievať aj zamestnávateľ, tak z Vášho pohľadu sa III. pilier oplatí. Zvážte však prípadné mimoriadne platby nad rámec dohody so zamestnávateľom. To už by som smeroval skôr do iných foriem pravidelného sporenia/investovania.

Uvediem príklad môjho kamaráta, ktorý si priamo z výplaty zmluvne presúva do III. piliera 2% z platu a zároveň jeho zamestnávateľ mu tam presúva rovnako vysokú sumu. V jeho prípade mu na jeho konto ide 30 EUR + 30 EUR mu prispieva zamestnávateľ. Čiže už to, čo dostáva od zamestnávateľa, je super. Ak budete mať vhodne nastavenú investičnú stratégiu v III. pilieri, môžete na tom získať ďalšie zaujímavé zhodnotenie - aj po zohľadnení Vášho veku.

Je však dôležité prejsť si podmienky prispievania zamestnávateľa (obvykle na základe informácií z praxe prispievajú zamestnávatelia najviac 3% a požadujú aj príspevok zamestnanca v podobnej výške).

Zhodnocovaním prostriedkov na dôchodok, pravidelným investovaním a dôchodkovými piliermi sa zaoberám už niekoľko rokov. Mnoho ľudí nemá správne nastavené hlavne stratégie a nevyužíva hlavné benefity v rámci týchto finančných nástrojov.

Určite sa poraďte a porovnajte si viaceré DDS a ich fondy. V horizonte nad 10 rokov zvážte ešte aj dynamickejšie stratégie.

Pekný deň

Ing. Michal Ducký
web a blog: www.finporadna.sk
email: posta@finporadna.sk