Aké sú riziká spojené so skorým tehotenstvom po cisárskom reze?

Zodpovedané
3. feb 2022

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom rizík, ktoré vznikajú, pokiaľ otehotniem krátko po šestonedelí. Rodila som sekciou. Medzi prvou a druhou sekciou som mala rozdiel 3,5 roka. Teraz by sme však chceli ďalšie dieťatko oveľa skôr, najlepšie ak by sa podarilo otehotnieť 3 - 6 mesiacov od pôrodu.

O riziku ruptúry maternice viem.

Sú aj nejaké iné riziká spojené s včasným tehotenstvom po cisárskom reze?

Ďakujem

Dobrý deň,

určite nedoporučujem tehotenstvo skôr ako o rok. Ruptúra maternice patrí medzi zriedkavé komplikácie, ale ide o život ohrozujúcu veľmi závažnú komplikáciu, pri ktorej ste ohrozená na živote vy a aj plod. Určite to nestojí za risk. Ste dokonca po dvoch sekciách, tá jazva nie je plnohodnotným tkanivom.

Inou komplikáciou je uhniezdenie oplodneného vajíčka v mieste jazvy. Môže sa skončiť spontánnym potratom, alebo tiež vrastaním plodového vajca do jazvy. To je nutné následne operačne riešiť vo včasnom štádiu tehotenstva.

Neriskujte.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník