Aké sú možnosti liečby, ak mám zvýšený testosterón?

Zodpovedané
16. nov 2022

Dobrý deň,

mám problém s nepravidelnou menštruáciou a bola som už na gynekológii, a aj na odbere krvi. Zistila mi zvýšený testosterón a lekárka mi povedala, že nedá sa to inak riešiť, len užívaním antikoncepcie, a ja ju beriem.

Nerobí mi zle ale chcem sa opýtať, či naozaj neexistuje iná možnosť liečby a vyriešenia nepravidelnosti z dôvodu zvýšeného testosterónu?
(len ma to zaujíma).

Ďakujem.

Dobrý deň,

záleží ale aj od hodnôt a príznakov pri zvýšenom testosteróne.
Veľa žien má vyšší testosterón a pokiaľ nemajú žiadne sprievodné ťažkosti, nerieši sa to.

Neviem tiež akú antikoncepciu užívate. Sú antikoncepcie, ktoré majú antiandrogénny efekt a mali by pomôcť.

Testosterón však neprodukujú iba vaječníky, ale aj nadoblička. Laboratórne je to možné odlíšiť. Doporučila by som preto zvážiť vyšetrenie u endokrinológa.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník