Aké sú následky interupcie po 2 mesiacoch od predošlej?

Zodpovedané
7. sep 2022

Dobrý deň,

chcela by som sa informačne opýtať, aké následky by mohla mať vykonaná interupcia po dvoch mesiacoch predošlej interupcie?

Vopred ďakujem za potrebnú odpoveď.

Dobrý deň,

prvou vecou je, či je možné interupciu opakovane vykonať.

Opakovane možno realizovať umelé prerušenie tehotenstva na žiadosť matky do 12+0 gt. tehotenstva, pokiaľ uplynulo 6 mesiacov a viac od predošlého umelého tehotenstva.

Výnimky kedy možno umelo prerušiť tehotenstvo aj skôr sú:
a) žena už dvakrát rodila,
b) dovŕšila 35 rokov veku,
c) je dôvodné podozrenie, že žena otehotnela v dôsledku trestného činu, ktorý bol na nej spáchaný.

Umelé prerušenie tehotenstva /UPT/ zo zdravotnej indikácie zahrňuje rozličné ochorenia, ktoré by sa mohli v prípade gravidity zhoršiť alebo dokonca ohroziť život ženy. Návrh na UPT v týchto prípadoch dáva špecialista v medicínskom obore, ktorý pacientku lieči a sleduje pre určité ochorenie.

Druhou otázkou je či ešte plánujete v budúcnosti ďalšie deti. Opakovaný zákrok by Vám mohol poškodiť výstelku maternice a opäť by sa nemuselo zadariť. Plus komplikácie spojené so zákrokom (anestéza, poranenie maternice, krvácanie,…).

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník