Ako liečiť cysty na vaječníku?

Zodpovedané
12. aug 2022

Dobrý deň,

bola som u gynekológa, ktorý mi zistil, že na pravom vaječníku mám väčšiu cystu - endometrickú (niekoľko cm). Má podozrenie, že mám endometriózu. Bral mi krv na potvrdenie a povedal, že po výsledkoch odporúča ísť na laparoskopiu. Prekvapilo ma to, pretože minulý rok som bola taktiež na preventívnej a nič mi zistené nebolo. Aj teraz to bola náhoda, pretože bolesti nemávam (iba niekedy pri pohlavnom styku, menštruačné bolesti mi ešte prišli také v norme a niekedy ma vie pobolievať v podbrušku). Druhý vaječník mám vraj v poriadku. Mám 26 rokov, som bezdetná.

Budem mať problém s otehotnením?

Treba sa nejako obmedzovať v pohybe, resp. nenamáhať sa, nedvíhať nič ťažké?

Akým spôsobom sa to dá liečiť?

Čo mi odporúčate?

Ďakujem

Dobrý deň,

za rok sa toho môže zmeniť veľmi veľa. Cysta sa môže objaviť v priebehu niekoľkých dní až mesiacov. Ak je veľká (4 cm a viac), tak je potrebné ju odstrániť. Do 3 cm sa endometriotické cysty u mladých žien, ktoré nemajú deti nedoporučuje odstraňovať. Pokiaľ sa odstráni iba cysta, plodnosť zostáva zachovaná. Ak by bolo nutné odstrániť celý vaječník, stále môžete otehotnieť z toho druhého.

Čo sa týka šetrenia sa, nepoznám nález. Ak je cysta do 4 - 5 cm, tak žiaden špeciálny režim nepotrebujete.

Liečba endometriózy je buď hormonálne navodenie “pseudomenopauzy” - teda zastavenie menštruácie (alebo aspoň jej redukcia) alebo tehotenstvo.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník