Ako liečiť mykózu, keď antibiotiká nezaberajú?

Zodpovedané
30. jún 2021

Dobrý deň,

od februára z výteru mám problém s mykózou, kvasinkami a ešte ďalšie. Gynekológ ma liečil ATB 3x inými, no nepomohli. Potom čapíky a nič nezabralo.

Stále pretrváva infekcia. Som diabetička, mám zakázané kúpanie sa kvôli tomu.

Môj gynekológ je bezmocný a povedal, aby som to nechala tak, pretože z ATB mi už bývalo zle.

Čo mi odporúčate?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

čo sa týka vášho prípadu, tak nemám dostatok informácií. Uvádzate, že bola opakovane preliečovaná mykóza a ešte niečo ďalšie, neuvádzate však čo presne. Pravdepodobne išlo o pridruženú bakteriálnu infekciu, pretože pomocou antibiotík sa liečia bakteriálne infekcie a mykóza sa lieči pomocou antimykotík.

Keďže ste diabetička máte vyššie riziko vzniku opakovaných mykotických infekcií. Zároveň aj po liečbe širokospektrálnymi antibiotikami je väčšie riziko vzniku mykotickej infekcie.

Ku každému prípadu je potrebné pristupovať individuálne. Pokiaľ bol vaginálny výter a výter z krčka maternice vrátane sexuálne prenosných ochorení odobratý, prípadná infekcia správne preliečené a aj napriek tomu mykotická infekcia pretrváva, je možné zvoliť nasledovné postupy.

Vo vašom prípade je veľmi dôležitá správna kontrola glykémií. Rovnako je dôležité dodržiavať diétne opatrenia /vynechať sladké, múčne, vyprážané jedlá/.

V rámci režimových opatrení je vhodné vzdušné bavlnené spodné prádlo, prať ho na 60 - 90°C a následne prežehliť. Po wellnese/kúpaní sa čo možno najskôr osprchovať a prezliecť do suchého prádla.

Výborné sú Clogin vaginálne výplachy 3-5 dní a následne preventívne 2-3x týždenne vrámci pravidelnej vaginálnej hygieny.

Dôležité sú pošvové probiotiká. Ak by som mohla doporučiť tak Gynimun intim protect vaginálne 1 tableta večer alebo probiotiká Multi acidophilus, ktoré sa užívajú striedavo jeden deň perorálne a jeden deň vaginálne po dobu 3 mesiacov. Prípadne probiotické tampóny Ellen počas menštruácie.

Pokiaľ nič z vyššie uvedeného nepomôže, je možné zvážiť preliečiť mykotickú infekciu celkovými antimykotikami perorálne dlhodobo po dobu 6 -12 mesiacov.

Eventuálne zvážiť doplnenie imunoalergologického vyšetrenia pre diagnostiku zníženej imunity, kedy sa mykotické infekcie vracajú častejšie.

Držím palce

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník