Aké testy mi potvrdia plodnosť?

Zodpovedané
5. júl 2021

Dobrý deň,

mám 25 rokov a som bezdetná. S priateľom som od mojich 15. rokov a za ten čas som neotehotnela. Nedávame si pozor, mávame prerušovanú súlož.

3x sa stalo, že sme to skúsili, ale neotehotnela som. 2x som mala pozitívny tehotenský test ale dostala som menzes. Bola som aj u svojej gynekologičky, ale nebola som tehotná. Vraj mama testy sú klamlivé. Styk máme dosť často.

Ako zistím, či som plodná?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

najväčšia šanca otehotnieť je pri 28. dňovom menštruačnom cykle na 12. - 14. deň od krvácania. Existujú ovulačné testy dostupné v drogériách, ktoré vyzerajú presne ako tehotenský test a v prípade dvoch čiarok by mala nastať ovulácia do 24 hodín.

Pomôcť s počatím si následne môžete gélmi na podporu počatia Gynella Natal Ferti Gel, prípadne vaginálnymi čapíkmi MYOovunelle. Vytvárajú optimálne podmienky pre podporu oplodnenia vajíčka, uľahčujú migráciu spermií k vajíčku a zvyšujú pravdepodobnosť oplodnenia a tehotenstva.

Doporučiť Vám tiež môžem doplnky výživy pre páry plánujúce tehotenstvo Inofolic pre ženu a Folandrol pre muža.

Medzi základné gynekologické vyšetrenia môžeme zaradiť ultrazvuk - výška sliznice + prítomnosť dominantného folikulu tesne pred ovuláciou. Výtery z pošvy a krčka maternice /vrátane odberu na Chlamýdie, Mykoplazmy, Ureaplazmy/. Odber hormonálneho profilu v 1. a 14. deň menštruačného cyklu, a tiež hormónov štítnej žľazy.

V prípade ak je u Vás všetko v poriadku a pravidelne ovulujete, je vhodné vyšetriť spermiogram.

Ak je spermiogram partnera v poriadku, nasledovať môže u Vás laparoskopická diagnostika a chromopertubácia - zistenie priechodnosti vaječníkov.

Pri opakovaných abortoch sú nutné vyšetrenia hematológom a imunológom.

Ak sa snažíte aktívne otehotnieť po dobu 2 rokov neúspešne, je vhodné porozmýšľať o návšteve centra asistovanej reprodukcie.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník