Aké sú riziká kyretáže?

Zodpovedané
28. sep 2022

Dobrý deň,

zajtra ráno musím ísť na kyretáž kvôli anembryomole, mám ale veľký strach, či všetko bude ako má, či sa telo dá dokopy bez následkov. O rizikách sa veľmi nerozpráva.

Ako to prosím vidíte vy?

Ďakujem.

Dobrý deň,

neobávajte sa. Ak je to nutné, zákrok je potrebné zrealizovať.

Vy prídete ráno nalačno na oddelenie, kde Vás lekár príjme. V rámci dňa zrealizujú zákrok v celkovej anestéze za cca 10 minút. Vy o ničom nebudete vedieť. Následne sa prebudíte, môžete pociťovať bolesti v podbrušku a budete krvácať. Krvácať/špiniť môžete až 2 týždne po zákroku. Inak budete v poriadku. V ten deň opustíte nemocnicu.

Riziká vychádzajú zo samotného zákroku (nešetrná kyretáž s poškodením sliznice maternice, perforácia maternice (vyderavenie) - obvykle postačí odsledovať pacientku do nasledujúceho rána, v komplikovanejšom prípade je nutná laparoskopická revízia, šitie maternice a podľa potreby podanie transfúzie, ďalej po zákroku je to zápal maternice, nedostatočne vyčistená maternica s nutnosťou opakovať zákrok, v prípade vrodenej anomálie maternice môže byť zákrok komplikované previesť a komplikácie spojené s anestézou.

Znie to strašidelne, ale komplikácie sú veľmi zriedkavé.

Držte sa.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník