Ako doplniť železo v tehotenstve, ak ho veľmi zle tolerujem?

Zodpovedané
1. aug 2022

Dobrý deň,

aktuálne som v 11+5 tt, podľa krvných testov a nižšej hodnoty hemoglobínu som mala už teraz nasadené železo Ferretab, hneď po nasadení sa mi každý deň objavovali kŕče, bolesti brucha až hnačka. Určite mi to robí železo, nakoľko pri vysadení a navlas rovnakej strave sa mi to nestalo. Tento problém som mala aj v predošlých tehotenstvách s inými značkami, Tardyferon, Maltofer, Sorbifer. Dlhé roky striedavo beriem železo, pretože bývam anemická, no nie je to pre mňa tak zasahujúce ako v období tehotenstva. Aj napriek braniu železa mi zvykla hodnota Hg v tehotenstve aj tak klesať, akoby sa tými problémami nevstrebalo. Problémy sa po niekoľkých týždňoch zvykli ako tak ustáliť a znova objaviť, prípadne to potom prerástli do hroznej zápchy. Skúsila som teda bez predpisu Globifer, rovnaký efekt ☹, kŕče, bolesti, hnačka. Bojím sa brať železo, nakoľko mi tie kŕče spôsobujú aj sťahy maternice a bolesti, ktoré negatívne pôsobia na krčok s ktorým mám problém a mala by som mať neskôr aj plánovanú serkláž.

Čo by ste mi prosím odporučili?

Ja si naozaj neviem predstaviť takto trpieť železo, ktoré má naozaj nulový účinok podľa krvného obrazu a zároveň mi spôsobuje takéto ťažkosti.
Švagriná, ktorá je lekárka, mi spomínala ako poslednú možnosť železo v infúzii.

Vie mi to indikovať gynekológ? Odporúčanie či pod. Už som zúfalá.

Ďakujem krásne za odpoveď.

Dobrý deň,

nepoznám Vaše výsledky, ale bolo by vhodné keby Vás Váš gynekológ odošle k hematológovi. Ten indikuje a predpisuje infúznu liečbu železom.

Ak skutočne netolerujete ani Globifer, tak toto je jediná možnosť.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník