Sporenie - II. pilier

viky_21
26. feb 2021

Ahojte, velmi sa v tychto veciach nevyznam a preto sa chcem poradit. Aky mate nazor na sporenie do II. piliera ? Pripadne skusenosti. Ist do toho alebo radsej nie ? Dakujem za vsetky vase odpovede

nelca84
26. feb 2021

@viky_21 za mňa určite áno, ale treba si dobre vybrať fondy. Ja fandím indexovým, kde mám už niekoľko rokov výnos okolo 15%. Dobré je sledovať si vývoj a podľa toho meniť, presúvať...

cucoriedkacucoriedka
26. feb 2021

@viky_21 za mna ano...urcite....ja mam aj 3. a krasne mi prispieva aj zamestnavatel

mimuska125
26. feb 2021

@viky_21 ano odporúčam aj 3 😁

viky_21
autor
26. feb 2021

A mozem sa este opytat ze kde ich mate uzavrete ? 😅

nelca84
26. feb 2021

s tretim pilierom ale opatrnejsie, pokial zamestnavatel neprispieva, tak sa 3. pilier neoplati, lebo tam su vynosy velmi nizke, zhruba na urovni inflacie, cize celkovy vynos je potom okolo nuly

nelca84
26. feb 2021

@viky_21 si mladá, nemá význam zvažovať nejaké konzervatívne fondy, ja by som sa rozhodovala medzi týmito štyrmi, ja mam Generali

viky_21
autor
26. feb 2021

@nelca84 ja mam zivotnu poistku v Uniqe a odtial mi dnes volali ci nechcem II. pilier tak preto som sa chcela poradit ze ako to je

nelca84
26. feb 2021

@viky_21 aj Uniqa je na tom slušne, ale teda určite ten indexový si daj, ak ti môžem poradiť

janai1
26. feb 2021

Ja mam NN index a ako nechápem nad čím ľudia uvažujú pri 2. Pilieri 😂 Ved vás to absolútne nič nestojí 🤷‍♀️

missdiva
26. feb 2021

Tie čo mate druhy dochodkovy pilier. Komu to treba dat vediet? Zamestnavatelovi alebo soc.poistovni? A zamestnavatel to musi dat vediet uctovnikovi a ten to zohladnuje?

dr_smajlik
26. feb 2021

2.pilier si viete zriadiť napr aj v banke, ja robím vo VÚB a spolupracujeme s Generali DSS. Ak máš inú banku skús zistiť, či tiež s nejakou spoločnosťou nespolupracuje. Ja osobne mám tiež Generali 2.pilier a je to výborná vec, nevidím jediné negatívum, ak chceš bližšie info, kľudne sa pýtaj.

marci77
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
marci77
27. feb 2021

ja som 2.pilier uzatvarala, ked som nastupovala do prvej prace po vysokej skole, treba uzatvorit zmluvu s DDS tej ktorej poistovne, pre ktoru sa rozhodnete (napr. ja mam Alianz, muz NN), odporucam NN, tam sa viete kedykolvek nalogovat do aplikacie a pozriet si, ako sa investicia vyvija ....Allianz aplikaciu nema, posielaju kazdy mesiac sms-ku a vypis mailom. Zhodnotenie super, bol rok, ked zhodnotenie bolo aj 15percent, teraz cez koronu sa to prepadlo, ale uz naspat to narastlo
tiez odporucam akciove (indexove fondy)
2.pilier je predmetom dedicstva, ak by niekto zomrel pred dovrsenim dochodku, ak dozijeme, budeme dostavat rentu.
Je to ucet na vase meno, urcite sa to oplati, da sa to uzatvorit iba do 35rokov.

velmi dobra diskusia je v tejto skupinke
https://www.modrykonik.sk/group/2070/
prispevok z 11.2.2021 od ysseba

marci77
27. feb 2021

@missdiva ak uzatvorite zmluvu s DDS, tak pre istotu by som to dala vediet aj zamestnavatelovi (neviem, ci treba.....ale pre istotu ho informujte) ....a z tych odvodov, co zamestnavatel odvedie do socialnej poistovne....tak soc.poistovna to potom posiela do DDS (do toho 2.piliera), teda vidno tam, ze prispevok od SocPoistovne ....a pripisanie byva tak koncom mesiaca ....a viete si to sledovat kolko vam tam ktory mesiac pribudlo
dokonca aj na rodicovskej dovolenke tam chodi nejakych 30eur

dr_smajlik
27. feb 2021

@marci77 2.pilier je SDS-starobné dôchodkové sporenie,kde v tomto roku aktuálne vieš odvody zamestnávateľa 18% rozdeliť tak, že 5,25% si ukrojiš na zhodnotenie do 2.piliera. Môžeš ale nemusíš si platiť aj dobrovoľne prispevky, DDS-doplnkové dôchodkové sporenie=3.pilier sú to tvoje vlastné príspevky, resp. ak má zamestnávateľ zmluvu s niektorou spoločnosťou a vie ti prispievať tak vtedy sa naozaj 3.pilier oplatí.

ysseba
27. feb 2021

@marci77 Ďakujem, akurát som chcela autorku naviesť na ten môj príspevok 🙂

luckastar
27. feb 2021

@viky_21 Generali indexovy fond doporučujem. A potom ešte AXA index je super 👌

janai1
28. feb 2021

@luckastar AXA už neexistuje 😂 jedine tak uniqa

luckastar
28. feb 2021

@janai1 Mení sa tým niečo?

ferret95
28. feb 2021

ja som mala najprv v AXE druhy pilier, ale teraz mam v NNku. aj druhy pilier, aj treti aj zivotku

janai1
28. feb 2021

@luckastar áno, že AXA neexistuje 🤷‍♀️

luckastar
2. mar 2021

@janai1 ze je to stále ten istý produkt pod inou hlavičkou 🤦🏻‍♂️

janai1
2. mar 2021

@luckastar no to nie je pravda 🙂 uniqa ma iné fondy ako mala AXA

luckastar
12. mar 2021

@janai1 ale portfólia AXA nechali po starom

kkkkjj
27. apr 2021

Dobrý deň, chcel by som sa spýtať či nemáte nejaké informácie kedy by sa dal zrušiť druhý pilier lebo v minulosti pár krát bola možnosť odstúpenia od zmluvy a chcel by som sa spýtať kedy by bola asi tak ďalšia taká možnosť za odpoveď vopred ďakujem.

janai1
27. apr 2021

@kkkkjj 2. pilier sa nedá zrušiť.... A to ze kedysi to bolo možné, neznamená, že niekomu zas prepne a stane sa to znovu...

marci77
27. apr 2021

@kkkkjj mozem sa opytat na dovod, preco by ste chceli z 2.piliera vystupit? ved je na vase meno a v pripade nedozitia dochodku tie peniaze by zdedili vase deti
....nejaky cas sa dalo zrusit zmluvu .....ale to bol iba Ficov tah, ze chceli do 1.piliera dostat viac penazi, aby mali na vyplaty terajsim dochodcom
odporucam nerusit 2.pilier

kkkkjj
27. apr 2021

@marci77 no lebo to nepoznám mám 19 rokov a neviem či sa platia tam aj nejaké poplatky na to aby ten účet fungoval (proste tie skryté poplatky)

marci77
27. apr 2021

@kkkkjj nie, ziadne skryte poplatky tam nie su .....to z vasich odvodov, co platite v praci idu percenta na vas osobny ucet v 2.pilieri. Ak by ste zmluvu v 2.pilieri nemali, tieto vase odvody by isli do 1.piliera, kde sa prerozdeluju terajsim dochodcom
takze urcite nerusit, budte rada, ze vam poradili si ho co najskor zalozit
napriklad aj dnes na ta3 o tom hovorili, mozete si pozriet
https://www.ta3.com/clanok/1209351/dochodkova-r...

kkkkjj
28. apr 2021

@marci77 dobre ďakujem vám.