Ako dlho trvá pokým sa hrádza zahojí a ako urýchliť proces jej hojenia?

Zodpovedané
2. nov 2021

Dobrý deň,

po pôrode mi bol urobený dosť veľký nástrih mi ostala otvorená rana. Nástrih bol väčší, lebo sa jednalo o kliešťový pôrod. Stehy mi dvakrát praskli a doktorka sa rozhodla nechať to otvorené, aby sa to zahojilo samé. Vraj to mám pekné a čisté. Starám sa o to, mažem si tam antibiotickú masť. Po hmate je to celkom široké (1 cm), dlhé (skoro po konečník) a hlboké 1,5 cm.

Často chodím do sprchy. Po každej potrebe a dojčení sa umývam detským mydlom, ostriekam jódovou dezinfekciou a dám na to atb masť.

Ako dlho trvá pokým sa hrádza zahojí?

Ako urýchliť proces hojenia?

Ďakujem

Dobrý deň,

nejde o ranu bežného rozsahu, ktorá by sa primárne hojila. Preto je ťažké predpovedať ako dlho sa bude hojiť. Podľa toho čo píšete Vám tam pravdepodobne zostane aj pomerne veľká jazva.

Určite pokračujte v zavedenej starostlivosti o ranu. Nič navyše si tam už nepridávajte. Absolvujte pravidelne kontrolné vyšetrenia a riaďte sa doporučeniami Vášho gynekológa.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník