Ak by som otehotnela, bola by som vedená ako riziková pacientka a chodila do rizikovej poradne?

Zodpovedané
30. mar 2022

Dobrý deň,

v 20. týždni mi začala pomaličky oddtekať plodová voda a nevedeli prečo. Nechali si ma týždeň v nemocnici, nasadili antibiotiká a potom pustili domov. Verila som, že to dotiahneme čo najdlhšie.

Synček bol v poriadku. Keď ma pustili domov, tak o týždeň mi odtiekla plodová voda. Išla som na rizikovú ambulanciu, skontrolovali a zobrali odbery. Vraj kontrola o týždeň, no na druhý deň som išla do inej nemocnici na pohotovosť. Nechali si ma tam. CRP 80 a nasadili mi trojkobináciu antibiotík.

21.1.2022 som sa ráno zobudila a cítila som tlaky na konečník. Doktor ma vyšetril a bohužiaľ bola som úplne otvorená. Synček stále žil, ale nakoľko som bola len 22+5, tak nebol po pôrode schopný prežiť. Nešla ani placenta von. Začala som masívne krvácať, tak ma rýchlo uspávali a čistili. Museli mi dávať tranfúzie krvi. Nemali ma prvýkrát pustiť z nemocnice domov. Mám 43 rokov a tehotenstvo bolo po IVF.

Ak by som znovu otehotnela, chodila by som ako riziková pacientka do rizikovej poradne?

Prečo sa mi to stalo?

Aké vyšetrenia mám absolvovať?

Ďakujem

Dobrý deň,

áno, vzhľadom na vek, IVF a anamnézu potratu v pokročilom štádiu tehotenstva by sa k Vám pristupovalo ako k rizikovej tehotnej a kontroly by sa plánovali častejšie.

Viac Vám ale povedia výsledky histológie. Prípadne genetiky ak sa odoslali vzorky na vyšetrenie. Je možné, že príčinou bola prebiehajúca infekcia. Príčina sa ale častokrát nenájde.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník